Şehit Yakınları ve Gazilerimizi Kutsal Emanet Olarak Görüyoruz Şehit Ailelerine Anlamlı Ziyaret

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, şehit yakınları ve gazilere tüm kurum ve kuruluşların sahip çıkması gerektiğini belirterek “şehit yakınları ve gazilerimizi bizlere bırakılan kutsal emanet olarak görmeli ve her türlü yardımı sağlamalıyız” dedi.

bilgin-özbaş-şehit-aileleri-edirne

Dernek Başkanı, Ali Nermin VARDAR, Başkan Yardımcısı Faruk ÇİFTÇİDİR, Yönetim Kurulu Üyeleri; Çetin PEHLİVAN, Adil ŞAHİNBAŞ, Ercan KERMAN’ında hazır bulunduğu toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ , Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet POLAT ve Meslek elemanları ile birlikte, Şehit Aileleri ve Yardımlaşma Derneğine ziyarette bulundu.

bilgin-özbaş-şehit-aileleri-edirne (2)

Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin 1993 yılında kurulduğunu, müstakil bir dernek olduklarını, şuan derneğin bünyesinde; 142 şehit ailesi, 470 dernek üyesi, ve 96 terör gazisi ve eşi bulunduğunu anlatan VARDAR, derneğin yaşatılmasında Edirne Valiliğinin, Trakya Üniversitesinin, Belediyenin, Baronun, Siyasi parti temsilcilerinin ve STK ların büyük katkısı olduğunu, derneğin tek amacının Şehitlerin isimlerinin yaşatılması olduğunu belirtti.

Başkan Yardımcısı Faruk ÇİFTÇİDİR “- Edirne’de 2817 kayıtlı şehidimiz bulunmaktadır. Bu şehitlerimizin 587 si Edirne Asker Hastanesinde vefat ederek, asker hastanesi şehitliğine defnedilmiştir. 142 si Cumhuriyet sonrası şehidimiz olup 5 i öğretmen, 17 si polis, 120 si askerdir. Cumhuriyet sonrası her şehidimiz için dernek bahçemize ağaç diktik ve bu ağaçlara şehitlerimizin ismini verdik. Her şehidimizin bir çam ağacı var. Sayın Valimizin katkılarıyla temin ettiğimiz çam fidanlarına gözümüz gibi bakıyoruz. Ancak Balkan Savaşları Şehitliğimizin nehir yatağında olmasından ve taşkınlarda sular altında kalmasından üzüntü duyuyoruz” dedi.

bilgin-özbaş-şehit-aileleri-edirne (1)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının şehit aileleri ve gazilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi veren İl Müdürü Özbaş, Bakanlığın 5 Genel Müdürlük ile Şehit Yakınları ile Gaziler Daire Başkanlığından oluştuğunu anlatarak, ”- Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması ; şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin yürütülmesi, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliğini sağlamak, Şehit ve gazi yakınları arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek İl Müdürlüğümüzün asli görevleri arasındadır” dedi. Şehit yakınları ve gazilerimizi Kutsal Emanet gibi gördüklerini ifade eden ÖZBAŞ, Sayın valimiz Hasan DURUER’in en hassas olduğu konulardan birisi şehitlerimizin adının yaşatılması ve ilimize yakışır bir Şehitlik düzenlemesi olduğu, Kıyık Tabya projesi ile bu konuda çok ciddi bir çalışma içerinde olduklarını belirtti.

Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Polat da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri Bünyesinde Sosyal Hizmet Merkezlerinin yeni oluşturulduğunu ve bu merkezlerdeki bir birimin Şehit yakınları ve gaziler birimi olarak yapılandırıldığını, şehit yakınları ve gazilerimizin her türlü sorununda bu birime başvurabileceklerini belirtti.

 

 32 total views,  2 views today

Next Post

ÖZTÜRK GROUP VE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ARAŞTIRMA GELİŞTİRME VE PROJELENDİRME İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

Öztürk Group tarafından, Üniversite-Sanayi işbirliği ile Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında hazırlanan protokol imzalandı.Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde (TÜTAGEM) Edirne Milletvekili ve Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle, Öztürk Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özay Öztürk ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük tarafından imzalanarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp