Siyasetçiler meydana iniyor

admin

fikri_yalin_koseSon günlerde siyasete az da olsa bir hareketlilik geldi. İktidar Partisi AK Parti il kongresi ardından geçen sürede milletvekilliğinde aday adayı olacaklar piyasada görünmeye başladı. Eski İl Başkanı Müjdat Kahve evraklarını hazırlayarak bu yarışta ben de varım diyerek aday adaylığını açıkladı.

Sağlık Bakanı ve Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun adaylık konusunda ikilem içinde olması,  Edirne’den mi yoksa Bursa’dan mı aday olacağı konusunda tereddütler mevcut.

Sağlık Bakanının Edirne dışından aday olmasının kentimiz açısından kayıp olacağı kuşkusuz. Bakanın Edirne’den aday adayı olması halinde ilk sırada yer alması kaçınılmaz olacak.

            Bu arada AK Parti’den Edirne Belediye Başkan adayı olup partisine beklenenin üzerinde oy kazandıran Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Ahmet Günşen bu görevi istemekte haklı olabileceğini ve partiye, bölgeye yararlı işler yapabileceğini düşünerek görevinden istifa ederek Edirne’den Milletvekili aday adayı olacağını açıkladı.

Günşen hoca bir taraftan sinyal almış olacak ki, böyle önemli bir görevinden istifa etmek gereğini duydu.

Bir başka aday adayı ise İlk olarak CHP’den delegelerin oyları ile Edirne’den birinci sırada milletvekili olup parlamentoya giren daha sonra AK Partiye geçen bundan önce yapılan seçimde kazanamayan Prof Dr. Necdet Budak da haziran ayında yapılacak seçimde bir kez daha aday adayı olacak, adaylığını Cumartesi günü yapacağı toplantıda açıklayacak. Ak Partinin tüm etkinliklerinde ön planda yer alan Tuna Bekleviç de bu seçimde şansını deneyecek.

İktidar partisinde bu kadar ağır toplar arasında kim ipi göğüsleyecek, onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Diğer taraftan AK Partinin her seçimde uyguladığı temayül yoklaması aday belirlemede tek alternatif olmuyor. Bu konuda son söz yine Genel Merkezin olacak. Genel Merkez hangi adayın arkasında durduğunu gösterirse adaylıkta ilk sırada o olacak demektir.

Bugüne kadar temayül yoklamasında en çok oy alan aday dikkate alınmadı. Halkın temayülü göstermelik olarak kaldı. Üç Milletvekilinin çıkacağı bir ilde Siyasi partilerin CHP, AK Parti ve MHP’nin ilk sıranın dışındaki adayların kazanma şansları riskli CHP bu yönde şanslı görünse de bunun gerçekleşmesi adaylara bağlı olacak. Halkın benimsemediği bir adayın yer alması halinde kazanma şansı farklı partilere kayabilir.

Son mahalli seçimde beklenenin üzerinde oy alarak sürpriz yapan MHP bu seçime de iddialı bir şekilde hazırlanıyor. İl Başkanlığı seçiminden sonra faaliyetlerin daha da hızlandırılması bekleniyor. İl Başkanlığı görevinden ayrılan Gürsel Şimşek bundan önceki seçimde olduğu gibi yine adaylığını açıkladı. Onun ötesinde eski MHP Milletvekili Cemalettin Uslu da aday adayı olduğunu bir kez daha şansını deneyeceğini açıkladı. Bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde adaylık sıralaması eski il başkanı Gürsel Şimşek ile Eski Milletvekili Cemalettin Uslu arasında geçmesi bekleniyor.

CHP’de İllerin %85’inde parti üyelerinin oy kullanacağı yargı denetiminde ön seçim yapılacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunun ısrarla üzerinde durduğu bu yöntemin bu seçimde kesinlikle uygulanması bekleniyor. Ana muhalefet partisinde bir diğer konu ise genç ve kadın kontenjanları.

Bu konuda da taviz verilmeyeceği her ilde kadın ve genç kontenjanlarına yer verileceği Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun NTV’de yaptığı konuşmada iyice anlaşılmış oldu. Hal böyle olunca gençlere ve kadınlara öncülük tanımak istemeyen eski politikacıların işlerinin bu seçimde zor olacağı anlaşılıyor. CHP’de şu ana kadar fazla bir hareketlilik yok sadece Belediye Meclis üyeliğinden istifa ederek, Milletvekili aday adayı olan Suat Polat ile Namık Kemal Üniversitesindeki görevinden ayrılan Doç Dr Okan Gaytancıoğlu oldu. Onların dışında adaylığını henüz açıklamayan, fakat aday adayı olacakları bilinen CHP’li politikacıların da önümüzdeki günlerde seslerini duyurmaları, aday adaylıklarını açıklamaları   bekleniyor.

Bu arada parlamento dışı partilerin de bu seçimde alacakları tavırları, seçim arifesinde yapacakları propaganda çalışmaları seçimde başarılı olmaya aday üç partinin oylarını etkilemesi bekleniyor. Özellikle Saadet Partisi uzun süredir köy köy, mahalle mahalle dolaşarak sabırla seçim çalışmalarını sürdürüyor.

DSP ise genel merkezden gelecek karar doğrultusunda hareket etmesi bekleniyor. Bu seçimlerde başarıyı etkileyecek en önemli faktörlerden biri ise aday olacakları Edirne halkının ne kadar kabulleneceği. Bunu dikkate almayan partilerin milletvekili çıkarma şansları oldukça düşük olacak. Bugünlerdeki sessizliğin ardından aday adaylarının sahaya inmesiyle Edirne’de politika hareketlenecek. Tabii bu arada basına da çok malzeme çıkacak

 162 total views,  2 views today

Next Post

Kahve "Arkadaşlarımın önerisi ile aday adayı oldum"

İl Merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile AK Parti  Milletvekili aday adaylığını açıklayan, Müjdat Kahve’nin basın toplantısına Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kervan, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Eski Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak İl ve ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları  ile çok sayıda partili katıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp