Sınır Köylerinde Neler Oluyor

admin

FİKRİ YALIN / EDİRNEAJANS HABER MÜDÜRÜ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Sınır Köylerinde Neler Oluyor

fikri_yalin_kose

Uzunköprü –Keşan yolunun üzerinde Uzunköprü ilçemize bağlı Hamidiye köyünden kuzey istikametine, ormanlık bölgeye giden bakımsız bir yol uzanır.

Bu yol sizi ilin komşu köyleri olan Hamidiye, Kır Köy, Harmanlı, Süleymaniye ve Çavuşlu köylerine ulaştırır. Bu köyler ilimizin sınır köyleri olduğu için siyasilerimizin, parlamenterlerimizin fazla dikkati çekmez. Adı geçen bu köyler, sapa, gözden ırak yerleşim alanları olduğu, ana cadde üzerinde olmadığı için, bugüne dek gözden ve gönülden uzak kalmıştır. Şairin dizelerinde belirttiği gibi “orada bir köy var uzakta O köy bizim köyümüzdür Gitmesek de gelmesek de o köy bizim köyümüzdür” sözleri adeta buraları için söylenmiştir.

Çoğumuz, bu köylerimizin topraklarında elde edilen linyit kömürü Trakya’nın bir bölümünün evlerini ısıtan linyit kömürü yataklarının bulunduğu yöre olduğunu bilir.

Ormanlık arazi ile kaplı olan bu köylerimizin merasından her gün yüzlerce kömür yüklü kamyon köylerimize şehirlerimize yakacak kömür naklediyor.

Böyle ekonomik açıdan önemli bir yörenin yolları ise tarla yolundan farksız. Hamidiye Köyü ile Harmanlı köyü arasındaki 10 Km‘lik yoldan ulaşım araçlarının yol alması mümkün değil. Yolun bir süre önce yapılmak amacı ile asfalt kısmı sökülüp alınmış. Daha sonra her ne olduysa o durumda bozuk olarak terk edilmiş. Bu köylere ulaşmak için hendek hendek olan bu bozuk yollardan geçmek zorunda kalıyorsunuz. Bir hastanız bir acil durumunuz olup bu köylere gitmek için taksi tutmanız gerekirse yollar bozuk olduğu için taksiciler bu yollara girmek istemiyor.

Her gün devletimize milyonlarca artı değer sağlayan, topraklarından çıkan madeni ile yıllarca devletimize trilyonlarca liralık vergi veren bu köylerimizin yolları neden ihmal ediliyor, bir türlü yapılmıyor?

Köylerin sokak araları da farklı değil. Edirne çevresinde bazı köylerde gördüğümüz düzenli, kaldırımlı köy yollarını burada görmeniz mümkün değil. Buradaki Çavuşlu, Harmanlı Köyü halkı kış olduğu zaman çamur nedeniyle çizme giyerek yolda yürüyebiliyor.

Kömür havzası sınır köylerimizin manzarası bu. Merak edenler varsa, bir gün biz de kendilerine refakat edip gerçekleri görmelerine katkı sağlar yardımcı oluruz. Devletimizin köy yollarının yapılmasına ayırdığı kaynaklar acaba nerelere gidiyor? “Ödediğiniz vergiler size hizmet olarak döner” diye devletimizin bir vaadi var. Sınır köylerimiz için bu kural geçerli değil mi?

Burada yaşayan çile çeken kömür ocaklarında sağlıksız koşullarda çalışıp bir anlamda ekonomimize katkı yapan artı değer sağlayan insanlarımıza yazık değil mi?

Bu yörenin bir başka sorunu da maden ocakları konusunda söylenenler. Köylülerimizin bu konuda ilginç bilgiler aktarıyor.

Bu bölgede madencilik yapan yetkilileri bir süre öncesine kadar herkesçe biliniyor, tanınıyordu. Son yıllarda adı sanı bilinmeyen nereden geldiği kimin hesabına çalıştıkları belirsiz maden patronları türedi.

Buradan çıkarılan kömürler torbalanarak başka bölgelere sevk ediliyor, oralarda pazarlanıyor. Açıkta olan kömürün kalitesini görebilirsiniz, içinde toprak ve başka madde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kömürler torbalara konduğunda bunu belirlemek mümkün değil. Siz bakmayın torbaların üzerinde “şu kadar kalori” diye yazıldığına. Merak edenler test yapabilirler. Bunu ben değil bu yörede ikamet eden köylülerimiz söylüyor.

Bölgemizin pek değerli parlamenterleri lütfen kıymetli vakitlerinizin bir bölümünü ayırıp bozuk yolları aşarak bu köylere gidiniz. Kahvelerinde bir çay içip köylülerimizin bu ve diğer konularda yakınmalarını dinleyin. Size benim naklettiklerimden daha ilginç şeyler anlatacaklardır.

Bu bölgenin Milletvekili, halkın temsilcisi olduğunuza göre burada köylülerin anlattıklarının dikkatinizi çekeceğini umuyorum. Bu konuların içinde olan, yakından

ilgilenmesi gereken Milletvekilimiz Kemal Değirmendereli özellikle sizden bu konuyu araştırmanızı öneririm. Bunun altından size çok malzeme çıkacak.

Bu önerim tüm parlamenterlerimiz için de geçerli. O köyler bizim köyümüzse bu anlatılanları dikkate almanız gerekir. Köyün yollarından kömür meselesine ve el atılmayan diğer meselelere kadar incelemenizde sayısız yarar vardır. Sizlerden, köylülerimiz adına bu konuda ilgi bekliyorum.

 151 total views,  2 views today

Next Post

Dişlioğlu Ailesinin Acı Günü

Edirne Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Fikret DİŞLİOĞLU’nun babası Sabit DİŞLİOĞLU’nun Almanya’da Hakkın rahmetine kavuştuğunu üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Sabit DİŞLİOĞLUNUN naşı Yozgat’ın Sorgun ilçesine getirilecek. Burada Çarşamba günü (bugün) kılınacak öğle namazı sonrası İlçe mezarlığına defnedilecek. Biz Edirne Ajans Medya gurubu olarak, Sabit DİŞLİOĞLU’na Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp