Sezen; “fiyatlar dünya piyasalarına göre belirleniyor”

admin

     T. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı SEZEN, ayçiçeği fiyatları dünya piyasalarında belirlendiğini, T.Birliğin de buna uyarak hareket etmek durumunda  olduğunu belirterek; “.İnşallah gerekli düzenlemeler geç de olsa yapılır ve çiftçimiz rahat bir nefes alır” dedi.

rafet sezen yönetim kurulu başkanı 2

Sezen, yaptığı açıklamada, Yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeği için ton başına bin 170 lira, yüzde 45 yağ oranlı ayçiçeği için bin 258 lira, yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği için bin 346 lira avans alım fiyatı belirlediklerini hatırlatarak, açıkladıkları ayçiçeği avans alım fiyatlarının içine sinmediğini söyleyip, fiyatları üreticiyi memnun etmeyeceğini bilmelerine rağmen açıklamak zorunda kaldıklarını belirtti.

rafet sezen yönetim kurulu başkanı 1

Türkiye’deki ayçiçeği fiyatlarını Trakya Birlik’in belirleyemeyeceğini çünkü Türkiye’de yılda 1,5 milyon ton ayçiçeği üretildiğini, Trakya Birlik’in yılda yaklaşık 350 bin ton ürün aldığını piyasadaki ürünün yüzde 25’i ile bu fiyatı belirlemek gibi bir lükslerinin olmadığını, dünya piyasaları göz önüne alınarak ithal ürün maliyetlerinin belirlendiğini, bunda uluslararası şirketlerin büyük payının olduğunu  belirten Sezen,

“Ukrayna, Rusya, Bulgaristan ve Romanya büyük ayçiçeği üreticileri arasında yer alıyor. Ukrayna’da çiftçiden ayçiçeğini ton başına 300 dolara alıyorlar. Ukrayna’dan Türkiye’ye ayçiçeğinin gelmesi mümkün değil. Ukrayna devleti katma değer ülkede kalsın diye ayçiçeğini yüzde 17 gümrük vergisi ile satışını veriyor. Bu da rakamı yukarı çıkardığı için Ukrayna’dan ayçiçeği tohumu çok asgari seviyede.”dedi.

Sezen, “Romanya ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye ithal edilen ayçiçeğinin fiyatının 375-380 dolar civarında olduğunu da belirterek gümrük vergisi ve masraflar eklendiğinde ve rakam Türk lirasına çevrildiğinde, yüzde 40 standart yağ oranlı ayçiçeğinin bugünkü dolar kurunda bin 150 lira seviyelerinde olduğunu” ifade etti.

Sezen ; “Ayçiçeği fiyatları dünyada belirleniyor. Biz de buna uyarak hareket etmek durumundayız. Avans fiyatını belirlerken bin 150 lira olan ithal maliyetini göz önüne alarak, biraz da kurumumuzu riske sokarak 2 kuruş daha fazla fiyat vermek durumunda kaldık. 2 kuruşun önemli olmadığı düşünülebilir. Bugün için 2 kuruş belki azdır ama doların yarın ne olacağını bilemiyoruz. Doların düşeceğinden bahsediliyor. Bunların hepsi bizim korkulu rüyalarımız. Dolar yükselirse biz rahatlarız ama söylenen seviyeye düşerse bizim riskimiz de artmış olur.”dedi.

Sezen, hükümet yetkililerine ayçiçeği üreticisinin yaşadığı sorunları aktarıldığını ve bazı önlemler alınmasını talep ettiklerini belirterek, gözetim fiyatının yükseltilerek ithal maliyetinin artırılmasını istediklerini dile getirdi.

Sezen, “Maalesef gözetim fiyatı 675 doların üzerine çıkmadığı için Türkiye’ye ithal maliyeti bin 150 lirada kaldı. İkinci talebimiz de 24 kuruş olan yıllık ayçiçeği priminin en az 40 kuruşa taşınmasıydı. Bu taleplerle ilgili beklentimiz var. İnşallah gerekli düzenlemeler geç de olsa yapılır ve çiftçimiz rahat bir nefes alır.” dedi.

 232 total views,  2 views today

Next Post

Yorulmaz; “Ayçiçeğinde İthalat Baskısı Var”

Ziraat Odasında bir basın toplantısı düzenleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, bu yıl açıklanan Ayçiçeği avans fiyatları konusunda görüşlerini açıkladı. Açıklanan fiyatların çiftçileri mağdur ettiğini belirten Yorulmaz, bunun hükümetin ithalat politikasından kaynaklandığını belirtti. Yorulmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Ayçiçeği alımı bildiğiniz gibi bir ay önce başladı. Fakat T.Birlik Ayçiçeği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp