SENDİKALAR İÇİN SON ÇARE GREV

admin

Türk İş’e bağlı Teksif sendikasının örgütlü olduğu Türkiye genelinde ki 30 işyeri ve işletmede çalışan 12 bin işçi, Türkiye Tekstil Sanayi işverenleri Sendikası ile yürütülen 23’üncü Dönem Grup Toplu iş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine 15 ağustos ve 19 ağustos 2013 tarihlerinde iki bölüm halinde greve çıkacak. Kapıkule yolu üzerinde kurulu bulunan Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nda çalışan işçiler de 15 Ağustos’ta işbaşı yapmayacak.

image           İşçi ve İşveren sendikaları arasında gerçekleştirilen görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Teksif Sendikası işyerlerine grev kararı asmıştı.Arada geçen sürede devam eden görüşmelerde de anlaşma çıkmayınca  sendika grev kararını hayata geçirme kararı aldığını işçilerine duyurdu.

Teksif Sendikası  yetkilileri  tarafından 30 işyerinde çalışan işçilere yapılan bilgilendirmede şunlara yer verildi.

                ‘’TEKSİF Sendikası olarak bir süredir Türkiye Tekstil  Sanayi İşverenleri Sendikası ile yürüttüğümüz 23.dönem grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden emeğimizin karşılığı olan hakları alamadığımız için GREV kararı almış bulunuyoruz.

‘’En tabii anayasal hakkını kullanarak emeklerini TEKSİF çatısı altında teminata kavuşturan siz değerli kardeşlerimiz için talep ettiğimiz haklar, çalışma barışının sağlanması amacıyla uzattığımız el ne yazık ki işverenler tarafından geri itilerek reddedildi.

Kriz dönemlerinde işyerimize namusumuz gibi sahip çıktık, evimizin bacası tütmezken işyerlerimizin bacası tütsün diye büyük bir gayret ve özveri ile çalıştık, fazla mesai ücretlerimizden, ikramiyelerimizden feragat ettik ve krizi hep beraber aşarak tekstil sektörünü bugünlere getirdik.

Bugün ise feragat ettiklerimizi almak için çıktığımız toplu iş sözleşmesin görüşmelerinde haklı taleplerimiz işverenler tarafından reddedilerek, iyi niyetle başladığımız görüşmeler çözümü olmayan bir yola sokulmuştur. Süre dolmak üzeredir ve artık sözün gittiği yere geliyoruz.

Yaşayarak biliyoruz ki aldığımız ücretlerin alım gücü karşısında en fazla zayıf düştü dönemin içindeyiz.Nasıl ki kriz dönemlerinde biz fedakarlık yaptıysak ,şimdi sıra işverenlerdedir, çünkü artık biz krizdeyiz.İnsan onuruna yaraşır bir hizmet için bu yola çıktık.

Emek sömürüsünün küreselleştiği dünyada, biz bu duruma boyun eğmeyeceğimizi kendilerine ifade ederek 30 işyeri ve işletmede 12 bin üyemiz ile birlikte el ele kol kola 15-19 Ağustos tarihlerinde başlamak üzere grev uygulama kararı aldık.

TEKSİF Sendikası olarak yasaların ve Anayasamızın vermiş olduğu yetki il grev kararı almış bulunmaktayız.

GREVLE HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ

Diliyoruz ki, işverenler, emeğin sesine kulak vererek, dayatmalarından vazgeçer ve her TEKSİF üyesinin hak ettikleri şartları sağlar.

Masada demokratik yollarla uzlaşmayan, hak ve emeği sömüren zihniyet, şüphesiz ki bunun hesabını üretimden gelen gücümüzle, GREVLE çok ağır ödeyecektir.

Artık gün emeğin gücünü gösterme günüdür. Bugüne kadar emek ve emekçinin hakkını savunmaktan başka hiçbir gayesi olmayan TEKSİF Sendikası adına sizlerle birlikte bu onur mücadelesine tek yürek olarak girmekten büyük bir şeref duyuyoruz.

KARTALTEPE DE GREVE ÇIKIYOR

Kapıkule yolu üzerinde kurulu bulunan Kilim Grubu Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nda çalışan işçiler 15 Ağustos 2013 tarihine kadar greve çıkacak. Aynı gün Akın Tekstil (Lüleburgaz), Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikası (Çerkezköy-Tekirdağ), Bahariye Mensucat (Çorlu Tekirdağ),İpekiş Mensucat  (Osmangazi-Bursa), Karsu Tekstil (Kayseri), Kordsa Global Endüstriyel İplik v Kord Bezi Fabrikası (İzmit), Orta Anadolu Tic. Ve San. İşl.(Melikgazi-Kayseri), Saray Halı (Develi-Kayseri), Söktaş Dokuma İşletmeleri  (Söke-Aydın), Tekstüre Çorap (Topkapı-İstanbul), Vakko Tekstil ve Hazır Giyim (Esenyurt-İstanbul) ve Yünsa Yünlü Sanayi A.Ş. (Çerkezköy-Tekirdağ)

19 Ağustos 2013 tarihinde ise Bezci Tekstil (Gaziosmanpaşa-İstanbul), Broderinarin A.Ş. (Bağcılar-İstanbul),Epengle Tekstil (Zeytinburnu-İstanbul), Harmancı Etiket (Avcılar-İstanbul), İpsan Tekstil (Bursa),İşbir Sentetik Dokuma (Balıkesir ), Kasar ve Dual Tekstil (Çorlu- Tekirdağ), Levi Strauss İstanbul Konfeksiyon (Çorlu-Tekirdağ),Lüks Kadife (Melikgazi- Kayseri), Öztek TEKSTİL (Çorlu-Tekirdağ), Pisa Tekstil (Bahçelievler-İstanbul), Plimer Plastik (Küçükçekmece-İstanbul),Temtaş Tekstil Çerkezköy-Tekirdağ), Titbaş Tekstil (Topkapı İstanbul)

 167 total views,  2 views today

Next Post

TRAKYA BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK YATIRIMCISI ŞAHİNLER HOLDİNG’TEN BAYRAM MÜJDESİ

Trakya Bölgesi’nin en büyük yatırımcısı Şahinler Holding, ASB’nin yeni yatırımcısı ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinin önde gelen isimlerini düzenlediği iftar yemeğinde bir araya getirdi. Almanya’nın en önemli Türk işadamı Kemal Şahin, kendi yaşadığı şehirden Alman yatırımcıyı Türkiye’ye getirdi. Yeni yatırımcının Airbus uçaklarının önemli parçalarını üreten Alman bir teknoloji firması […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp