Şehitler ölmez vatan bölünmez mevlidi

admin

HİLMİ2

 

 

 

 

Edirne Süpürgeciler Mah Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği olarak bu yıl  Düzenlediğimiz

ŞEHİTLER OLMEZ VATAN BÖLÜNMES adlı etkinliğimizin dördüncüsünü  yapmış bulunmaktayız.Bu yıl bizler Çavuşbey Mah çarşı esnafı da yardımda bulundular kendilerine derneğim adına çok teşekkür ederim.

Çanakkale’de Dumlupınar da Sakarya da Sarıkamış’ta Balkanlar’da ve Türkiye’nin her yeri de bu vatan için canlarını veren asker polis öğretmen şehitlerimiz için ne yapsak azdır .

1912-1913.Edirne’nin Bulgarlar tarafından işgali ve müttefikleri olan Romanya ve Sırbistan devletleri ile Edirne’mizi işgal etmişlerdir. Edirne’mizi Bulgar askerleri 1912 yılında atmış oldukları top atışlarıyla  zarar vermeye başlamışlardır.

1912 tarihinde Osmanlı Sofya Elçiliğinin İstanbul’a gönderdiği uyarı telgrafı yaklaşan tehlikeyi bildiriyordu.

HİLMİ1

 

 

 

 

 

Bulgarların ilk amacı Osmanlı’nın güçsüz yeri Kırklareli Edirne’ye  baskın taarruzu düşünüyorlar. Sofya  Elçiliği  uyarıda bulundu  Osmanlı Devletine yazdığı mektupta  “Edirne müstahkem mevkii takviye edilmeli, vatani hizmet süresi dolan askerler terhis edilmemelidir” deniliyordu . Balkan savaşı sırasında Türk Ordusu güçlerini: 12.000 kişilik  Dördüncü Nişancı Tümeni ve 10. Mevcutlu  Nizamiye Tümeni, 7500   mevcutlu on birinci  tümen, 7000 kişilik  ihtiyat tümeni, 8.000 kişiden oluşan  Gümülcine ihtiyat tümeni, 10.000 mevcutlu  Babaeski ihtiyat tümeni, 11.000 kişilik  topçu istihkam taburu, 300  mevcudu olan süvari ve 2.000. kişilik  kırkını aşmış yurttaştan oluşan tabur olmak üzere toplam 57.000 mevcut   bulunmaktadır. Edirne müstahkem mevkii kumandanlığına getirilen Mehmet Şükrü Paşa Edirne kuşatması başlamadan bir hafta önce kente gelebildi. Edirne’nin savunması görevi verilen Şükrü Paşa’ya şehrin kuşatılması halinde 50 gün savunulması emri verilmişti..

Bu sürede ya Bulgar ordularının geriletileceği ya da İstanbul’dan destek gönderileceği öngörülmüştü. Ancak  Mehmet Şükrü Paşa, İstanbul’dan destek alamamasına rağmen, Bulgar ve Sırp ordularının saldırılarına 5 ay 5 gün süreyle direnerek tarihe geçen bir savunma gerçekleştirdi.

Edirne Karaağaç yolu üzerinde idam edilmiş birçok Türk’ün cesedini de sokaklarda, tarlalara ve  nehre  atılmışlardı.Bulgar askerleri Türklerin naaşlarının yanın da resim çektirmektedirler  .

Türk askeri daha fazla dayanamadı. Çünkü düşmanın dışında açlıkla da savaşmaktadırlar.Askerin ekmeği .yemeği bitince bir kenara saklanmış olan, peynir sularını kullanmışlar,hayvanlara verilen darı .yulaf ve arpaları karıştırıp peynir suyuna katıp lapa yaparak ayakta kalmaya çalışmışlar .Evet bizler böyle bir ecdadımızın torunlarıyız onlara ne yapsak azdır .

Bizlere bu mevlidi yapmamızda yardımcı olan çarşı esnafına Mimar Sinan Vakfı Hasan Gümüş hocama ,Marmara gıda sahibi Necip Beştepe ‘ye   çok teşekkür ederim”

 79 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Kent Konseyleri Edirne'de

          Trakya Kent Konseyleri Birliği 3 Nisan Pazar günü Edirne’de toplanıyor. 2011 yılında Edirne Hafızağa Konağında kuruluşu yapılan ve o günden bu güne Trakya’nın değişik yerlerinde toplanarak Trakya’da tek ses olmaya, birlikte mücadele etmeye çalışan Trakya Kent Konseyleri Birliği, beş yıl aradan sonra Edirne’de de toplanma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp