Şimdiden sonra böyle

admin

fikri_yalin_kose            Mahalli gazete haberlerinde bazı meslektaşlarımız haber yapmada işin kolaycılığına kaçarak bizlere gönderilen haberleri kes yapıştır yöntemiyle gazetelere koymayı uygun görüyoruz. Bu haberlerin ne kadar gerçeği yansıttığına ve yapılan toplantının veya bize iletilen haberin ne amaçla yapıldığı konusunu dikkate almadan gündemimize alıyoruz.

Bir kurum temsilcisi diğer kuruma nezaket ziyaretinde bulunuyor.  Haberin sıradan bir ziyaretten öteye bir özelliği de yok. Bunları da kurum temsilcileri tarafından çekilen resimleri ile birlikte gazetemiz sayfalarında boy göstermelerini sağlıyoruz.

            Ben kendi payıma bu tür haberciliğin sağlıklı olduğu inancında değilim. Bu durum okuyucularımızın da dikkatinden kaçmıyor.

Bir de, oda ve meslek kurum yetkililerimizin yurtiçi ve yurtdışı gezileri oluyor. Bu gezilerin öyle turistlik amaçlı geziler olmadığı kuşkusuz. Lakın bu gezilerin büyük bölümünden ne o kuruma bağlı üyelerin ne de basının haberi olmuyor. Basın mensupları katılmasa dahi, bu tür iş gezilerin sonucunda,  toplantıya katılan yetkililerce kamuoyunun bilgilendirilmesi, kurum üyelerine bilgi verilmesi gerekmez mi?

            Biz bundan böyle bu ve benzeri sıradan “adet yerini bulsun” diye yapılan ısmarlama her kurumun kendine göre kurguladığı haberleri ikinci plana atacağız. Mademki biz bu ilin gözü kulağı olması gereken Mahalli Basınız, onun için bu kentte gördüğümüz iyi ve eksik uygulamalar bizim en önemli haber kaynağımız olmalıdır.

Pazar günü bir ağabeyimizle Edirne çevresinde tur attık. Gördüklerimiz gerçekten dikkate değerdi. Onun için yetkili beylerin şehir merkezi yanında çevresini de gezerek ne durumda olduğunu görmelerinde yarar vardır.  Gördüklerimi şöyle ana başlıkları ile sıralamak isterim.

            DSİ su kanalı açılmış. Kanalın temizlenmesi ile çıkan toprak kanal çevresinde birikmiş.  Bu toprak tekrar kanal içine dökülüyor. Görünüş olarak da çirkin görüntü oluşturuyor. Bu kanalın hemen yanında mülkiyeti belediyeye ait olan Yeni Sanayi Sitesi ile DDY lojmanları arasındaki boş arsayı bazı sorumsuz kişiler çöplük alanı sanmış olacaklar ki bütün hurdalarını ve inşaat atıklarını bu alana yığmışlar, burası yakında belediye çöplüğüne dönebilir.

Bu görüntülerin set boyuna yakın yerinde bakıyorsunuz keresteciler kendi alanları dışında yolun çevresine kerestelerini depo etmiş. Bu yerlerin kime ait olduğunu bilemem. Fakat Yunanistan sınır kapısı olan Pazarkule yolundan Edirne’ye giriş yapan araçların bir bölümünün buradan gidip geldiğini dikkate aldığımızda kerestecilerin bulunduğu alan hiç de hoş görüntü vermiyor.

            Yetkilileri buradan uyarmak isteriz. Onun yanından Süvari köprüsüne devam eden Pazarkule bağlantısı sağlayan iki aracın zorlukla geçebileceği kara yolu kasislerle dolu,  üstelik çevresine belediyenin” Buraya çöp atılmaz” uyarı levhası olmasına rağmen yol çevresi inşaat atıklarıyla çöplük olmuş.

İstasyon mahallesi sakinleri bu konudan şikâyetçi. Bazı kişilerin bu yörenin tenha olmasından yararlanarak geceleri mahalle çevresi ve yol kenarlarına inşaat atıklarını attıklarından yakındılar. Bu manzarayı görünce onlara hak vermemek mümkün değil.

            Süvari köprüsünün üzerinden bakıyorum Meriç Nehri içinde kum adacıkları birikmiş. Komşumuz buna benzer yerleri turizm amaçlı kullanıyor. Yaz günlerinde bu gibi yerlere kum birikintileri ile çevreyi bağlayan asma köprüler oluşturmuş insanlar bu güzelliklerden yararlanıyor. Meriç Nehri ,Tunca Nehrine oranla oldukça temiz. Bizim halkımız neden bu imkânlardan yararlanmasın?

Oradan Bosnaköy istikametine devam ediyoruz. “Kanal Edirne” Projesi çalışmaları aralıksız devam ediyor. 7.800 metre uzunluk 50 metre genişlik yaklaşık 400 dekar verimli toprak kanal projesine gidiyor.

            Buraları ne eksen onun yetişeceği verimli topraklar. Kış günleri nehir taşkınlarını önlemek amacı ile kısa zaman için kullanılması düşünülerek yapılan devasa kanal 3-4 metre derinlikle açılacak. Bu kanaldan çevresindeki topraklar nasıl etkilenecek, yaz günlerinde kanal ve çevresi sivrisineklerin alanı olma tehlikesi yok mu?

Çeltik tarlalarının şehrin sınırına dayanmasıyla insanlarımız sivrisinek istilasına uğruyor. Ayrıca bu çeltik tarlalarının bu yıl olduğu gibi havadaki yoğunluğu arttırdığı sıcağın etkisinin insanları adeta bunalttığı iddia ediliyor, bunda doğruluk payı yok mu?

            Belediye Başkanımız halkı serinletmek için saraçlar caddesine sistem kurmuş bunun bir ilk olduğunu söylüyor, çok güzel. Bu hizmetin yanında aynı caddenin geceleri pırıl pırıl olması cadde aydınlatmasının vitrinlerin ışığı ile yetinilmemesi konusuna da el atılması isteniyor.

Saraçlar Caddesinin de Karaağaç merkezine giden yol gibi aydınlatılması konusunda uyarılar oldu. Bunu yetkililere duyurmak isteriz.

            Yine bakıyoruz Edirne’nin içinde bazı harabe evlerin çevresi gerçekten güzel resimler yapılarak kirlilik gizlenmiş,  bunun daha da yaygınlaşması iyi olacak. Bir diğer yakınma konusu olan mesele ise Cumartesi pazarında özellikle cumartesi günleri pazar çevresinin araç parkı haline gelmesi nedeniyle yayaların pazara girmek için geçecek yol bulmada zorlanması. Pazarın önündeki yaya kaldırımı pazarın yanına gelmiş orada kesilmiş kaldırımın devam etmesi ve yayalar için kolaylık sağlanması gerekir.

Yine bakıyoruz DSİ su kanalı çevresi çöplük haline gelmiş. Burası Edirne’nin en kapsamlı semt pazarı üstelik pazar günleri de köylü pazarı kurulmasıyla haftanın üç günü burada Pazar kuruluyor. Yetkililerin bu Pazar çevresine düzen getirmeleri konusunda bizlere uyarılar geldi, buradan yetkililere duyurmak istiyoruz.

            Bu ve benzeri Edirne’mizi, halkımızı doğrudan ilgilendiren konular bazılarınca önemsiz görünebilir. Fakat biz bunları önemsiyoruz. Bu eksiklikleri Belediye yetkililerimiz ve diğer ilgili kuruluşlar görmeyebilir. Biz onları eleştirmenin ötesinde eksikliklere dikkat çekeceğiz.

Onun ötesinde demokratik kitle örgütlerimiz yetkilerini ve mahalle muhtarlarımızı ziyaret edip sorunlarını kendilerinden dinleyecek ve yerinde görüntüleyeceğiz. Böylece aslında mahalli yöneticilerimize yardımcı olacağız. Bu ve benzeri konular bizim gazete habercilik yöntemimizde esas alınacak konular olacaktır. Bu hiçbir zaman diğer kurumlarımızın ve siyasilerimizin haberlerinin dikkate alınmayacağı anlamına gelmemeli. Onları da kendi gözlemlerimizle ve takip edilerek haberleştireceğiz.

            Benim Edirne televizyonunda görevli olduğum dönemde “ mahallemiz Muhtarlarımız” diye programım vardı. Bunun için mahalle muhtarlarına gidiyor. Mahallelerindeki sorunları yerinde tespit ediyor daha sonra bunu görüntülerle canlı yayında muhtarlarla birlikte halka duyuruyorduk. Bu tür programlar o zamanda çok olumlu karşılandı. Bugün de bu konuyu gazete bazında ele almak istiyoruz. Tek amacımız halkın sorunlarının çözümüne katkı yapmak gerektiğinde ilgili kurumların dikkatini çekmek.

 108 total views,  5 views today

Next Post

“Geleceğin başpehlivanları yetişiyor”

Edirne Belediyesi güreşçisi Atakan Makas, Balıkesir’in Kurtdere Güreşleri’nde Deste Küçük Boy’da birinci oldu. Edirne’yi en iyi şekilde temsil eden Atakan Makas, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya geldi. Başarılı bir mücadele imza atan Atakan Makas’ı tebrik eden Gürkan, “Edirne’den geleceğin başpehlivanlarını yetiştirmek istiyoruz” dedi.         […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp