Şemsettin Emir’in basın toplantısı

admin

fikri_yalin_kose            7 Haziran’da özel davetle Ankara’ya çağırılarak Edirne’de AKP’den birinci sırada milletvekili adayı yapıldı ve yapılan seçim sonucunda Şemsettin Emir Edirne Milletvekilliğini kazandı. Seçim sonunda hiçbir partinin tek başına iktidar olacak sayıda milletvekili kazanamaması üzerine parlamentoda gurubu olan partiler arasında koalisyon çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Kasım tarihinde erken seçim yapılması kararlaştırıldı.

Böylece henüz kırmızı koltuklarına kavuşan yeni parlamenterlerimiz bir kez daha seçim için yollara düşecekler. Bu aday olanlar açısından gerçekten aşılması zor bir dönem.

            Yeni seçim döneminde milletvekili adayları bir kez daha maddi külfet altına girecek. Bu durum kısıtlı imkânları olan adayları yıpratacak. Onun ötesinde milletvekili adaylarının bir yıl içinde ikinci kez halkın karşısına çıkarak oy isteme zorluğu yaşayacaklar.

Bu iki neden adayları özellikle ekonomik durumu kısıtlı olan milletvekili aday adaylarını zor durumda bırakacağa benziyor. Edirne’de milletvekili aday olacaklar konusunda en sıkıntı yaşayacak parti iktidar partisi Ak Parti olacak gibi görülüyor, nedenine gelince, CHP Edirne’de ön seçim yaptığı için aday sıralamasında sıkıntı yaşamayacak. Aynı aday sıralamasıyla seçime katılacak. Ak Parti’de ise aday adayları yeniden genel merkez tarafından değerlendirilmeye alınarak sıralama belirlenecek.

            Bundan önceki seçimde yapılan aday sıralamasında yine karar genel merkezden gelmişti. Kısa sürede bu sıralamanın değişip değişmeyeceğini karar verecek yine aynı merci olacak. Edirne’de milletvekili aday sıralamasında değişikliğe gidilmesi halinde Şemsettin Emir ve onu destekleyen partililer hayal kırıklığına uğrayacak.

Haklı olarak, bu kadar kısa sürede neden aday değişikliği yapıldığı konusunu merak edecekler.

Henüz 3 aylık parlamenter olan bir aday üzerinde yapılacak değişiklik farklı yorumlara da neden olabilecek. Bu endişenin Şemsettin Emir’e bundan önceki seçimde destek veren partililerde de olduğuna inanıyorum.

            Şemsettin Emir’in basın toplantısında partilerinin milletvekiline yeterince sahip çıkmayan parti yöneticilerinin bulunması dikkat çekti.

İl Başkanı yerine Emir’in milletvekilliği  başvurusunu  il yöneticisi Hukuk İşleri Sorumlusu Avukat Yasemin Meral   kabul etti. Toplantıda Merkez ilçe Başkanı Kadın Kolları yöneticilerini ve parti eski yöneticilerini Şemsettin Emir’in aday adaylığını açıkladığı basın toplantısında göremedik.

            Bunun toplantıya katılan partililerin de dikkatlerin çektiğini gördüm.

            Bence, parti yöneticilerinin bu yaklaşımı doğru değil. Bir süre önce oy vererek parlamentoya gönderdikleri bir milletvekiline ilk olarak parti yöneticilerinin sahip çıkması gerekir.

Yöneticilerin bu tavırları seçmenler üzerinde nasıl bir etki yapacak,  bu manzara seçmenlerin partilerine duydukları güveni sarsmaz mı?

            Bildiğimiz kadarı ile Şemsettin’in Emir toplumun her kesimi ile kendi partileri dışındaki seçmenlerle de bağları olan bir özelliği var.

Bazılarınca Emir’in bu yaklaşımı yanlış yorumlanabilir. Öyle görünmesine karşın Şemsettin Emir parlamenter olduğu kısa sürede farklı bir milletvekili profili çizdiğini gösterdi.

            Bölgemizde yapılması gereken hizmetler için devreye girerek çözünü kolaylaştırması, bunu için bürokratları harekete geçirmesi herkesin dikkatini çekti.

Şemsettin Emir’in bu sorunu hiç kıvırtmadan çözüm yolunu bulma arayışı tüm parlamenterler için örnek alınması gereken bir yaklaşım. Kim, nasıl yorumlarsa yorumlasın Şemsettin Emir’in kısa parlamenterlik döneminde partili partisiz özellikle köylüler üzerinde bıraktığı görüntü bu.

Sanırım AK Partinin Edirne’de yapacakları milletvekili sıralamasında Şemsettin Emir’in halka yaklaşımını en iyi şekilde değerlendireceğini umuyorum.

Kısa sürede başka aday adayı olup olmadığını bilmiyoruz. Bu partide, Şemsettin Emir kararında olduğu gibi son dakika yeni bir gol atma geleneği olabilir.

            Tüm bu ihtimallere rağmen AKP’nin Edirne’de aday sıralamasında değişikliğe gidilmesini uzak bir ihtimal olarak görüyorum. Zira özel davetle sıralamaya girerek, milletvekili olması sağlanan milletvekilinin aradan kısa süre geçmesinin ardından karar değiştirmesinin nedenlerini halka anlatmak zor olur.

Böyle bir kararın alınması beklide partiye oy dahi kaybettirebilir. Tüm bunlar şu an için bir faraziye. Son karar her zaman olduğu gibi Genel Merkezin alacağı karar olacaktır.

            Bu konuda ne gibi karar gelecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

            Bu sürede Aday adayı olanların parti çalışmaları istenilen düzeyde olmayacaktır. Esas çalışma ise aday sıralamasını belirlenmesinden sonra başlayacak.

Şemsettin Emir ile birlikte başka yeni aday adayların başvurması halinde ki, T.birlik Genel Müdürü ve AK parti İl Başkanı  Rafet Sezen ile Eski İl Başkanı Müjdat Kahve ‘de aday olacağını açıkladı. Bu gelişmelerin ardından AK Parti. Edirne’de bu dönemde tartışmalı ve heyecanlı bir seçim dönemi geçirecek.

 138 total views,  5 views today

Next Post

Denizeri , “futbol yaşamım süresince kırmızı kart görmedim”

DSİ Spor Futbol Antrenörü Arda DENİZERİ, amaçlarının gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmak ve futbol sevgisini kazandırmak olduğunu belirterek, “ DSİ futbol takımının süper amatör futbol liginde de gençlerle oynayacağız fut bolcularımızın yaş ortalaması 17 dışarıdan da oyuncu almayı düşünmüyoruz sadece üç dört sporcu aldık. Geçen yıl gençlerle birinci amatörden süper amatöre […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp