Sevimli dostlarımıza gıda desteği

admin

Edirne Belediyesi ve Edirne’de bulunan hayvan dostu sivil toplum kuruluşlarıyla, eski kent çöplüğünde yaşayan 700’e yakın sokak köpeğine gıda, mama ve su desteği yapıldı.

Edirne Belediyesi’nin 3 Kasım 2017 itibariyle açılışı yapılan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nin ardından eski çöplüğün kapatılmasıyla, bu alanda kalan yaklaşık  700’e yakın sokak köpeğinin yaşamlarını sürdürebilmesi amacıyla belediye ve sivil toplum kuruluşları bir etkinlik gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Hayvan Hakları Topluluğu Üyesi öğrenciler ve hayvan dostu diğer sivil toplum örgütleri ile bir çok hayvan sever, Edirne Belediyesi ile işbirliği yaparak, temin ettikleri, gıda, mama, çiğ tavuk, su gibi erzak malzemelerini eski çöplüğe getirerek, 700’e yakın sokak köpeğini besledi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu kendileri ile iletişime geçen üniversite öğrencilerine bu duyarlılıklarından ve Belediye ile işbirliği içinde hareket ettiklerinden dolayı teşekkür ederek, “Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu ve geçen hafta bize geldiler burada etkinlik yapacaklarını söylediler, biz de çok mutlu olduk. Eski çöp yerimizi kapattık, 1 aydır buraya çöp atmıyoruz ve yeni düzenli depolamaya geçtik. Öyle olunca buradaki köpeklerimiz bir süreliğine açlıkla karşı karşıya kalabilirdi. Biz geçen yazdan beri 2 veteriner arkadaşımızla projeler yaptık. Bu veteriner arkadaşlarımızla beraber burada geçici bir barınma evi başlatıyoruz ve onu bitirmek üzereyiz. Biz bugün için burada hayvan sever dostlarımızla beraber boruları ikiye kestirip mamalık yaptık. Bugün bu hayvan topluluğu, diğer sivil toplum örgütünden iyi yürekli insanlarla burada besleme yapıyoruz”  dedi.

Tanrıkulu, bölgede 700’e yakın sokak köpeğinin yanı sıra yeni yavruların da tespit edildiğini anlatarak, “Bizim arkadaşlarımız burada 700 civarında köpek olduğunu gördü. Hiç görmediğimiz yavruları gördük. Buraya da köylerden yavrulu köpekleri atıyorlar. Buradaki popülasyonu da arttırmış oluyorlar. Bu hayvanlarımız çöpten beslenmeye alışmışlar, bir çok hastalığa maruz kalmışlar. Onları biz hep birlikte elimizden geldiğince rahatlatacağız. Buda iyi yürekli hayvan sever dostlarımıza iş düşüyor” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, bir süre önce Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi ile sokak hayvanlarına yiyecek temini konusunda protokol imzaladıklarını hatırlatarak, “Bazı kurumlarımız da bu konuda bize yardımcı olabileceklerini belirtiler. Kısa süre içerisinde daha fazla yiyecek temini sağlayacağız” dedi.

Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu adına konuşan Yağmur Islattı, besleme etkinliği kapsamında, Edirne Belediyesi’nin de desteği ile bugüne kadar topladıkları kasalarca tavuk ve ekmekleri dağıttıklarını belirterek, “Amacımız hem topladıklarımızla aç kalan köpeklerimizi doyurmak hem de vahşi çöplükte yaşanan açlığı ve sefaletin görülmesini sağlamaktır” dedi.

 

 129 total views,  2 views today

Next Post

Edirnespor emin adımlarla ilerliyor.

Bal Ligi 12. Grupta mücadele eden temsilcimiz Edirne Belediyesi Edirnespor, ligin 11. Haftasında kendi sahasında Yeniçanspor ile karşı karşıya geldi. Edirne 25 Kasım Stadında Saat: 14.00’te başlayan karşılaşmayı, BATUHAN BAYAR (Orta Hakem),  FURKAN ÇOBAN(1. Yardımcı Hakem),  MEHMET CAN AKTAŞ(2. Yardımcı Hakem), VOLKAN UÇKAN(Dördüncü Hakem) yönetti. Karşılaşmanın 26. Saniyesinde Yeniçanspor kendi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp