SENDİKALAR ZORDA

admin

fikri_yalin_koseTürkiye’de meydana gelen son ekonomik krizin faturasının da her zaman olduğu gibi bu kez de yine çalışanlara da yansıyacağı çalışma hayatını olumsuz etkileyeceği, işverenlerin piyasadaki dalgalanmayı dikkate alarak işçi çıkarma yoluna gideceği endişesini taşıyan Sendikacılar, Ülkede baş gösteren her ekonomik bunalımda olduğu gibi son günlerde yaşanan ekonomik açmazın faturasının da emekçi kesimine çıkarılacağı endişesini taşıdıklarını belirten Teksif Sendikası Edirne Şube Başkanı Şaban Girgin; “işçilerimiz bugün zor koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar.

İşçilerimizin çektiği sıkıntıları yetmiyormuş gibi ekonomik bunalım bahane edilerek, bir de işten çıkarılma korkusu yaşayacaklar. Bu ekonomik bunalımın işverenleri de zora sokacağı endişesini taşıyoruz.

Çünkü böyle durumlarda işverenler de mallarını satamıyor. Sattıkları ile alacağı para ile alacakları malı dahi karşılayamıyorlar.

Dolardaki artışın ardından faizlerin de yükseltilmesi ile çalışanlar yine güç ve sıkıntılı günler yaşayacak.

Öğrendiğimize göre bazı yerlerde işverenler üretim yapıp mal satamadıklarını gerekçe göstererek bu bunalımın faturasını işçilerimize yüklüyorlarmış,

İşçi çıkarıyorlarmış. Bu kış gününde insanların işsiz kalmasının ne demek olduğunu ancak onu yaşayanlar işsiz kalanlar bilirler.

Aslında ekonomik darboğazın sorumlusu çalışanlar ve işverenler değildir.

Fakat sonunda korkarım ki bu işin cefasını işverenlerimizle işçilerimiz çekecekler. Bu bunalımın bir an önce son bulması en büyük arzumuzdur.

ESNAFLAR’DA ENDİŞELİ

İşçilerde olduğu gibi esnaflarımız da son ekonomik bunalımdan yana endişeli. Harç borç bularak geçimini sağlayan esnaflar taksitle alacakları ürünlerini bundan böyle daha yüksek fiyat ödeyerek almak zorunda kalacaklar.

Bu da esnafların yaşam koşullarını daha da zora sokacak. Bu olumsuz gelişmeden esnaf dernekleri de endişe duyuyor. Böyle giderse esnafların bazılarının işyerlerini kapatmak zorunda kalacağı endişesini taşıdıklarını belirten Esnaf dernek yöneticileri.Bu ekonomik açmazın işçilerde olduğu gibi esnafların da korkulu rüyası haline geldiğini söylediler.

Ayni sıkıntıyı emekliler de yaşayacak.Emekli maaşı ile zorlukla yaşam sürdüren emekliler çarşı pazarın zamlanması sonucunda iyice sefalete sürüklenecekler.Bu ekonomik tablonun yaşamımızın her alanına yansıyacağı her türlü tüketim ürünlerinin zamlanacağı endişesi bu kış günlerde insanlarımızı kara kara düşündürüyor. Bu konudaki olumsuz tabloyu her akşam televizyon ekranında izliyoruz.

Bunları duyan halkımız Bu şartlarda nasıl yaşamımı sürdürürüm” endişesine kapılıyor. Halk siyasilerin tatlı vaatlerine de inanmıyor. Onların tuzunun kuru olduğunu bu işin faturasının sabit ve dar gelirlilere çıktığının bilincinde olan dar gelirliler; “ bizim TBMM’de kaç temsilcimiz var ki, bizleri düşünerek yasalarda gerekli değişiklikler yaparak yaşam şartlarımızı iyileştirsinler.

Bu parlamento yapısından bizim yararımıza çıkacak kararları beklemek hayal olur. Bu faturanın en ağırı yine en zor koşullarda evine ekmek parası çıkaran köylülerimize çıkacaktır.

Çünkü şartlar ne olursa olsun kanaatkar olan ve azla yetinen köylüler bu bunalımı da göğüsleyecekler. Tepelerindeki yöneticilerin de bu olumsuz gelişmeler karşısında seslerini çıkarmaması sonucunda yaşamlarının daha zora girmesine rıza gösterecekler” diyen dar gelirli halkımızın bu tepkilerinde haksız olduğunu kim savunabilir?

ÖZLÜ SÖZLER

Ayağını yorganına göre uzat !

Bu özdeyiş zamanımız için en geçerli atasözü

 50 total views,  8 views today

Next Post

Saadet Partisi Adayı Sinan Tekin; “Hizmette partizanlık yapmayacağız.”

Saadet Partisi Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Sinan Tekin bir otelde düzenlediği basın toplantısı ile projelerini açıkladı. Belediye Başkan Adayı Avukat Tekin’in basın toplantısına Saadet Partisi Edirne İl ve İlçe Yönetimi, Gençlik Kolları ve çok sayıda partili ile basın mensupları katıldı. Tekin burada yaptığı konuşmada Osmanlı’ya bir asra yakın başkentlik […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp