Şehiriçi Ulaşımda Yeni Düzenleme

admin

Edirne Belediye Meclisinin 02/01/2013 tarih ve 2013/30 Sayılı Kararıyla ETUS Sistemine ait toplu taşıma hatlarına yeni güzergahlar ilave edildi.

Edirne Belediye Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Edirne Belediye Meclisinin 02/01/2013 tarih ve 2013/30 Sayılı Kararıyla ETUS Sistemine ait toplu taşıma hatlarına yeni güzergahların ilave edildiği bildirildi.

Basın Bürosundan yapılan açıklamada, “Karaağaçtan ve Otogardan hafta içi her gün saat 7.30 da karşılıklı seferler başlayacak olup 30-45 dakika aralıklarla devam edecektir. Bu hatta aynı zamanda yeni yerleşim bölgesinden Fen Lisesine öğretmen ve öğrencilerin gidişine de hizmet edecektir. 22 metrelik yol olarak bilenen Şevki Arman Caddesi- İbrahim Ay Caddesi- İlhami Ertem Caddesinden Ulus Pazarına ulaşımda da olan talebe yanıt verecektir. Bu hat çarşıya gelmeksizin Sigorta Hastanesi Kavşağından Pazar yerine gidecek şekilde düzenlenmiştir. 22 metrelik cadde üzerinde yaşayan vatandaşlar bu hatta çalışacak ETUS araçlarını Karaağaç Yolu üzerinde bulunan lokanta  ve piknik yerlerine, Karaağaç içerisinde bulunan kahvehanelere gidiş gelişte de kullanabileceklerdir.” denildi.

Açıklamada da ayrıca, “Edirne İli Toplu Taşıma Proje Raporunda yer alan verilere göre Karaağaç Mahallesinden diğer semtlere her gün  2000 gidiş ve geliş olmak üzere toplam  4000 toplu taşıma yolculuğu yapılmaktadır. Bunların % 40’ı olan 1600 adeti ise Abdurrahman Mahallesi, Yançıkcı Şahin Mahallesi (Ayşekadın),  Şükrüpaşa Mahallesi,  Fatih Mahallesi,  1. Murat Mahallesi, Kocasinan Mahallesi,  Tıp Fakültesi ve Otogarla Karaağaç arasında gerçekleşmektedir. Mevcut toplu taşıma hatlarını kullanmakta olan vatandaşlar bu yolculuklarını yapabilmek için 2-3 ayrı araca binerek varış noktalarına ulaşmaktadır. Bu durum vatandaşlar için zaman kayıplarına ve yüksek ulaşım maliyetlerine neden olmaktadır. Bu nedenle Karaağaç Mahallesinden hareket, Abdurrahman Mahallesi, Yançıkcı Şahin Mahallesi, Şükrüpaşa Mahallesi, 1.Murat Mahallesi, Fatih Mahallesi, Kocasinan Mahallesi ile Tıp Fakültesi ve Otogar yönüne yeni bir toplu taşıma hattı planlanması gerektiği, bu doğrultuda Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürlüğü ile Karaağaç Mahallesi Vatandaşlarının taleplerinin de mevcut oluğu ve diğer yandan da; 04.12.2012 tarihli elektronik biniş verilerine göre (1-17 Aralık 2012) 908.000 yolculuk sayısı tespit edilmiş ve bu sayının % 25 olan 228.000 1 nolu Otogar Hatlarında gerçekleşmiştir. Vatandaşların daha seri bir şekilde Otogara gitmek için D-100 Karayolunu izleyen ve Balkan Yerleşkesine girmeyen bir ekspres hattına ihtiyaç olduğu, Balkan Yerleşkesi içindeki trafik yoğunluğunun azaltılması ve toplu taşımada gereksiz ekonomik yüklerin ortadan kalkması ve toplu taşıma hizmetinin gereği için de uygun olacağı  tespit edilmiştir.” denildi.

Edirne Belediyesi Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada son olarak şu bilgiler verildi: “Yapılan tespit ve incelemelerde neticesine; “1 T (Merkez- Terminal) Hattı: ‘Gazimihal Depolama yerinden hareketle D-100 Karayolu takiben Bankalar-Orduevi-Anadolu Öğretmen Lisesi- Ayşekadın Cami-Ayşekadın Karakol- Eski Terminal- Sanayi Durakları- Karayolları- Köyhizmetleri Karşısı- Kipa- Tredaş-Olin- Tarımsal Araştırma- Güzel Sanatlar Lisesi Altı -Tıp Fakültesi Altı- Ahmet Karadeniz Yerleşkesi- Otogar’ şeklinde güzergahı olan, dönüşte de aynı güzergahı takip eden ve Otogar ile Gazimihal depolama yerinde depolama yapılan”  ETUS Sistemine dahil hatlardan 1 Nolu hatta 1T Merkez-Terminal güzergahının eklenmiştir.

Diğer yandan da; “3 C (Otogar- Karaağaç) Hattı: ‘Otogar- Ahmet Karadeniz Yerleşkesi- Balkan Yerleşkesi- D-100 Karayolu takiben Olin kavşağından Şevki Arman Caddesi- İbrahim AY Caddesi- İlhami Ertem Caddesi- Jandarma Değirmenli Kavşak- Huzurevi- Ayşekadın Yerleşkesi- DSİ –SSK Kavşağından Tarlakapı Değirmenli Kavşak- Tarlakapı Caddesi- Bostanpazarı- Stadyum Altı- İki Köprüarası- Söğütlük- Kararağaç Mahallesi- Fen Lisesi’  şeklinde güzergahı olan ve dönüştede aynı güzergahı takib eden, depolamanın yalnızca Otogarda yapılan” ETUS Sistemine dahil hatlardan 3 Nolu hatta 3C Otogar – Karaağaç güzergahının eklenmesinin kamu yararı, hizmetin gerekleri ve toplu taşımacılığın ilkeleri açısından da zorunlu olduğundan yeni düzenlemeler yapılmıştır.

10 adet 2013 model yeni toplu taşıma aracının daha ETUS Sistemine katılmasıyla birlikte vatandaşlarımızın şehir içi ulaşım olanaklarını arttırmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürdürülecektir.”

 120 total views,  2 views today

Next Post

KILIÇ “Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı”

, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme  Bakanlığı Karayolu  Taşıma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin Resmi Gazetede yayınlandığı belirtilerek yapılan değişiklikte ” Karayolu Taşıma  Yönetmeliğinin 13. Maddesinin 9. Fıkrası(b) bendinin (1) numaralı  alt bendi  aşağıdaki şekilde  değiştirilmiştir. -Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş eşya taşımaya mahsus en az 6 adet özmal birim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp