Siyaset yeniden hareketlenecek

admin

fikri_yalin_kose            Bir süredir sadece siyasi partilerimizin genel merkez sözcüleri düzeyinde devam eden ve karşılıklı suçlama şeklinde artarak süren siyasi polemikler partilerdeki yeni gelişmelerle daha da kapsamlı hale gelmesi bekleniyor. Son günde İktidar partisi AK Partide su yüzüne çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevinden istifasına neden olabilecek gelişmelerin ardından ülkede yeni bir seçim havasının başlaması kaçınılmaz olacağa benziyor.

1 Kasımda seçimini kazanan milletvekilleri daha yerlerine ısınmadan, parlamenterliğin tadını çıkarmadan yeni bir seçim maratonunun başlamasıyla yine politika ön plana çıkacak, siyasiler bir kez daha yollara düşecek.

Öyle anlaşılıyor ki, önümüzdeki birkaç aylık sürede özellikle iktidar partisi AK Parti ile MHP’de yeni arayışlara, yönetimlerde kadro değişikliğine sahne olabilecek.

Son seçimde %50’ye yakın oy alan bir Başbakan olan Ahmet  Davutoğlu hocanın aniden   görevini bırakması öyle sıradan bir siyasi  olay gibi görülmemeli.

Bir süredir Cumhurbaşkanı ile aralarında sorun olduğu dillendirilen Davutoğlu’nu görevden ayrılma aşamasına getiren nedenleri kamuoyu henüz detaylı şekilde bilmiyor.

Seçimde başarı kazanmış bir başbakanın bu başarısından hemen sonra görevinden ayrılması siyasi tarihimizde bugüne kadar alışılmış bir olay değil.

İktidar partisi güçlü yapısıyla kuşkusuz bu sorunu kendi arasında sorunsuz olarak çözebilir.

Fakat istifa edecek Başbakan açısından bakıldığında bu olay öyle geçiştirilecek bir sorun olmayacağı muhakkak.

Bu istifanın arkasındaki nedenler bir süre sonra tüm detayları ile  su yüzüne çıkacak, bu istifanın  yankıları olacaktır.

Kısacası, Başbakan Davutoğlu’nun istifası ardından başkanlık ve erken seçim ile milletvekili dokunulmazlıklarının gündeme taşınması ülkemizde siyasetin yeniden hareketlilik kazanacağının göstergesi olarak kabul edebiliriz.

Bundan sonra siyaset meydanları yine şenlenecek. Bu arada basın mensuplarına da bol haber malzemesi çıkacak.

Önümüzdeki aylar ülkemiz siyasetini nereye götürecek hangi konular ön plana çıkacak, onu bekleyip göreceğiz.

Şimdi ülkemizde hâkim olan siyasi hava sisli görüntü veriyor.

MHP’DE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Ülkemizde siyasetin özellikle erken seçimin gündeme geldiği bir zamanda, MHP’de yönetim ile muhalefet arasındaki mücadele devam ediyor.

Bir yanda şu an yönetimde bulunanlar tarafından partinin il ve ilçe yönetimleri görevden alınırken, diğer taraftan siyasetin çok durgun olduğu bir dönemde yollara düşen MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, gittiği yerlerde partililerin büyük ilgisi ile karşılanıyor.

Akşener’e geniş halk kitleleri destek veriyor. Bu destek coşkulu bir şekilde ve de artarak devam ediyor.

MHP’de bu güçlü desteğin yok sayılması çok zor. Bu büyük ilgiye yasal engel çıkarılması da Meral Akşener’e olan güveni engelleyemeyeceğe benziyor.

Akşener tüm engellemelere rağmen parti tabanının ve diğer partilere sıcak bakmayan vatandaşlar tarafından sevgi ve ilgi ile karşılanması siyasette yeni bir umut gibi görülebilir.

Aslında ülkemizde siyasi dengeyi sağlayabilecek, ülkemizin siyasi yapısına uygun bir merkez sağ partinin kurulması her zaman gündemde olduğu, bu çizgide olan siyasetçiler tarafından farklı zeminlerde tartışıldığı biliniyordu.

Akşener’in halk kitlelerini arkasına alması MHP tabanının daha da büyüyüp merkez sağ seçmenlerinin büyük kesimini de kapsamasını sağlayabilir.

Onun dışında merkez solda aradığını bulamayan bugünkü siyasetten memnun olmayan seçmenlerin de Meral Akşener göreve geldiğinde kendisine destek verebilir.

Tüm bunlar bugün için bir muamma. Muhalefetin kurultay talebi günü yaklaştıkça MHP’deki siyasi hava daha da netleşecek.

MHP, kurultay yaparak sorunsuz olarak yönetimini seçmesi halinde oylarının katlanarak artacağı yönünde tahminler var.

Bu partinin de hangi yönetimle siyasete devam edeceğini önümüzdeki kısa sürede göreceğiz.

CHP’DE DE SORUNLAR BİTMEDİ

Kurultay yaparak yeni yönetimini belirlemesine karşın Ana Muhalefet partisi CHP’de de parti içi suların son bulduğunu partiye gerekli dinamizmin geldiğini söyleyemeyiz.

Partililer arasında yapılan açıklamalarda CHP’nin halka güven vermede sorunlarının devam ettiği ifade ediliyor.

Günlük siyasi olayları izlediğimizde de buna tanık oluyoruz.

Parti üst yönetiminde görevli az sayıda kişinin üstün gayretine rağmen CHP’de istenilen siyasi etkinlik sağlanamıyor. Ülkede muhalefetin yararlanacağı sayısız olay olmasına karşın Ana Muhalefet Partisinin bundan yeterince yararlandığı söylenemez.

Son olarak gündeme gelen Parlamenterlerin dokunulmazlığı tartışmasında da Genel Merkezin dayatmasına karşın parti içinde farklı görüşlerin bir kez daha gündeme gelmesi olarak kabul edebiliriz.

Ülkede sık sık değişen siyasi gündeme Ana Muhalefet partisinin ayak uyduramadığı gündemi belirleme yerine gündemin arkasından gittiği yönünde kanaatler yaygın.

İktidar partisi gündemi değiştirmede çok başarılı, kısa sürede muhalefeti arkasından sürükleyecek günlerce oyalayabilecek gündemi belirleyebiliyor, böylece ülkenin diğer önemli sorunlarının ikinci plana düşmesini kalaylıklar sağlıyor.

Bu gündemin peşinde koşan CHP’de bu sorunların unutulmasına katkı sağlıyor.

Onun için diyebiliriz ki, ülkemizde iktidar partisi dahil CHP ve MHP’de bir süre daha parti içi tartışmaların süreceği beklentisi var.

Bu tartışmalar partileri hangi noktaya getirir onları da zaman gösterecek.

 719 total views,  5 views today

Next Post

İKİ YÜZLÜ ve KİRLİ SİYASET ..

Bir vatandaş olarak,televizyon ekranlarını dolaşıp, AKP’de yaşanan sorunlar ve bitmek üzere olan Davutoğlu dönemi ile ilgili yorumları dinliyorum. Aslında Erdoğan tarafından görevlendirildiği ve kullanıldığı dönem demek daha doğru olur ya. Anlaşılan o ki ; Cumhurbaşkanı Başkanlık amacına ulaşacağı yolda,kafasındaki senaryo gereği yine birilerini hatalı,suçlu ilan ediyor.Gerçek amacını gizlemek için elbette […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp