Sentetik uyuşturucuya dikkat.!

admin

fikri_yalin_koseSon yılların en korkutucu  ve ölümcül uyuşturucusu olan  Bonzai  tehlikesi ile mücadele yoğunlaştı. Bu  konuya dikkat çekmek amacıyla bir yanda Edirne Belediyesi sağlık   hizmetlerinin  emniyet yetkilileri ile mahallelerde  yaptıkları uyarı programlarından sonra, Edirne Valiliği ve  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin organize ettiği. Uyuşturucu ile mücadele konusunda uzman olan 9 Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama  ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof Dr Erdem Özkara’nın katıldığı bir dizi  paneller düzenlendi.

Türkiye’de Bonzai kullanımında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Edirne bu konuda kötü bir örnek oluşturuyor.

            Bunda Edirnelilerin suçu olduğunu kimse iddia edemez. Yasalardaki boşluk, uyuşturucu pazarlamacılara yönelik caydırıcı önlemlerin yeterli olmaması,  İlimizin Avrupa sınırında üç hudut kayısının bulunması ve uyuşturucu trafiğinin girip çıkmasının yoğun olabileceği konumda olması, bu zehri pazarlayanların rahatlıkla pazar imkânı bulması Edirne’de bu sentetik uyuşturucunun yaygınlaşmasına neden oldu.

Erdem Hoca ile Bonzai konusunda Radyo Su’da yayınlanan Yerel Gündem  programında   gerçekten bölge  insanlarımız, özellikle gençlerimiz açısından çok yararlı olabilecek program gerçekleştirdik.

            Prof Özkara’nın programda yaptığı konuşmada bu illetin “kendi ifadesine göre”   askeri kışlaya kadar yaygınlaşması,  Bu konuda alınan önlemlerin yeterli olmaması, gençler arasında yaygınlaşması ürkütücü boyuta gelmesi hakkındaki sözleri dikkate değerdi.

Radyo Su’da bu uyuşturucu konusunda detaylı bilgi veren bu uyuşturucunun insanların kısa zamanda ölümüne neden olduğunu örnekleri ile açıklayan Özkara, Bu zehirden gençlerin uzak kalması için ailelere ve öğretmenlere büyük görevler düştüğünü, ailelerin çocuklarındaki kişilik bozukluklarına ve arkadaşlarına dikkat etmelerini bu yönde şüpheye düşmeleri, öğrencilerin hareketlerinde değişiklik ve okula devamsızlıkları artması halinde vakit geçirmeden  ilgili yerlere başvurmaları uyarısında bulundu.

            Bonzai diğer uyuşturuculardan farklı bir özelliği bulunuyor.  Bitki gibi görünmesine karşın içinde insanın kısa zamanda ölümüne nede olan zehirler katılıyor. Bu zehirlerin vücuda girmesi ile bir süre sonra vücutta hareketsizlik hafıza kaybı oluşuyor.

Konunun uzmanı olan Prof Dr Erdem Özkara üzerine basa basa konunun önemini dile getirdi. Herkes bu tehlike konusunda dikkatini çekti. Bu kontrol edilmesi çok zor olmayan bu zehir tacirlerinin gençleri zehirlemesinin önüne geçilmeli.

Günden güne yaygınlaşan özellikle gençleri hedef alan bu uyuşturucunun daha da yaygınlaşması durumunda geleceğimizin güvencesi yavrularımızın hayatını karartacağız.

Bu yönde mücadele etmesi gerekenler, konuya daha çok önem vermek zorundalar. Edirne insanı uyuşturucu müptelası olmadı. Bu uyuşturucuyu Edirne’de halkın uysallığından, tepkisizliğinden yararlanarak bölgede yaygınlaştırmak isteyenlerin başka hesapları olmasından kaynaklanmış olabilir.

            Bunların uyuşturucuyu kolay pazarlamaları için imkânlar yaratılabilir. Tüm halkımız,başta aileler, demokratik kitle örgütleri, okullarda öğretmenlerimiz güvenlik ekiplerimiz ve bu uyuşturucu tacirlerine ceza vermede yükümlü olanlar el ele verip Bu zehir tüccarlarının önüne geçmeliyiz.

Edirne insanını zehirlemeye, böyle kütü alışkanlıkların merkezi gibi göstermeye kimsenin hakkı olamaz. Edirne insanı içki içiyor denir. Halk bunu başka illerde olduğu gibi gizleyerek değil açıkça yapar. Edirne halkının uyuştururcu alışkanlığı olduğu bugüne kadar görülmedi. Bunu halka mal etmek isteyip Türkiye’de bu tür uyuşturucu kullanan ikinci il konumuna getirilmesinin arkasında başka hesaplar aranmalı ve el birliği ile  bu sorunun üzerine gidilmeli.

Radyo Programına katılan hocamızı bu yönde duyarlılığı için teşekkür etmek isterim. Gönül arzu eder ki, tüm etkinliklerde bu konu gündeme taşınmalı,  bunun ne kadar zararlı olduğu herkese anlatılmalı. Bonzai uyuşturucusunun önüne geçmek için alınması gereken önlemler yılmadan usanmadan halkımıza duyurulmalı.

            Bu mesele öyle hafife alınacak mesele değildir. Edirne’nin bugün en önemli gündemi bu olmalıdır. Biz güzel kentimizi böyle uyuşturucu ile ünlenmesini istemiyoruz. Bu yönde düşünenler gün geçirmeden  aklını başına toplamalı,gerekli önlemi almada çaba içinde olmalı.

 191 total views,  2 views today

Next Post

Eski Bakan Kayalar’dan EKYDD’ye ziyaret

Eski  Maliye ve Tarım , Köyişleri  Bakanı Lütfullah Kayalar ile Tekirdağ Eski Milletvekili ve şu anda Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevini yürüten  Enis Sülün , Edirne Kültür Yardımlaşma Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Selahattin Pınar ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüşen ve eski anılarını tazeleyen  Eski Bakan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp