Sendikalarımız.!

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

Bugün varlığı ile yokluğu belli olmayan işçi ve memur sendikalarımızın seslerinin daha da kısıldığına tanık oluyoruz. İşçi ve memurlardan kesilen ücretlerle varlığını sürdüren sendikalar kış uykusuna erken yatmış olacaklar ki yaz günlerinde az sayıda taraftarı ile de olsa yaptıkları göstermelik eylemleri de göremiyoruz.

Özellikle Türk İş’in bünyesinde en büyük sendika olan, Genel Başkanı bir dönem Türk İş Genel Başkanlığını yürüten ve bölgemizin en büyük sendikası sayılan Türk İŞ’in, Edirne temsilciliğini yürüten Türkiye Enerji ve Gaz işçileri sendikası TES- İŞ’in bugüne kadar basında bir açıklamasını çalışanların sorunlarının gündeme getirildiği  toplantısına, bu zatların sendikaları ziyaret edip sorunları konusunda  açıklama yapmalarına tanık olmadık.

            Bu görüntüleri ile işçilere karşı sendikal görevlerini yükümlülüklerini yerine getirdikleri iddia edebilirler mi? Daha önceki yıllarda yetkili kamu kurumlarında yetkili olan sendikaların kumu kurumlarının kolaylıklarından, rahat çalışma ortamından  yararlanıp rahat ortamda  sendikal görevlerini yürüten, mücadele etmeden    sadece kendilerine verilen haklarla yetinen bazı sendikalar bu kurumların özelleşmesiyle işleri çok zora girdi.  Paçaları tutuştu.

Özel sektörde sendikal faaliyetlerin çok zor olduğunu anladılar. Bu mücadeleye alışmaları çok zor olacak, henüz bu çetin mücadeleye alışmış görünmüyorlar.

            TES –İŞ sendikasının yetkili olduğu iş dallarından biri olan Elektrik işletmeleri özelleşti. Özelleştirilen firmalar bazı iş kollarını taşeron firmalara verdiler. Bu durum sendikaların işini daha da zora soktu.   Ülkemizde ve bölgemizde elektrikle ilgili bir dizi sorunlar var.

Bu kurumun özelleştirilmesinden sonra sorunlar daha da yoğunlaşmış olmasına rağmen,

            Yetkili sendikaların çalışmaları ne safhada, bu sorunlarla nasıl mücadele ediyor, ne yapıyorlar. Bu yönde kamuoyunun bilgi sahibi olmasının ne zararı olabilir.Kurumlarda taşeronlaşmanın sendikaların çalışmalarını daha da zorlaştırdığı, daralttığı  biliniyor.  Sendikalar bu zorlukları aşmak için nasıl bir yöntem uyguluyor, buralarda örgütlenebiliyorlar mı?

Bu arada bölgemizin en önemli yatırımcı devlet kuruluşu olan  DSİ’nin etkinliği daha da azalıyor. Bu kurumun işlerini özel firmalar yapıyor. Yapılan işler çok önemli halkın yaşamı ile ilgili konular bunlar   ne oranda sağlıklı yapılıyor.

            Bunu takip etmek ve kamuoyuna duyurmak sendikanın görevi olmalı. Yine bu sendikanın yetki alanına giren Doğal Gaz konusu ayrı bir sorun, bu alanda da sendikaların halka ileteceği bir konu yok mudur?

Sendikacılık günlük rutin işlerle uğraşmak, arada bir işçilerle toplantı yaparak işi geçiştirmek şeklinde olmamalı. Özellikle işçi haklarının yok sayıldığı,  taşeronlaşma nedeniyle işçi kazalarının artış gösterdiği bu, günlerde sendikaların seslerinin daha gür çıkması gerekmez mi?

            Yaz aylarında deniz sahillerinde sendikacıların bilgilendirme toplantıları yeni yasalarla ilgili seminerler işçilere yeterince duyuruluyor mu; yoksa bu tür toplantılar turistlik geziler düzeyinde mi kalıyor.

Sendikacılar işçilerin alın terinden kesilen ücretlerle o makamlarda bulunuyor. Çalışanlar haklarının korunması için sendikalara üye oluyor. Çalışanlar işverenlerin her türlü haksızlığına karşı sesini çıkarmayan, olayları kabullenen” Tamam efendim başüstüne beyim” anlayışında olan sendika istemiyor.

            Haksızlığa uğradığında işverenlere karşı direnen, hakkını sonuna kadar arayan, gerektiğinde her türlü yasal gücünü kullanabilecek sendika yöneticilerini arzuluyor. Sendikacılık yapıyorum diye az sayıda taraftarla sokağa çıkıp bildiri okumak da sendikalara duyulan saygınlığı azaltıyor. İnsanlarımız” Sendikaların gücü bu kadar mı” diye adeta alay ediyor.

Sendika yönetimlerinde olanlar işçilerin suskunluğuna bakarak bu iş “böyle gelmiş böyle gider” rahatlığına kapılmasınlar. Çalışanların dayanma gücü tükenip, haklarının ellerinden gitmesi devam eder” Bıçak kemiğe” dayanırsa, sendikacılar kaçacak delik ararlar. Bu sessizlik fırtına öncesi sessizliği andırıyor, çalışanların yaşam koşulları çok zorlaşıyor haberleri ola…

 153 total views,  2 views today

Next Post

Devecihan’da Ebru kursu açılacak

Devecihan’da Dünya Mirası Olan Ebru Kursu Açılacak. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Türkiye kültürel Mirası olarak kaydedilen Ebru sanatı için Devecihan Kültür Merkezinde kurs açılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Devecihan Kültür Merkezi’nde açılacak ‘’Ebru Kursu’’na, Edirne halkının bu mirasa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp