Sivrisinekle mücadele 12 ay sürdürülmektedir

admin

Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne’de sivrisinekle mücadele çalışmalarını aralıksız olarak 12 ay boyunca devam ettiriyor. Belediye sivrisinekle mücadele konusunda, vatandaşlarında katkısını bekliyor.

Sivrisinekle mücadele 12 ay sürdürülmektedir (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Halk Sağlığı Birimi, 15 biyosidal ürün uygulayıcı personel, 2 adet araç, 2 adet Mist Blower, 4 adet Sisleme, 2 adet Pülverizatör, 2 adet Ulv 2500 L/h ilaç atma kapasiteli makinelerle sivrisinekle mücadeleye 12 ay süreyle devam ediyor.

Edirne Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kış aylarında kapalı alan, kanalizasyon sistemi, ahırlar ve kışlak mücadelesine devam edildiği, Mart ayıyla birlikte larva mücadelesine başlandığı ve 26 mahalleye kapsayacak şekilde bölgelerde 400 noktada belirlenen su birikintileri 70 km’lik açık kanal ve ağaçlık alanların larva ilaçlamaları yapıldığı bildirildi.

Sivrisinekle mücadele 12 ay sürdürülmektedir (2)

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “2015 yılı içerisinde Tunca ve Meriç Nehirleri debileri yükselerek taşkınlara sebebiyet vermiştir, taşkınlardan kalan su birikintileri takip edilmekte ve larva ilaçlaması yapılmaktadır. Önümüzdeki aylarda da başta larva mücadelesi olmak üzere, Haziran ayı içerisinde Uçkun mücadelesine geçilerek çalışmalarımız devam etmektedir.

Sivrisinekle mücadele 12 ay sürdürülmektedir (1)

 

 

 

 

 

 

Sivrisinekler üreyebilmeleri için suya gereksinim duyarlar, yumurta larva(kurtçuk) ve pupa(koza) dönemleri su ortamında tamamlanır. Bu sular ılık, durgun ve sığ (60cm den az) olmalıdır. Sivrisinekler son derece hızlı ürerler. Bir dişi sivrisinek her seferinde 200-400 adet aralığında yumurta bırakır. Sivrisineklerin üreyebileceği eski lastikler, boş saksılar, saksı altlıkları, boş kutular, kedi köpek su kapları, çiçek sulama kapları, kapakları açık bırakılmış şişeler, kullanılmayan ayakkabı ve botlar, çatı olukları ve giderler, varil ve bidonlar, tuğla ve briket boşlukları, süs ve plastik havuzlar, mazgal ve rögarlar, üstü açık su tankları, su biriken bodrum katlar, inşaat alanları sivrisineklerin üreyebileceği alanlar olup halkımızın bu konuda Belediyemizin sivrisinek mücadelesine katkıda bulunmasını bekliyoruz.”


Sivrisinekle mücadele 12 ay sürdürülmektedir (4)

 107 total views,  5 views today

Next Post

Dünya öğrencileri bir araya geliyor

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan yaptığı açıklamada “Türkiye genelinde yapılacak olan 8. Uluslararası Öğrenci Buluşması bu sene TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) ortaklığında yapılacak.                     Edirne Eski Camii önünde çadırlar kurulacak ve Edirne’ de öğrenim gören uluslar arası öğrenciler kendi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp