Şirketlerin sermaye artırımında son gün 14 şubat 2014

admin

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep Zıpkınkurtve Ticaret Sicil Müdürü İsmail Eser imzası ile yapılar açıklamaya göre,14 Şubat 2014 tarihine kadar, anonim şirketlerin en az 50 bin lira, limited şirketlerin ise en az 10 bin lira sermayeli olması gerekmektedir.

 ismail eser

            6103 sayılı Yürürlük Kanununun 20’nci maddesine göre, anonim ve limited şirketler, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde (14 Şubat 2014 tarihine kadar) sermayelerini, anılan Kanunun 332 ve 580 inci maddelerinde öngörülen tutarlara yükseltmeleri gerekmektedir, aksi hâlde mezkûr sürenin sonunda infisah etmiş sayılacaklar.

recep zıpkınkurt

Yine,  15 Kasım 2012 tarihli ve 28468 sayılı Resmi Gazete’de ilan edilen, ‘Anonim ve Limitet Şirketlerin Sermayelerini Yeni Asgari Tutarlara Yükseltmelerine ve Kuruluşu ve Esas Sözleşme Değişikliği İzne Tabi Anonim Şirketlerin Belirlenmesine İlişkin Tebliğ’in 77’inci maddesine’ göre yükseltmeleri gerekmektedir ;denmekte olduğundan,

Tebliğ gereğince; sermayeleri 50 bin Türk lirasının altında olan anonim şirketler ile 10 bin Türk lirasından az olan limitet şirketlerin sermayelerini 14 Şubat 2014 tarihine kadar bu miktarlara yükselterek tescil ve ilan ettirilmesi gerekmektedir.  belirlenen süre içerisinde sermayelerini öngörülen tutarlara yükseltmeyen şirketlerin, bu sürenin sonunda tebliğ gereğince infisah etmiş (dağılmış)  sayılır.

Herhangi bir mağduriyet ve hak kaybı yaşanmaması için üyelerimizin tebliğde belirtilen sürenin son gününe bırakmadan sermayelerini yükselterek tescil ve ilan ettirilmesi gerekmektedir.

 104 total views,  2 views today

Next Post

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

Edirne İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Devecihan Kültür Merkezinde yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Ayhan Özkan ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım ile koordinasyon kurulu üyeleri katıldı. Sinevizyon gösterisi ile tanıtılan İl Koordinasyon Kurulundan Edirne Valiliğine gönderilen rapora göre, şu bilgilere yer veriliyor; “Edirne’de kamu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp