SEVGİNİN BÖYLESİ

admin

fikri_yalin_kose

Öyle dostluk ve sevgiler var ki, aradan yıllar geçse de tazeliğini korur eksilmeden devam eder. Bunlardan birine dün akşam tanık oldum.

Ayni dönemde Edirne’de görev yapan Eski Belediye Başkanı, Eczacı İbrahim Ay, zamanın Tümen Komutanı Hikmet Bayar,1981–1986 yılları arasından 5,5 yıl Edirne valiliği yapan. Enver Hızlan, Trakya Üniversitesinin kuruluşunda büyük hizmeti olan Kurucu Rektör 5,5 yıl bu görevini başarı ile sürdüren Prof Dr.Ahmet Karadeniz, DSİ–11 Bölge Müdürü Mehmet Bayrak( yazlıkta olduğu için toplantıya katılamadı) 20 yıldan bu yana iki ayda bir toplanıp eski anıları yâd ediyorlar.

Eşleri ile birlikte sırası ile düzenlenen birlik beraberlik gecelerinde bir araya gelen Edirne aşığı eski yöneticilerin konuşmalarına tanık olmak onların Edirne’ye Edirne halkına duyduğu sevgiyi, hayranlığı kendi ifadeleri ile dinlemenin ayrı bir hazzını tattım.

Dün akşam Edirne’de tekrar bir araya gelen RYS otelin üst katında bir yanda sohbet ederken diğer yandan Edirne’yi seyreden Edirne ile anılarını tazeleyen eski yöneticilerin görev yaptığı dönemdeki birlik ve dayanışması, birbirine yardımları işlerine müdahaleci olmamalarını anlattıkları zaman o günkü birlikteliğin bugün ne kadar sürdüğü, bu sevgi bağlarının her geçen yıl azaldığı endişesine kapıldım.

Yapılan konuşmalarda ifade edildiği gibi, o dönemde yapılanlar hiçbir beklenti olmaksızın sadece hizmet aşkı ile yerine getirilmiş. Gerektiğinde bir biri ile danışarak, dayanışma içinde el ele verilerek gerçekleşmiş.

Ordu, Belediye, Üniversite, Valilik arısındaki bu dostluğun aradan uzun süre geçmesine karşın devam etmesi ne kadar anlamlı, yaşları ilerlemesine rağmen eski dostlar aksatmadan bir araya gelerek Edirne’ye hizmet anılarını tazeliyor. Onunla da yetinmeyip, bu kente daha nasıl hizmet edilir diye fikir alışverişinde bulunuyor. Kentimizde böyle önemli hizmet birimlerinin başında olan kişilerin bugün daha Edirne sevdası ile yanıp tutuşması Edirne sevgisinin bu kente olan tutkunun hiçbir sevgi ile ölçülemeyeceğini söylemeleri bazı kişilerin kulaklarını çınlatmalı.

Toplantıda Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay çok güzel ifade etti “ Biz hizmet süremizde de daha sonraki toplantılarımızda da eşlerimizle birlikte bu görevi göğüsledik, onları yanımızdan ayırmadık, eşlerin katkıları ile işlerin daha sağlıklı yürüyeceği inancımızı taşıdık.

Bugün de ayni ilkeler doğrultusunda toplanıp O günlerin güzelliklerini Edirne sevgisini bir kez daha hatırlıyoruz.

Bu arada zamanımızın genç yöneticilerine örnek olmak istiyoruz. Bu kenti sevmenin bir başka güzelliği olduğunu anlatmak istiyoruz. Değerli misafirlerimiz her Edirne’ye gelişinde kenti gezerek bir zaman görev yaptıkları bu kentin bugün ne konumda olduğunu görmek istiyor.

Edirne’yi evlatları gibi benimsemişler sevgileri eksilmiyor. Aslında bizim insanımıza Edirne sevgisi çok iyi anlatılmalı. Bu güzelliklere sahip çıkılması fikri herkese aşılanmalı.

Özellikle bizim yaptığımız gibi eski ve yeni yöneticiler arasında benzer dayanışma toplantıların yapılarak Edirne’ye duyulan ilgi yaygınlaşmalı “İbrahim Ay’ın kısaca önerisi bu.

Bu toplantıda özellikle Eski Valimiz Hızlan çok Duygulu idi. Memleket aşkını yansıtan Yahya kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiirinin son mısraları olan dizelerini Edirne manzarasını seyrederek okudu. Şiirin sözleri şöyle;

– Ulu mabet! Seni ancak bu sabah anlıyorum;

– Ben de bir varisin olmakla bugün mağdurum;

– Bir zaman hendeseden abide zannettimdi;

– Kubbenin altında cumhura bakarken şimdi,

– Senelerden beri rüyada görüp özlediğim,

– Ceddlerin mağfiret iklimine girmiş gibiyim.

– Dili bir, gönlü bir, imkanı bir insan yığını-

– Görüyor varlığının bir yere toplandığını;

– Büyük Allah’ı anarken bir ağızdan herkes

– Nice bin dalgalı Tekbir oluyor tek bir ses;

– Yükselen bir nakaratın büyüyen velvelesi,

– Nice tuğlarla karışmış nice bin at yelesi.!

 119 total views,  6 views today

Next Post

Öğrenciler Kızılay’ı ziyaret etti

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Kızılay Haftası nedeniyle Edirne Kızılay Şubesini ziyaret eden Şehit Üsteğmen Efkan Yıldırım Ortaokulu anasınıfı öğrencileri, öğretmenleri Güler Özgüç ve Filiz Başeğmez ile birlikte Kızılay Şubesi Müdiresi Ferdane Özbaş ve Genel Hizmet Görevlisi Köksal Kırkpınar’dan bilgi aldılar. Minik öğrenciler Edirne Kızılay […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp