Sezen, “Başbakanımız Edirne’ye müjdeli haber getirdi”

admin

Ak Parti Edirne İl Başkanı Rafet Sezen 23-24 Aralık 2014 tarihlerindeki Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı Edirne’mizde yapılmıştır. Bu toplantımıza başta Başbakanımız Prof Dr.Ahmet Davutoğlu olmak üzere Sağlık Bakanımız Dr.Mehmet Müezzinoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Nihat Zaeybekçi, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Savunma Bakanı İsmte Yılmaz, Devlet Bakanı Yalçın Akdoğan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Bakan Yardımcıları, çok sayıda Belediye Başkanı, İl Başkanları ve Partimizin üst düzey yöneticileri katılmıştır.

rafet sezen

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle Ak Parti 100. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısının Edirne’de yapılması çok değerli Bakanımız Edirne Milletvekilimiz Sayın Dr. Mehmet Müeezzinoğlu’nun gayret ve çalışması ile gerçekleşmiştir.

Toplantımız vesilesi ile Edirne’mize gelen misafirlerimiz Edirne’mizi tanıma imkanı bulmuşlar ve iyi izlenimlerle ayrılmışlardır. Bu toplantının Edirne’mizin tanıtımına ve turizmine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Edirne’ye özel bir önem verdiğini de ifade etmek istiyorum. Başbakanımız Makedonya Üsküp’ten gece saat 02.00’ sıralarında Edirne’ye gelmesine rağmen sabah erkenden Arasta Çarşı’mızın kapısında esnaf duası ile güne başlamıştır. Burada yaptığı konuşmada “Bu sabah Edirne’yi ziyaret ettiğimde bu güzel dua ile başlamak istedik. Bu güzel dua bir insaniyet dersidir. Hem kanaatkârlığı hem ahlakı hem de ahi evrenden bu yana gelen o güzel hasletleri sürdürme iradesidir. Aynı geleneği Türkiye’nin her yerinde Kırşehir’de ahi evran diyarında gördük. Dün Üsküp’teydik. Orada da bu gelenek vardı. Biz Anadolu topraklarında Rumeli topraklarında güzel mimari eserler ki şaheseri Selimiye’dir. Bu güzel geleneği ifşa ettiğimiz gibi aslında çok derin bir ahlakı ve irfanı da bu topraklar da bir fidan gibi diktik. O ahlak ve irfan büyüdükçe bir çınar haline geldikçe bu çınar bir cihan devletinin sembolü oldu. O ahlak ve irfan sebebiyledir ki bu güzel duayı eden Edirneliler Edirne muhasara altına düştüğünde de o duayı hiç kesmediler. Dillerinde dua yüreklerinde iman aylarca düşmana açlığa susuzluğa karşı direndiler ama Edirne’yi teslim etmediler. Biz Edirne’nin maneviyatına, ruhuna aşığız” diyerek Edirne’mize duyduğu sevgiyi ve ilgiyi göstermiştir.

Başbakanımız konuşmasında Edirne ve Selanik kentlerinde Balkan coğrafyasında ve tarihte çok önemli kentler olduğunu belirtmiştir. Eski önemlerini yitirdiği gördüğümüz bu 2 kentin Avrupa ile bağlantısını sağlayacak hızlı tren projesinin hızlandırılacağı müjdesini vermiştir. Hızlı tren projesinin hayata geçirilmesinde kararlı olduklarını ve mutlaka başarılacağını belirtmiştir.

Yine Edirne’ye havaalanı yapılması içinde çalışmaların başlatılması talimatı verilmiş olup, yeni havaalanının Osmanlı-Oğulpaşa köyleri arasında belirlenen bölgede yapılması kararı alınmıştır. Bu projenin de hayata geçirilmesi ile Edirne gelişim yolunda önemli bir mesafe alacaktır.

rafet sezen (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’mizin kültür, tarih ve turizm kenti olması nedeniyle ayrı bir önem verildiği belirten Başbakanımız tarihi köprülerin aydınlatılmasının sağlanacağı ve Karaağaç’a yapılan yeni çevre yolu ve köprüsünün de 23 Nisan’da açılması için çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiştir.

Karaağaç çevre yolunu bağlayacak 2 km uzunluğunda ve 23 ayağı bulunan köprünün 23 Nisan’a yetişmesi planlanmaktadır ve bu sayede Karaağaç’ın su taşkınları nedeniyle yolunun kapanması ve yine Pazarkule Gümrüğü’nün faaliyetinin durdurulmasının önüne geçilmesi sağlanmış olacaktır. Bilindiği üzere Pazarkule çevre yolu ve Yeni köprü yapımı da Sayın Bakanımız Dr. Mehmet Müğezzinoğlu’nun yoğun gayret ve çalışmaları ile gerçekleşme imkânı bulmuştur. Bakanımıza bundan dolayı da şükranlarımızı sunuyoruz.

Yine Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun çalışmaları ile inşaatı başlayan 400 yataklı Devlet Hastanesi de Nisan ya da Mayıs ayında hizmete girecektir.

Ergene Havzasına hayata döndürecek projenin 2017 yılında tamamlanacağı Sayın Başbakanımız tarafından ifade edilmiştir.

Kırkpınar stadyumunun da Edirne Belediyesi ile birlikte yeniden inşa edileceği müjdesi verilmiştir.

Bunların yanında Edirne’mize Spor Lisesi kurulması kararı alındığını yine Başbakanımız müjdelemiştir. Ülkemizin değişik yörelerinde spor liseleri bulunmaktadır. Edirne’de  spor  lisesinin  her branşta sporun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bunun dışında yetenekli öğrenciler için bilim ve sanat merkezinin açılması kararlaştırılmıştır. Yine Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesinin açılışını yapmıştır. Başbakanımız Edirne için bir diğer müjde daha vermiştir. Edirne’mizin kültür turizm ve gelişim merkezi olması için yapılan çalışmalara büyük katkı sağlayacak Kongre ve Konferans Merkezi yapılması da kararlaştırılmıştır. Bu da Edirne’mize büyük katkı sağlayacak bir yatırım olacaktır. Yine Başbakanımız Özel İlim Yayma Cemiyeti İsmet Kaan Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nun açılışını yapmıştır.

Bu tesislerin de Edirne’mize hayırlar getirmesini diliyoruz. Yöresel bir sorun olarak dile getirilen buğday ve pirinçteki KDV nin yeniden planlanacağı da başbakanımızca ifade edilmiştir.

Tarım Bakanımız da Edirne’deki tarımla ilgili bütün kuruluş temsilcileri ve bakanlık görevlileriyle ORTAK AKIL başlıklı toplantı yapmış ve yöremizin sorunlarını masaya yatırmıştır. Bu toplantının da hayırlı sonuçlar getireceğini yakın zamanda göreceğimizi umuyoruz. Karaağaç Mahallemizde yaşanan nehir suyu sorunları ile ilgili olarak Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu çalışma yapması talimatını vermiştir. Meriç ve Tunca Nehrinde yapılacak çalışmalarla ilgili olarak alınan kararlar şunlardır.

1-Meriç Nehrinin her iki sahilinin de Ülkemiz sınırlarında kalan 12600 metresinde kum adacıkları kaldırılarak yatak temizliği ve şev tahkimatı yapılacak.

2-Meriç Nehrinin Yunanistan ile aramızda sınır oluşturduğu bölümünde yapılacak nehir ıslahı için dışişleri düzeyinde görüşmeler yapılacak

3-Bulgaristan Devleti ile Tunca ve Arda nehirlerinde bulunan mevcut barajlarda taşkın hacminin boş bulundurulması barajların yanlış işletilmemesi için görüşmeler yapılacak

4-Meriç nehri kapasitesine ilave olarak 773 m3/s li Karaağaç Drenaj ve Tahliye kanalı açılacak

5-Tunca nehri üzerinde sit alanı dışındaki yetersiz kesitteki menfezler yıkılarak yerine köprüler yapılacak

Bu çalışmalarla Karaağaç ve diğer bölgelerde nehir sularından doğan sel ve zararların giderilmesinin sağlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu Trakya Gelişim Projesi kapsamında Edirne’de 176 projenin gerçekleştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirtmiştir. Buna göre 4 adet baraj Hamzadere Barajı hizmete alınmıştır. Çakmak barajı inşaatı hızla devam etmektedir. Korucuköy ve Çömlekköy Barajlarının projeleri hazırlanmaktadır.

58 adet gölet ve sulama25 adet sulama tesisi-proje halindeki bu sulama tesislerinin içinde Karaağaç Sulası da bulunmaktadır.

6 adet içme suyu temin tesisi-DSİ tarafından tamamlanan 4 adet içme suyu tesisi ile Edirne Şehir merkezi ve 3 beldeye yılda 6.46 milyon m3 içme suyu sağlanmıştır. İnşaatı devam eden 2 tesis ile de Edirne şehir merkezine 20.5 milyon m3 içme suyu daha sağlanacaktır.

2 adet ileri biyolojik atıksa arıtma tesisi 81 adet dere ıslah tesisi, Toplam 176 proje”dedi.

 

 

 

 185 total views,  2 views today

Next Post

4. gurur yılı

              Gazeteniz Edirne Star 3. yılını tamamlayarak, 4. yaşına girdi   Edirne Star Gazetesi kuruluşunun 3. yılını tamamlayarak, 4. yaşına girdi. Edirne Star Gazetesi’nde kuruluş yıl dönümü dolayısıyla dün gerçekleştirilen kutlamaya gazete çalışanlarıyla birlikte,  sürpriz konuklarda katıldı. Gazetenin ilk sayısının resminin yer aldığı pasta […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp