Selimiye Meydanında  her türlü girişime rağmen 3 yıldır yapılamayan Rekreasyon başlıyor. Göreve geldiği ilk günden bu yana Edirne ‘de tarihi hizmetlere imza atan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptığı açıklamada; “Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Edirne Belediyesi arasında mutabakat sağlandığını ve Selimiye Meydanında Rekreasyon çalışmalarının başlayacağını söyledi. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SELİMİYE-MEYDANI-RECEP-GÜRKAN-1.jpeg

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edirne Belediyesi arasında ‘Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin geleceği için gerekli mutabakatın sağlandığını söyledi.

Edirne Belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan mutabakatın ardından rekreasyon çalışmalarının başlayacağını ifade eden Gürkan;  “UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nin meydan çalışmaları için en kısa zamanda start verilecek ve Selimiye Camii meydanı çöp ve çukur olmaktan kurtulacak” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SELİMİYE-MEYDANI-RECEP-GÜRKAN-2.jpeg

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile bu konuda uzlaşmaya varıldığını ifade eden Başkan Gürkan; “Geçtiğimiz günlerde Vakıflar Bölge Müdürümüz Adnan Ertem beyle bir araya geldik ve Selimiye meydanı konusunda uzlaşmaya vardık.Bu konuda çalışmalarımızı da başlattık.  Yemiş Kapanı Hanı’nın Yüksek Kurul tarafından iptal edilmiş olan koruma ve konservasyon kararı ile ilgili bir dava açmıştık. Yüksek Kurul Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün talebi üzerine koruma ve Konservasyon kararını iptal etmişti. Bizde iptale iptal diye dava açmıştık. Sayın genel müdür beyle, koruma, Konservasyon, Restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması ancak ihya edilmemesi noktasında mutabık ve şimdi kurula o şekilde başvuru yapacağız. Yani şartlı bir başvuru olacak. Kısa bir zamanda da Selimiye Cami’nin etrafındaki kurul tarafından zaten onaylanmış olan, malzeme seçimleri yapılmış olan rekreasyon projesini uygulamaya başlayacağız.” dedi.

Yemiş Kapanı Hanı

Osmanlı padişahlarından III. Murad tarafından 1590’lı yıllarda şehrin hem sosyal hem de ticari merkezi olan Selimiye Camisi etrafında yaptırılan ve 100 odalı olduğu sanılan han, halkın bu alanda meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyordu.

Bakımsızlık yüzünden harabeye dönüştükten sonra 1937 yılında yıkıldı ve 1976 yılında tescili yapıldıktan sonra üzeri betonla kaplandı.