SEÇİMLE HER ŞEY BİTMEDİ

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçimler sandık başına gidip oy vermekle bitmiyormuş. O oyların gerçek olarak sonuçlara yansıması gerekir. Bundan önceki seçimde bazı şaibeler olduğu söylendi. Bu seçimde yasada bazı değişikliklerin yapılması ile partililerin seçim sonuçlarını denetlenmesi daha da kolaylaşmış oldu.

Bu durumu dikkate alan parti yöneticileri yaptıkları tutanaklarla devletin elindeki resmi sonuçları karşılaştırma imkânı bulabiliyorlar. Edirne’de olmasa da, yurdun birçok yerlerinde seçim sonuçlarında oynamalar olduğunu görmek halkın iradesine saygısızlık olmuyor mu? Hangi parti kazanırsa kazansın, sandıktan kim çıkıyorsa ona müdahale etmemek, sonuca saygılı olmak lazım. Yapılan seçimde sandık sonuçlarının görüntüsü böyle yansıyor.

Bu bir yana, özellikle bu seçim süresince Sosyal Demokratlar arasında ilginç görüntüler yaşandı. Kendisini Sosyal Demokrat olarak tanımlayan bazı kişilerin seçim çalışmaları süresince partisi yararına çalışması gerektiği halde, her şeyi bir yana bırakıp partisini suçlamayı sürdürmelerine tanık olduk.

Bunlara sol partilere oy vermemiş kişilerle birlikte yapmaları dikkat çekiciydi. Birçok tartışmanın yaşandığı ve yaşanmaya devam edeceği bir mahalli seçim sona erdi. Edirne’de Belediye Başkanı belli oldu. Edirne Belediye Başkanlığı bir kez daha CHP’de kaldı. CHP istediği sonucu aldı mı derseniz kesinlikle hayır.

Bir dizi yanlışlık oldu. Bundan sonraki seçimlerde aynı hataların tekrarlanmaması için partiye üyeliğin ve parti örgütlerinde görev alanların yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu seçim süresince bir partilinin yapmaması gereken görüntülere tanık olduk.

Bazı kişiler, uzun süredir CHP’li olduğunu söylemesine karşın, partileri aleyhinde propagandaya soyundular gittikleri her yerde partilerine hasım gibi hareket ettiler. Parti örgütleri sanırım bu kişileri tespit edecektir. Seçim sonuçlandıktan sonra bu zatlar yine parti merkezlerinde çöreklenir. Yaptıkları tahribatı unutup partilerine yakınlaşmak isterler. Bu yapıda olan kişilerden hiçbir partiye yarar gelmez.

Özellikle parti yönetimlerinde, böyle parti Genel Merkezi kararlarına tamamen karşı durup partisinin aleyhinde çalışanlar, kendi başına siyaset üretenler, hangi partide olursa olsun sorun yaratır. Özellikle sosyal demokratlar arasında böyle görüntü sergileyen partililer acaba bugün ne düşünüyorlar.

Rakip partileri eleştireceği yerde parti disiplinini hiçe sayarak, kendi partisini karalayan kadrolar siyasetten arındırılmalı. Kendi partisini her yerde ulu orta eleştirip yerden yere vururken, halkın senin partine güvenmesini isteyemezsin. Hangi konumda ve ne kadar eski partiliyim derse desin bu tür şom ağızlı kadrolarla partilerin başarılı olması mümkün değildir.

Özellikle sosyal demokratların klasik söylemleri dışında politika üreterek siyasetlerini zenginleştirmeleri gerekir. Bazı sözcüklerden halk bıktı usandı. Onları sürekli tekrarlayıp halkın karşısına çıkmak o partiye bir şey kazandırmaz, nitekim kazandırmadı da.

Her partili Edirne’yi sadece Uzun süre burada yaşayanlar olarak görmemeli. İlimize yurdun dört bir yöresinden gelip buranın halkı ile kaynaşan fakat yine gönlünde doğup büyüdüğü yöreleri olan insanlarımıza “siz buralı değilsiniz” gibi bölgesel söylemlerle yaklaşamayız. Burada ikamet edenler nereden gelirse gelsin onlar herkes kadar Edirnelidir. Özellikle Sosyal Demokratlar bölgeci söylemlerden kaçınmaları gerekir.

Öyle sanıyorum ki, seçim tartışmalarının sona ermesinin ardından partilerin örgütlenmeden sorumluları bölgelere dağılıp seçim sonuçlarını değerlendirecekler. Edirne’de hiçbir parti başarılı olduğunu söyleyemez. Basın toplantısı düzenleyen AK Parti Belediye Başkan Adayı Ahmet Günşen seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 24 total views,  2 views today

Next Post

“Su Candır, Su Hayattır” Projesi

Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan açıklamada ; “Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012–2013 yılı Sosyo-ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz “Su Candır, Su Hayattır” Projesi kabul edilmiş olup, proje dahilinde otomatik klor cihazı olmayan 20 adet köye güneş paneliyle çalışan otomatik klor makinesi takılmıştır. Proje İl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp