Sevgililer Günü

admin

Her  yıl 14 Şubat günü “Sevgililer Günü” olarak kutlanıyor. Haftalar öncesi bu günde sevgililere alınacak hediyelerin reklamı yapılıyor. Her yaşa göre hediyeler yayınorganlarında tanıtılıyor.

     Geçmişi Eski Roma dönemine dayanan

“Dünya Sevgililer günü” için çeşitli eefsaneler var.

Antik Yunan döneminde Zeus ve Hera’nın kutsal evlilikleri,Antik Roma çağında bereket tanrısı kutlamalarında gençlerin kura ile çift olmaları, Hıristiyan olduğu için  14 Şubat günü öldürülen din adamı Valentine ile ilgili aşk efsanelerini buna örnek verebiliriz.

1800’li yıllarda Amerikalı Ester Howland adında birinin 14 Şubat günü sevgililer günü kartı göndermesi ise  bu olayın ticaretleşmesine zemin hazırlamıştır.

Daha sonraki yıllarda özel günlerdeki kutlama ürünlerinin daha da artması sağlanmıştır. Günümüzde herkesin ekonomik şartlarına göre pırlanta ve benzeri pahalı ürünlere kadar yükselip  sevgi adeta ticari  olay haline gelmiştir.

Sevgililer Günü” gibi özel günlerde, için piyasaya sürülen tüketim ürünleri her geçen yıl daha da çeşitleniyor basın yayın kurumlarında  daha fazla reklam malzemesi yapılıyor. Bu konu ile  hiç ilgisi bulunmayan firmalar özel günlerden maddi olarak pay kapma yarışına giriyorlar.

Bu da gösteriyor ki, sevgi gibi insanların en sarsılmaz bağının dahi ticari amaç için kullanılması, bu günleri bir hediye yarışına dönüşmesi   gerçekten ilginç değil mi?

Böyle özel günlerde sevgilisine hediye alma gücü olmayanlar sevgiden ve sevginin bir güne sınırlandırma taraf görünmeyenler bu sevgiden yoksun mu kalıyor.

Aslında sevgili için bir gün ayırmak sadece o günü sevgililer günü olarak kutlamak ne derece doğru onu sorgulamak gerekir.

Nasıl ki, Anneler Günü ve başka kutlama günleri gibi sadece  bir gün ile sınırlandırılmış  günle o sevgi için yeterli olmuyorsa,sevgili dediğimiz çok değer verdiğimiz kimseler için de  sadece 14  Şubatı ayırmak o sevgiyi hafife almak, küçültmek  anlamına gelmiyor mu? Sevgimizi ifade etmek için, “Seninle  ömrümce sevgimi paylaşmak istiyorum” diyerek  bu sevginin yılın her güne yayıldığını anlatmak istemez miyiz?

     Böyle  kutsal ve köklü  bağlılığı  bir günle  nasıl sınırlandırabiliriz. Sevdiklerimize  seni sadece 14 şubat sevgililer gününde seviyorum. O gün sevgililer günüdür bu yeterli  denilebilir mi?

   Aslında bu ve benzeri günler tüketim toplumu yaratmak için yaratılan suni kutlama günleridir. 

O günlerde her yaşta her konumda  insanlar için sevgililer güne hediyeleri pazarlanır.

Bu güne ilgi duyanlar maddi imkanlarını zorlayıp sevgilisine  hediye almak zorunda kalır.

      Sevgililer gününde hediye alıp “seni seviyorum”  demek ne kadar gerçekçi olur. Aslına bakılırsa  eşler arasındaki sevgi  günler aylar ve yıllarla sınırlanmamalı ömür süresince  devam etmeli  ve   bir gün ve  o gün  alınacak bir hediye ile sınırlı kalmasına izin verilmemeli. Sevgiyi böyle küçük kalıplara sığdırma çabası kalıcı sevginin de zedelendiğini görüyoruz.

Şöyle bir hatırlayalım eski sevgi dolu film ve şarkıları günümüzün  şarkı ve filmlerinde görmeniz mümkün mü? Onun için o güçlü sevgiyi çağrıştıran nağmeler aradan uzun  yıllar geçmesine karşın insanlarımız  bu şarkıları zevkle dinliyor ve o günün  zor koşullarında siyah beyaz  çekilen  ve doğal abartısız aşkı yansıtan  filmlerini bugün dahi  zevkle   izliyor.

      Bunun yanında  yeni çıkan şarkı ve türkülerimizin ömrü  en çok birkaç ay ve bir yıl ile sınırlı olmuyor mu? Onun için e ki yılları hatırlayanlar en çok kalıcı sevgi ve saygıların özlemini duyarlar. O günlerin hatıralarını yansıtan şarkılarını dinlemekten zevk alırlar.

   Ticari amaç haline getirilmek istenen böyle özel kutlama günlerimiz  toplumumuzca da   ilgi görmektedir.Bu günlerde  sevdiklerine hediye almak gelenek haline gelmiştir.

     Dünyaca kutlanan bu günün tüm sevgilerin dostlukların kalıcı hale gelmesi için zemin oluşturması dileklerimle herkesin segililer gününü kutlarım. 

 208 total views,  2 views today

Next Post

ŞOF- DER Başkanı’ndan Sürücülere Önemli Duyuru

Erbey “Şoför arkadaşlarımızın trafik kurallarını ihlali durumunda  yüksek miktarda para cezaları  uygulanacak. Halkın can ve mal güvenliği dikkate alınarak şehir içi hız limitlerinin aşılmaması gerektiği  dikkate alınmalı. Korsan taksicilik yapanların para cezaları arttırıldı” dedi     Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Erbey KILIÇ yaptığı açıklamada; Edirne’de faaliyet gösteren Minibüs […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp