Şehrimizde Asayiş Berkemal Mi?

admin

Edirne’miz daha önceki yıllarda çok daha sakin huzurlu adli vakaların daha az göründüğü bir kent olarak biliniyordu.
Diğer iller arasında Edirne’miz çağdaş, insanları birbiri ile barışık olduğu çağdaş bir il olarak ün yapmıştı.
Bir süredir kentimizin bu güzel imajının zedelendiğini, halkın huzurunu kaçıracak adli vakaların sayısında artış olduğuna şahit oluyoruz.
Kentimizde hoş olmayan kap kaç olayları artıyor. Hırsızlık vakalarında ise küçük çaplı da olsa artış gözleniyor.
Halkın, kentimizde evlere ve işyerlerine yönelik hırsızlıklar konusunda endişeleri var.
Yaşları küçük olanların karıştıkları hırsızlık vakalarını cezasız kaldığı yönündeki söylentiler yaygınlaşıyor. Bu durum hırsızlık suçlarına karışan kişilerin ayni suçu, işlemelerine teşvik anlamına gelmez mi?
Huzurlu insanların yaşam merkezi olan Edirne’de bu tür vakaların artma eğilimi göstermesi adli vakaların artması suç oranında tırmanma eğilimi gelecek açısından iyiye işaret değil.
Halkın sesi olması gereken yöresel basın mensupları olarak, halkımızın asayiş konusunda bu tür endişelerini dile getirip yetkililerin gerekli önlemleri almaları konusunda dikkat çekmeyi kendime vazife görüyorum.
Şehir merkezimizde görevli bir mahalle muhtarımızın bana naklettiğine göre, bazı kenar mahallelerde yoğunlaşan hırsızlık vakalarında artış insanlarımızı endişeye sevk ediyor.
Bölge halkını böyle huzur bozucu olaylara sonsuz sabrı, olanları kabullenmesi, ilelebet de sabredeceği şeklinde yanlış yorumlanmamalı. İnsanlarımız bu tür huzur bozucu olaylara yapılan şikayetlerin ne sonuç vereceği yasal önlemlerin etkili olup olmayacağını sabırla bekler. Bunun da belli bir sınırı vardır.
Huzur içinde yaşamayı hiçbir şeye değişmeyen, kavgayı benimsemeyen bölge insanlarının huzurunu bozmaya kimsenin hakkı ve haddi olmamalı.
Bu sabır” halk olanları sineye çekiyor. Sesi çıkmıyor.Nasıl olsa bir süre sonra da unutulup gidecek” şeklinde yorumlanmamalı.
“Yavaş atın tekmesi sert olur” diye bir atasözümüz vardır.
Bölgemizde bugüne kadar insanlarımızın huzurunu bozmak isteyenler olmuştur ve olacaktır.
Bunun yanında bu konuda gereken önlemleri alamayanlar ve almada gecikenler bu olaylara katılanların işlerini kolaylaştırmış olmuyorlar mı?
Bugün baktığımızda Edirne’de “Asayiş berkemal” diyebilir miyiz?
Huzur bozucu olayların Edirne’de zemin bulması, bu yönde eğilimi olanlara cesaret verebilir. Bölge insanının medeni yapısı birbiri ile barışık olması kavgalardan uzak yaşam sürmesi bazı çevreleri rahatsız edebilir.
Günden güne gelişen,Dünya Kültür Merkezi olmaya aday kentimize huzuru çok görenleri dikkatten uzak tutmamalıyız.
Ülkemizin diğer bölgelerinde daha sık rastlanan huzursuzluk tohumlarının bölgemize de taşınmasına huzur bozucu olayların artmasını engelleyici etkin önlemler alınmazsa ilimizi de kaos ortamına itmiş olmaz mı? Bu sorun sonuçta herkesi huzurunun bozulmasına zemin yaratmaz mı?
Asayiş, insanlarımızın can güvenliği bölge halkımız açısından çok önem taşımaktadır. Cumhuriyet öncesi savaş dönemlerinde çok acı çeken, birkaç defa düşman istilası gören bölgemiz halkı barışın huzurun ne kadar önemli olduğunu her bölge insanından daha iyi bilir. Halkın bu duyarlılığı o günlerden bu yana aralıksız devam etmektedir. Edirneliler için huzurlu bir ortam ekmek gibi su,hava gibi önem taşımaktadır.
Bunun bilinci ile hareket eden sorumluluk yüklenen halkımız huzursuzluk yaratacak unsurlara da sıcak bakmamaktadır.
ÖZLÜ SÖZLER
Sevgide güneş gibi ol.
Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol.
Hataları örtmede gece gibi ol.
Tevazuda toprak gibi ol.
Öfkede ölü gibi ol.
Her ne olursan ol,
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol
Hz.Mevlana

 205 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediye'sinden Yeni Bir Proje

Edirne Belediyesi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Edirne Belediye Başkanlığı, sosyal sorumluluk projelerine hız verildiğinin önemi vurgulandı.Açıklamada, geçtiğimiz ay içerisinde başlatılan ve Edirne halkının yoğun ilgi göstererek memnuniyet duyduğu Kitap ve oyuncak Evi ve Askıda Ekmek Projesi’nin ardından, okul başarı derecesi yüksek maddi durumu yetersiz öğrencilere İngilizce eğitiminin verileceği proje için […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp