SELİMİYE CAMİİ’NDEKİ DEVASA AVİZE BAKIMA ALINDI

admin

AW000208UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camii’nde mihrap önünde asılı devasa avize bakıma alındı.

Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği ve 29 Haziran 2011’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camii’nde bahar temizliği başladı. Mihrap önünde asılı bulunan devasa avizenin cam taşları da teker teker sökülmeye başlandı.

Yaklaşık iki gün süren uğraş sonucu cam taşları sökülen avize, parçalarıyla birlikte uzun süren bir bakım ve onarımdan geçecek. Selimiye Vakıf Müzesi’nde yapılacak bakım ve onarımda Edirne Müze Müdürlüğü’nde görevli alanında uzman restoratörler görev alacak. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü idaresinde sürdürülen bakım ve onarım çalışmalarının 2 ay sürmesi bekleniyor.
Edirne Valisi Arif Paşa tarafından 1800’lü yılların sonlarında şahsi olarak satın alınıp camiye hediye edilen avize, en son 80 yıl önce bakıma alındı. 80 yıldır bakım ve onarımı gerçekleştirilmeyen avize, mihrap önünde asılı vaziyette bulunuyor.

 119 total views,  5 views today

Next Post

TMAD’DAN ANLAMLI SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Trakya Modifiyeli Araçlar Derneği (TMAD) Kızılay Edirne Şubesi ile ortaklaşa bir projeye imza attı. Geçtiğimiz gün ‘Kan Acil Değil Sürekli İhtiyaçtır’ sloganından yola çıkarak kan veren dernek üyeleri bu tür sosyal sorumluluk projelerinin devam edeceğini kaydetti. Trakya genelinde bir dizi modifiye ve tuning etkinlikleri düzenleyen TMAD bu kez sosyal sorumluluk […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp