Selimiye Camiinin Silueti Bozuluyor.

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Av Sinan Tekin bir açıklama yaparak, Edirne girişlerindeki tarihi eserlerimizin görüntülerinin günden güne bozulduğunu belirtti. Bir dünya mirası olan Selimiye Camisinin Milletimizin yetiştirdiği en büyük mimar olan Mimar Sinan’ın ustalık eseri olduğunu, ayrıca Edirne’ye ve Balkanlara vurulmuş İslam mührü olduğuna dikkat çeken Av. Sinan Tekin, “Selimiye Camii ihtişamı, mimari ve teknik özellikleri ile tüm dünyanın göz bebeği bir tarihi eser olarak Dünya Kültür Mirası listesinde tescillenmiştir. Ama maalesef imar konusundaki yanlış uygulamalar ile Selimiye Camiinin şehrin farklı noktalarındaki silüeti bozulmuştur. Selimiye Camiinin silüetinin en güzel hali İstanbul’dan Edirne’ye gelirken şehrin girişinden itibaren şehir merkezine gelinceye kadarki halidir. Örneğin son beş yıl içerisinde yapılan birkaç binayı göz önüne getirelim.

SİNAN TEKİN

Şehrin girişinde yapımı devam eden yüksek katlı otel inşaatı, sonra devamında şehrin içerisinde E-5 yolu üzerindeki iki yüksek katlı otel inşaatı ve bununla birlikte bir kamu binası olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası Selimiye’nin silüetinin bozulmasına sebep olmuştur” dedi.

sinan-tekin

“Bu durumun yetkili sorumluları hem yerel hem de merkezi yöneticilerdir” diyen Av. Tekin devamla; “Siyasi sorumluları CHP ve AKP’dir. Hal böyleyken şimdi seçim arifesinde Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, yapılacak meydan düzenlemesi ile Selimiye Camiinin ihtişamının ortaya çıkarılacağını ifade ediyor. Selimiye Camii bir şaheser olarak zaten ihtişamlıdır. İhtişamını ortaya çıkarmak için bir şey yapmaya gerek yok. Yapılması gereken Selimiye Camiinin siluetini bozacak imar uygulamalarından vazgeçmektir” açıklamasında bulundu.

 

 387 total views,  2 views today

Next Post

Tüketici Fiyatları Açıklandı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Türkiye İstatistik Kurumu Edirne Bölge Müdürlüğü, TÜİK Başkanlığı tarafından 2013 yılı Kasım ayına ilişkin açıklanmış olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranlarından yararlanarak TR21 Tekirdağ, Edirne, Kırklareli bölgesi için bir basın bülteni hazırladı. Bun basın bültenine göre;  Tüketici Fiyatları Endeksinde (TÜFE) […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp