Serhat Koleji Velileri Bulgaristan Ve Makedonya’da

admin

Serhat Koleji her sene olduğu gibi bu yıl da velileriyle kültür gezileri yapmaya devam ediyor. Bu yıl ki gezilerden biri de 3 günlük Bulgaristan ve Makedonya gezisi oldu.

31 Mayıs Cuma sabahı Edirne’den yola çıkan gezi grubunun ilk durağı Bulgaristan’ın Filibe ilçesi oldu. Burada meydan ve gül kokan çarşı gezildikten sonra başkent Sofya’ya geçildi. Sofya’daki Alexander Nevski Meydanı ve Rus Kilisesi Nikol, Osmanlıdan kalan tarihi Rumeli beylerbeyi Konağı gezildi. Bulgaristan’daki son durakları ise Türk Dostluk Koleji oldu. Ertesi gün Makedonya’ya hareket eden gezi grubu birçok milletin bir arada yaşadığı Başkent Üsküp’teki tarihi yerleri (Taş Köprü, Vardar Nehri, Murat Paşa Cami, Üsküp Osmanlı Kalesi) gezdiler ve geziden sonra meşhur Destan köftesini tattılar. Devamında Meşhur Alaca Cami’nin bulunduğu Kalkandelen (tetovo) şehrine gidildi ve Server Ali Paşa’nın ilk olarak yaptırdığı Arabatı Tekkesi gezildi. Ali Paşa’nın Kalkandelen’nin temiz ve serin havasından dolayı tekke için burayı seçtiğini öğrenen gezi heyeti Kalkandelen’den sonra otelin bulunduğu Struga’da konakladı. Sabahın en güzel saatinde Struga şehrindeki dağın eteklerinde bulunan, yeşilin içinde cennet gibi görünen Ohrid Gölü’nün ortasından geçen Drim Nehri’nin güzelliğini ve Şairler Köprüsünü gezen grup buradan son durakları olan Ohrid’e geçtiler. Ohrid şehrindeki Müslüman çocukların Kuran dersi aldığı Pir Mehmet Hayati Tekkesi ziyaret edildi, tarih kokan çarşısında alışveriş yapıldı ve Ohrid Gölü’nün o muhteşem manzarası eşliğinde şehrin baş döndüren yeşilliğini izlendi.

1

 163 total views,  2 views today

Next Post

GENÇLERDEN TEHLİKELİ OYUN

Edirne’de gençler motosikletlerle yarışarak hem kendi canlarını, hem de trafikte karşılarına çıkabilecek kişilerin canlarını tehlikeye atıyor. Karaağaç Yunanistan sınır kapısı Pazarkule yolunda motosikletli gençler birbirleriyle yarışarak olası bir kazaya davetiye çıkarıyorlar. Motosikletin üzerinde çeşitli hareketler yaparak, son sürat motosiklet kullanan gençler tehlikeli hareketler yaparak, canlarını tehlikeye atıyor. Pazarkule yolunu kullananlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp