Siyasette gençlere öncülük tanınmalı

admin

fikri_yalin_koseÜlkemizde her ne hikmetse eski kurt siyasetçiler siyaseti  bir türlü gençlere bırakmak istemiyor. Her ne kadar seçilen milletvekilleri arasında gençler yer alsa da yine da karar konumunda eski politikacılar yer alıyor. Milletvekili sıralarında gençlerin görünmesi sayısal olarak artmasının ötesinde Ülke geleceğinin güvencesi olan gençler siyasi partilerde ön saflarda, karar aşamasında yer almalı. İleri demokrasilere  baktığımızda genç politikacılar daha çok ön planda yer alabiliyor.

Yaşlı politikacılar, günümüzde hızla gelişen siyasi olaylara teknolojik gelişmelere yeterince ayak uyduramıyor. Eski yöntemlerle siyasetin devamından yanalar.

            Bakıyoruz, siyasi partilerin geçmiş yıllara dayanan birbirine husumetleri, farklı görüşleri hükümet kurulmasına da yansıyor. Dün seçim meydanlarında söylediklerini bugün unutarak birbiri ile dalaşmayı ön plana çıkarıyorlar.

Bu arada, ülkenin çevresi savaş alanına dönmüş, her an bu kıvılcımın sınırlarımıza sıçraması söz konusu.  Tüm bu olumsuzluklar kendi fikirlerinden başka doğru kabul etmeyen siyasilerimizin umurlarında değil. “Sadece sen şöyle dedin ben böyle dedim”  gibi kısır çekişmeler içindeler. Öyle inanıyorum ki, genç politikacılar olayları daha geniş boyuttan bakıyor. Dünya siyasetini detaylı şekilde inceliyorlar.

            Gençlerimiz,ömrünün büyük bölümünü milletvekili koltuklarında geçiren dededen kalma yöntemlerle politika yapmak isteyen politikacılar gibi olayları değerlendirmiyor. Gençler kısır siyasi kavgaların ötesinde birlik ve beraberliğin sağlanması ülkede istikrar gelmesi peşindeler.  Şu anda siyasi yorum yapan siyasetçilerimiz arasında bir tek genç ve kadın politikacı bulunuyor mu, tamamı eski bildik, dediğim dedik kendi doğrularından başka doğru tanımayan  bir anlamda siyaseti meslek haline getirmiş siyasetçiler.

Hiç olmazsa biraz olsun gençlere söz hakkı tanıyıp onların da fikirlerini almak “ Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” diye görüşlerini sormak akıllarına gelmez. Toplumun genelinde olan zaaf politikacılarımızda da devam ediyor.

            Evlerde yaşı küçükler için babaları tarafından  “sen küçüksün böyle şeylere aklın ermez” diye yetiştirilen bir nesilden gençlere söz hakkı tanıyacak siyasetçi de beklenemez.

Komşumuz Yunanistan ekonomik sıkıntı içinde kıvranıyor. Halk geçim derdinde,  buna rağmen hükümetin başında genç bir politikacı üstelik kurduğu hükümet her görüşten siyasetçilerden oluşuyor, buna rağmen bakıyorsun Avrupa Birliği kararlarına diretiyor. Yapılan referandumda bu konuda halkın desteğini alabiliyor. Kuşkusuz o ülkenin koşulları bizden çok daha farklı.

            Bizim toplumumuz seçimlerde  oyunu kullandığı zaman her şeyin bittiğini sanıyor. Daha sonraları birkaç sendika ve meslek kuruluşunun dışında siyasetteki açmaz konusunda uyarı görevi yapan yok.

Herkes kabuğuna çekilmiş olacakları, kurt politikacıların ayak oyunlarını seyrediyor. Böyle bir ülkede demokrasi yaygınlaşır mı? Nitekim olanlar ortada, bazı siyasiler ortak noktada bir araya gelme yerine kendi kararlarını dikte ettirme peşindeler. Diyelim ki, hükümet kurma konusunda hiçbir sonuç alınamadı. Sonunda erken seçime karar verildi. O zaman da halk “ben verdiğim oyun arkasındayım siz ne haliniz varsa görün” derse, o zaman ne yapacaklar, bir daha mı seçim kararı alacaklar.

            Siyasilerimiz önce aralarında uzlaşma kültürünü geliştirmeli böyle “ dediğim dedik öttürdüğüm düdük” mantığı ile bir yere varılmaz. Halk milletvekili seçimlerinde siyasileri sınamak için farklı partilere oy kullandı, bir anlamda iktidar partisine uyarı görevi yaptı.

Bundan tüm siyasi partiler ders çıkarmalı, ortak hükümet modelinden korkmamalı. Demokratik ülkeler uzun yıllar koalisyon hükümetleri ile yönetiliyor. Almanya böyle bir hükümet ortaklığını başarılı şekilde sürdüren ülke.  Bizim ülkemizde de kısa süreli de olsa koalisyon uygulaması yapıldı. Bu ülke sonsuza dek tek parti ile yönetilmeye mahkûm değil.

            Halkın farklı görüşleri nedeniyle iki partili belki de Yunanistan’da ve başka ülkelerde olduğu gibi daha çok partili hükümetlerin kurulması gündeme gelecek. O zaman bunlar gibi her zaman kendi fikirlerinden taviz vermeyen politikacılar ne yapacaklar. Demokrasilerde uzlaşma kültürü olmazsa olmazdır.

Alınan oylar ve milletvekilleri ortada. Zorunlu olarak bir koalisyon hükümeti kurulacak. Bunun başka yolu yok. Bu olmuyorsa kendi bilecekleri iş, o zaman bu halk böyle uzlaşmaz tavır içinde olan siyasi partilere öyle bir tokat atar ki, neye uğradıklarını şaşırırlar. Tüm siyasi partilerin halkın gözünde değerleri önümüzdeki 45 gün içinde bir kez daha sınanacak.

            Bu süre zarfında kimler halkı düşünerek hareket ediyor, hangi partiler uzlaşmaz tutum içindeler. Bunlar halk nezdinde yeniden gözden geçirilecek. Bu konuda gençlerimizin daha dikkatli olmaları gerekir.

Kendi gelecekleri için bazı siyasilerin kumar oynamasına izin vermek istemeyip, kendi tavırlarını ortaya koymaları halinde yapılacak bir erken seçimde genç seçmenlerin kararlı tutumu sonucunda parlamento aritmetiği değişebilir.

Bugün parlamentoda tek söz sahibi kendileri sanan parlamenter gediklilerinin büyük bölümü saf dışı kalabilir. Bu durumda da gençleşen parlamento daha rasyonel karar verme aşamasına gelir.

 122 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi'nden akülü araba bağışı

            Edirne Belediyesinde düzenlenen törele 64 yaşında engelli Muzaffer Çetinkaya ile 19 yaşında Derya Akçay’a akülü engelli arabası verildi. Akulü arabalarına kavuşan Çetinkaya duygularını şöyle dile getirdi. Aracı sağlayanlara dua ettiğini belirterek üç yıl önce ayağının kesildiğini başka bir araç kullandığını arızalandığı için tekrar talepte […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp