SES GETİRECEK TOPLANTI

admin

fikri_yalin_koseETSO’da uzun yamandır yapılması arzulanan, bölgemizin ekonomik durumu ve biriken sorunları açısından çok önem arz eden bir toplantı gerçekleşti. İlimizin en önemli kurumları Ticaret Odası ve Borsaların yöneticileri ETSO’da bir araya gelerek, ilimizin sorunlarını masaya yatırdı. Bu toplantının sadece Edirne merkez ETSO ve Ticaret Borsası yöneticileri ile değil ilçelerdeki borsa ve odaların yönetimlerinin katılımı ile yapılması bence çok daha yararlı oldu. Bu toplantının basına açık olarak yapılan ilk bölümünü başından sonuna kadar izledim ve önemli bulduğum sorunları not ettim.

Buradaki konuşmalardan sonra hazırlanacak, bölge ekonomisini kapsayan raporun çok önem taşıyacağına inanıyorum. Bu sonuç bildirgesi ilgili bakanlıklara iletilecek. Bunun takipçisi olunmalı. Sumen altı yapılması engellenmeli. Bunun için de başta siyasi partilerimiz, mahalli yöneticilerimiz ketle örgütlerimiz olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımız bölgemiz açısından önem arz eden bu sorunu sahiplenmeli. Sanayi odalarımız ve borsa yöneticilerimiz bölgenin biriken sorunlarını toplantıda açıkça dile getirdiler. Bu yönde kendilerini kutlamak gerekir. Diyebiliriz ki, bölgemizin sorunlarının çözümü konusunda bir konsensüs sağlanmış durumda. Sorunlara özet olarak baktığımızda Edirne ve ilçelerin sorunları tarım, bölgeye yararlı olabilecek sanayi ile turizm üzerinde odaklanıyor. Bu ana başlıklar üzerinde dile getirilen konuşmalarda bu konuların çözümü konusunda il ve ilçeler arasında birliktelik tek yumruk olma sağlandığında bunu siyasi otoriteye de benimsetildiğinde bölgemiz açısından yararlı hizmetlerin gelebileceği kanısındayım.

Bir de bölge ürünlerimizin yeterince tanıtılmadığı hususunda genel kanı olduğu ortaya kondu. Bu yıllarca tartışılan fakat bir türlü el atılmayan bir konu. Bizim ürünlerimizi sahiplenerek piyasada etkili olan illerin olduğunu biliyoruz. Örneğin pirinç, peynir gibi bölgemizin ana ürünleri bugün başka illerin ismi altında anılıyor. Edirne’nin tanıtımını sadece tava ciğeri ve bunun yanında birkaç ürüne bağlayamayız. Ekonomik katkısı daha yüksek olan ürünlerimizin tanıtımına da ağırlık vermeliyiz.

Bu toplantı sarasında ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt önemli bir konuyu da gündeme taşıdı. Bölge ürünlerimizi tanıtan bir müze yapalım önerisinde bulundu. Avrupa ülkelerinin bu konuda büyük gelir elde ettiklerini ifade etti. Bunda Fransa’yı örnek göstererek çiçeği dahi müzede tanıttıklarını gelen turistlerin o yörenin güzellikleri yanında müzelere de önem verdiğini vurguladı.

Yine toplantıda gündeme taşınan bir başka konu ise, bölgede sulanabilir toprak oranının çok az olduğu, sulanabilir toprağın artması ile bölgenin ekonomik açıdan daha kısa sürede kalkınabileceği ifade edildi. Bu toplantı ile Edirne merkezde odaklanan haber ağımızın ilçeler bazına da yayılması gerçeği ile yüz yüze geldik. İlçelerimizin ekonomisi hakkında detaylı bilgi sahibi olduk.Şu bir gerçek ki, özellikle tarım açısından Edirne ilçelerinin büyük ağırlığı bulunmaktadır. Çeltik ekili alanlarımızın önemli bölümü ilçemiz sınırları içinde bulunuyor. Toplantıda bunlar da gündemin konusu oldu. Burada rapor halinde hazırlanacak konulara herkesin sahip çıkması gelişmeleri izlemesi gerekir. Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk buradaki konuşmasında borsanın genel durumunu depolama sistemindeki çalışmaları ve arazilerin toplulaştırmadaki önemine değindikten sonra bugüne kadar gündeme taşınmayan bir konuya parmak bastı. Ankara’nın Edirne ekonomisine bakışının farklı olduğunu, oradan Edirne’nin Trakya’nın tüm illeri ile birlikte değerlendirildiğini böyle düşünüldüğünde sanayisi gelişmiş bir Tekirdağ arasında Edirne’nin de Bursa,Konya ve Kayseri gibi gelişmiş iller arasında gösterildiğini ifade ederek, bu değerlendirmenin yanlış olduğunu bir an önce Edirne’yi diğer illerden farklı olarak ele alınması gereğini savundu.Bu yüzde yüz haklı bir talep.Bilindiği gibi daha önceki yıllarda da Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan elde edilen gelirin Edirne’ye mal edildiğini biliyoruz. Böylece Edirne’nin ekonomik koşullarının çok iyi olarak lanse edildiğine tanık olduk.

Bir de böyle, Edirne’yi Trakya illeri arasında değerlendirilip 500’ü aşkın sanayi kuruluşunun bulunduğu büyük il konumundaki Tekirdağ ile ayni kefeye konulması Edirne’ye yapılacak yatırımları haliyle olumsuz etkileyecektir. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini oda ve borsa yöneticilerimiz ortak karar olarak vurguladılar. Yine toplantıda yapılan konuşmalarda hazlı trenin önemi, TOKİ evleri sayısının artmasının inşaat sektörüne zarar verdiği, bu sektörde görev yapan taşeron firmaların bölgelerine borç takarak gittikleri vurgulandı. Hava alanının faaliyete geçirilmesinin ve turistlerin geceleri Edirne’de kalmalarının sağlanması ile turizmde büyük gelişme olacağı söylendi.

Aslında bu tür toplantılar oda ve borsalarımızın dışındaki kitle örgütlerimiz tarafından da sık sık gündeme taşınmalı. Böylece halka benimsetilmeli. Bu sağlandığı takdirde çözümü daha da kolaylaşmış olacaktır. Sözün kasası ETSO’da yapılan Edirne merkez ve ilçelerdeki borsa ve Ticaret Odası yöneticilerinin katıldığı toplantı çok yararlı bir toplantı olmuştur. Bundan sonrası burada gündeme taşınan konulara çözümün kolaylaştırılması olmalıdır. Bu sağlandığı takdirde Edirne özlenen bir ekonomik yapıya kavuşacaktır.

 229 total views,  2 views today

Next Post

Kırcı: “Tuz Kokmuştur. AKP Hükümeti derhal istifa etmelidir”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Eğitim İş Sendikası Edirne Şube Başkanı nazım Kırcı son olaylarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada; “Eğitim-İş olarak uzun süredir AKP siyasetinin yolsuzluk batağına saplandığını, çok da uzak olmayan bir zaman dilimi içerisinde çeşitli menfaat çatışmalarının etkisiyle sürecin AKP’yi paramparça […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp