SEDEFÇİ’den İmar Müjdesi

admin

Hamdi SEDEFÇİ belediye meclisinde düzenlediği basın toplantısında gündemde ki konuları değerlendirdi. İmarla ilgili yeni düzenlemeler hakkında açıklama yapan Sedefçi şunları kaydetti ; ‘’ Bugünkü konumuz imarla ilgili konular. Bunlardan ilki Selimiye Meydan projemiz. Bu proje bizim iki yıldan bu yana Anıtlar Kurulu  arasında gidip geliyor. Bugün Edirne Valisi ile birlikte toplantı yaptık. Alan yönetim başkanının da katıldığı toplantıda bu işin çözümlenmesini gündeme getirdik.

DSC_0531       Burada en büyük sorun şuydu. Selimiye Meydanı’nda Yemiş Kapanı Hanı olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun resimleri vardır. Fakat projesi bulunmuyor. Yıkılmış büyük tarihi bir han görüntüsünde görüşmemizde bunun için Anıtlar Kurulu’ndan yardım istedik. Bu yönde karar alınıp, kazı yapılsın gerçekten böyle bir han kalıntısı varsa kesinleşsin. Yoksa projenin önü açılmalı dendi.’’ dedi.

Sanırım kurulda bu konu görüşülecek. O kuruldan büyük ihtimalle kazı kararı çıkacak. Edirne Valiliği, Belediye, Müze Müdürlüğü denetiminde burada kazıya başlandığından bir ay sonra sonuca ulaşacağımızı umuyorum. Yapılan sismik araştırmada net bir şey görülmüyor. Bunun için en iyi yol kazı olacağını düşündük, böylece projenin önü açılır.

Gündem maddesinin ikincisi de yine Anıtlar Kurulu ile ilgili. Sit bölgesinde koruma amaçlı planımız iptal olmuştur. Bu konuda yeni planlar oluşturuluyor. Bunun altyapı çalışmaları kurula sunuldu. Kurul tarafından incelenip yakında kabul edilirse planımızı tekrar kurula sunacağız. Halkımız biliyorsunuz plan iptal edildiği için sit alanlarında inşaat izni alamıyor. Vatandaşlarımız beklemede. Bu da kurulda görüşülerek kabul edilirse hemen kararı sunarak çalışmalara başlayacağız.

Son konumuz yine imarla ilgili bizim en son yaptığımız çalışma vardı. Abdurrahman Mahallesi Kirişhane Bölgesinde inşaat iznine ¾ katlı yaptık. 3 veya 4 parsel birleşip 150 metre civarında olursa 6 kat yapma imkânı sağladık. Arsa 1500 metre olduğunda 7/8 kat yapmayı sağladık. İnsanlarımıza gelin 3-4 parsel birleşin site kurulsun, havuzlu güzel bir konut alanı yaratalım dedik. Bugün Yıldırım Mahallesi’nde de aynı konuyla ilgili taslak hazırladık. Bunu meclise sunacağız. Burada da Kirişhane’de yaptığımız gibi konut imkânı sağlayacağız. İnsanlarımız bu ranttan faydalansınlar. Bir daire yerine 2-3 daire alsınlar. Buralarda ki dar yollarda genişletildi. Böylece Yıldırım Mahallesi’nin değişmesine katkı sağlayacağız. Otobanın bu semtten geçmesiyle mahalle daha da gelişecek.DSC_0550

 152 total views,  2 views today

Next Post

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay ÖZTÜRK ve Meclis Başkanı Fedai CANIM 30 Ağustos Zafer Bayramı ile yaptıkları açıklamada ; ‘’ 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer’in ardında; milletimizin istiklal ve hürriyet aşkı, kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır. Cumhuriyetimizin temellerinde yer alan bu yüksek ruh ve şuur her daim canlı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp