SEÇİMLER ÇETİN GEÇMEYE NAMZET

admin

fikri_yalin_kose30 Martta yapılacak mahalli seçimlerin çok çetin geçmesi bekleniyor.

Sosyal Demokrat partiler arasındaki uyuşmazlık bu oyların ikiye bölünmesinin gündeme gelmesi İktidar partisi AK Partiyi Edirne’de iddialı duruma getirdi. Yapılan kamuoyu yoklamaları şu anda kararsız oyların çok olduğunu partilerin son anda yapılacak çalışmalarla bu kararsız oyları yanlarına çekebileceği, bunun için de partilerin o zamanki performansının etkili olacağı belirtiliyor.

Evlere yapılan görüşmeler vatandaşları bezdirmiş durumda bu tür çalışmaların fazla etkili olamayacağı son verilmesi gerektiği vatandaşlar tarafından dile getiriliyor. Özellikle oyları belli olan vatandaşların evlerine “ çat kapı” yönteminin oylarda bir değişiklik yaratmayacağı söyleniyor. Önümüzdeki günlerde siyasi parti liderlerinin Edirne’ye gelerek yapacağı konuşmaların tarafsız oyları etkileme bakımından yönlendirici olabileceğini ifade eden siyasi gözlemciler.

Son günlerde Edirne’nin kenar mahallelerinde yapılacak çalışmaların oyların artmasında önemli bir faktör olacağı söyleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Edirne’ye gelip yapılan miting sonrası bir gece Edirne’de kalacak olması kafalarda “Acaba Genel Başkan Edirne’de Sosyal Demokratları birleştirmek için çaba mı harcayacak” sorusunu gündeme getirdi.

Öyle sanıyorum ki, Sosyal demokrat partililer arasındaki ikilem, parti oylarının ikiye bölünme endişesi partililer arasında “Acaba bu bölünmüşlük Sosyal demokratların kalesi olan Edirne’de bizim seçimi kaybetmemize neden olur mu” endişesini yaratıyor.

Partililer bir yanda uzun yıllar CHP’den belediye başkanlığı yapan Hamdi Sedefçinin bu seçimde DSP’den aday olması, CHP’nin Milletvekili Recep Gürkan ile seçimi katılması bazı partililer arasında iki aday arasında tereddütlere neden oldu. Bu ikili anlayışın çözüme kavuşmaması oyların da birbirine yakın oranda bölünmesi durumunda MHP ile Ak parti adayının seçimi kazanma şansının artacağı tartışılır hale geldi. Partiler arasındaki asıl mücadele Genel Başkanların Edirne’ye gelmesinden sonra başlayacak.

Parti genel başkanlarının halkı etkileyebilecek konuşmaları hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olan seçmenler üzerinde ektili olabilecek. Bu partinin seçimi kazanma şansı da artabilecek. Son günlerde yaşanan olayların İktidar partisi adayını nasıl etkileyeceği önümüzdeki günlerde su yüzüne çıkacak.Partilerin ağır toplarının da Edirne’ye gelerek adaylarına destek vermesi ile vatandaşların kafalarındaki siyasi tercihler de netleşmiş olacak.

Öyle sanıyorum ki Bölgemizde en hareketli ve mücadeleli geçecek seçim bölgelerinin başında Edirne geliyor. Tek aday olması durumunda en şanslı parti durumunda olması beklenen CHP, partililerin ikiye bölünmesi ile bu şansını tehlikeye sokmuş oldu. Partililerin bazıları aday önemlidir görüşünde bazı partililer ise aday ikinci planda bizim için parti ön plandadır diyor.

Bunlardan hangi görüş daha başarılı olacak seçim sonucunda göreceğiz. Bu bölünmüş oylar sonucunda CHP ve DSP belediye başkanlığını kaybedip iktidar partisine veya MHP’ye vermesi durumunda Sosyal Demokratlar açısında yıkım olacak.

Bu duruma dikkat çeken partililer bunun çok şey kaybetme anlamına geleceğini bunun endişesini taşıdıklarını ifade ettiler. Bu bölünmüşlüğü gidermek oyların bir partide toplanmasını sağlamak için parti üst yöneticileri düzeyinde çabaların sürdüğü, siyasi kulislerde tartışılıyor. Bunların doğru olup olmadığını ve sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

MHP LİDERİ DE EDİRNE’YE GELİYOR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun Edirne’ye gelmesinin ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli de Perşembe günü Edirne’ye geliyor. Bir hafta içinde iki ana muhalefet partisinin Edirne’deki güçlerini performansını görme imkânımız olacak.

Miting meydanlarında siyasi partilerin gerçek gücünü yeterince yansıtmadığı muhakkak.Ekonomik durumu iyi olan partiler mitinglerine çevre ilçelerden ve illerden de taşıma ile izleyici getirebiliyor.

Bu imkânı sağlayan alanlara izleyici taşıyabilen siyasi partilerin mitin alanları daha kalabalık görünüyor. Bu tür mitinglerin çevresindeki ulaşım araçlarına baktığınızda taşımalı gelen izleyicilerin araçlarının plakalarından da anlayabilirsiniz.

Bu mitinglerde önemli olan, siyasi parti genel başkanlarının halkı etkileyebilecek konuşmaları, halkın anlayacakları dilden mesaj vermeleri. Halkın kafasında beliren soru işaretlerini gidermeleri. Bu konuda hangi lider başarılı olacak buradaki mitingleri sonrasında görme imkânı bulacağız. Başbakan’ın da Edirne mitingi sonrası Edirne’de esas kıyasıya mücadele başlayacak.

 59 total views,  2 views today

Next Post

Talatpaşa Mahalle Muhtarı gazetemizi ziyaret etti

Edirne Merkez Talatpaşa Mahallesi Muhtarı ve Muhtar Adayı Hasan Kıyı Gazetemizi ziyaret etti . Bu ziyaret sırasında mahallesindeki gerekli hizmetleri dile getiren Kıyı ”Pazartesi pazarının Belediye haline kadar devam eden Alemdar Caddesinin yaya kaldırımlarının acele olarak yapılması gerekir. Mahallesinin Edirne’nin en eski mahallesi olduğunu buradaki tarihi dokuların ve çevresinin daha […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp