Sendikal haklar tırpanlanıyor

admin

Edirne Eğitim İş Mali Sekreteri  Aydoğan MUTLU  Eğitim İş merkezinde yaptığı açıklamada, 13 yıldır ülkenin ulusal barışını, ekonomisini, siyasetini ve dış ülkelerle ilişkilerini büyük bir başarısızlıkla yürütmeye çalışan AKP iktidarının varoluş nedenlerinin Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla mücadele etmek olduğunu belirterek; “. Yolsuzluk konusundaki başarılarını bırakın Türkiye’yi, tüm dünya öğrendi. Yoksulluk konusunda yaptıkları da ülkemizdeki yeşil kart sahibi vatandaşlarımızın sayısından bellidir ve bu sayı 9.449.734’tür. Yasaklar konusundaki icraatları ise 12 Eylül Darbe zihniyetine taş çıkartacak “İç Güvenlik Paketi”  ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu” dur.

Sendikal haklar tırpanlanıyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

AKP iktidarının 3 Y hareketine , “Yandaş Sendikacılık” adı altında dördüncü“Y” de eklenmiştir. Amacı işverene karşı çalışanların ekonomik, özlük ve hukuki haklarını savunmak olan “sendikacılık” kavramınahükümetin zam vermesini beklemek ve bunu tartışmasız kabullenmek, sendika başkanından milletvekili çıkartmak, baskı ve mobbing uygulayarak üye kazanmak hedeflerini koyan Yandaş Sendikacılık tanımı getirilmiştir.

Hükümet bile olmayan bir partinin, milletvekili olmayan, henüz Soma’nın, Ermenek’in, rezidans inşaatlarında ölen işçilerin, trafik kazalarında hayatlarını kaybeden mevsimlik tarım işçilerinin ve Türkiye’nin her yerindeki iş cinayetlerine kurban edilmiş emekçilerin hesabını vermemiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile masaya oturan,  sendikacılığın el açıp beklemek değil istediğini kabul ettirmek olduğundan habersiz Memur SEN Başkanının,2016 ve 2017 yıllarını kapsayacak Toplu Sözleşme görüşmelerindekiilk cümlesi “Hükümetin teklif etmesini bekliyoruz.” olmuştur. Ardından da tüm memurların ve memur emeklilerinin geleceklerini kendi hesabına kumar masasına yatırmış bir kumarbaz edasıyla “Kasa açıldı ve masa yükseldi.” diyerek hem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ciddiyetten uzak bir ortamda yürütüldüğünü ispatlamış, hem de kullandığı kumarhane terimleriyle “Devlet Memurluğu” tanımına yakışmayan davranışlarda bulunmuştur.

Yolsuzluğun, Yoksulluğun, Yasakçılığın tavan yaptığı bu iktidarda,Yandaş Sendikacılığın da yardımıyla YOKLUK kavramı hayatımızın bir parçası olmuştur. 2016-2017 Toplu Sözleşme görüşmelerinden sonra biz memurların, emeklilerin, işçilerin, öğrencilerin, işsizlerin, gençlerin yani tüm Türkiye’nin payına yine YOKLUK düşmüştür.

Tüm memurların büyük bir umut ve inançla beklediği fakat AKP Hükümeti ile kol kola yürüyen Memur SEN’in YOK saydığı liste şöyledir: 3600 ek gösterge yok….  Vergi diliminin yükseltilmesi yok…

Sendikal haklar tırpanlanıyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aile yardımına iyileştirme yok… Çocuk yardımına iyileştirme yok…Taban aylığa zam yok….  Çalışan anne ve çocukları için düzenleme yok….Ek ders ücretlerine iyileştirme yok… Büyümeden pay yok…15 yıldır 1 maaş tutarına yükseltilmeli denilen Eğitim Öğretime hazırlık ödeneğine iyileştirme yok… 24 Kasım’da ek ödeme talebine cevap yok.

Bu dönemde imzalanan sözde “Toplu İş Sözleşmesi” kamu çalışanlarını ve emeklileri sefalete mahkûm etmektedir. Örneğin 3ün 2si,evli,2 çocuklu bir öğretmen Ocak maaşıyla 1087 Dolar alabiliyorken, Ağustos’ta 860 Dolar alabilmektedir. Arada 220 Dolarlık bir fark vardır. Alım gücünde % 20 den fazla düşüş olmuştur. 6+5’in bunu telafi etmesi imkânsızdır.

1 Mart- 1 Nisan 2012’de İmza Kampanyasıyla başlattığımız; 13-17 Mayıs 2013’te Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum;  20-24 Mayıs 2013’te Ücret Yoksa Nöbet Yok; Mart 2014’ten itibaren Her Ayın İlk Haftasında Nöbet Tutmama ve 5 Ocak 2015’ten günümüze kadar Süresiz Nöbet Tutmama eylemlerimizle kamuoyunda farkındalık yaratan Nöbet Ücreti konusu, toplu sözleşmede komik bir ücretle karşılık bulmuştur. Bir günde 7-8 ders olan bir okuldaki nöbetçi öğretmene, sendika olarak bizim istediğimiz haftada 6 saatlik ek ders ücreti ödenmesiydi. Oysa 2016 yılında aylık brüt 98,00 TL, 2017 yılında ise aylık brüt 140,00 TL ücret ödenecek olması haklarımızın ne kadar kolay gasp edildiğinin en somut kanıtı olmuştur.

Eğitim İŞ olarak eleştirdiğimiz diğer bir konu da Cuma günleri Erkek Memurlara İbadet İzni verilecek olmasıdır. Okullarımızda Cuma günleri 5. ve 6. ders saatlerinde hangi öğretmenler sınıfa gireceklerdir? O dersler boş mu geçecektir? Memur SEN söz konusu derslerde kendi üyesi bayan öğretmenlerin 2şer sınıfa birden mi girmesini isteyecektir? Bunun bir ileri adımı da şeriat kanunları ile yönetilen ülkelerde olduğu gibi, Cuma gününün tatil edilmesi mi olacaktır?

Toplu Sözleşme tiyatrosunu tüm Türkiye’ye haykırmak için 14 Ağustos’ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplanan Birleşik Kamu İŞ Konfederasyonumuz üyelerine AKP hükümeti yine polisle, gazla ve orantısız güçle saldırmış, üyelerimizden gözaltına alınanlar olmuştur.

Bizler “Hak Verilmez Alınır” dan hareketle yürüttüğümüz sendikacılıkta, haklarımızı almak için gerekenleri yapmaya ve yanlışları haykırmaya devam edeceğiz.

Sendikacılık mücadelemizde kazandıklarımız kadar ne yazık ki kaybettiklerimiz de oluyor. Eğitim İŞ  Kütahya Başkanı Hikmet Gülseven,sendikamızın da destek verdiği Afyon Kocatepe’ye yapılan ZaferYürüyüşü ’ne katıldıktan sonra, Kütahya’ya dönerken geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.Böylesine değerli bir insanı, aydın bir öğretmeni ve yürekli bir mücadele arkadaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine tanrıdan rahmet, yakınlarına ve tüm Eğitim İŞ ailemize sabırlar diliyoruz.

 

 

 

 

 110 total views,  5 views today

Next Post

İş hayatına uyum semineri

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce  yapılan açıklamada, “ Korunma ve bakım altındaki gençlerimiz 2828 sayılı kanunun ek 1. Maddesi kapsamında Devlet Personel Dairesi ile koordineli olarak 20.05.2015 tarihinde tercihleri doğrultusunda istihdam edilmişlerdir. Bu kapsamda, ilimizde ilk defa kamu görevlisi olarak işe yerleşen gençlerimize yönelik Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp