SİYASETTE ÜSLUP SERTLEŞİYOR

admin

fikri_yalin_kose30 Martta mahalli seçimlere katılacak partilerin kadrolarının belirlenmesinden sonra meydanlar,sokaklar siyasetçilerle ,belediye başka adayları ile şenleniyor. Bir süre sonra mart ayının girmesi ile birlikte seçimlerde mücadelenin daha da kızışması bekleniyor.

Belediye Başkan adaylarının özellikle Parlamentoda gurubu bulunan partilerin en büyük avantajları seçim çalışmalarına parlamenterlerin de kentlere dağılarak katkı yapmaları.

CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan ETSO’da yapılan toplantıda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’da dahil, Edirne’de seçim çalışmalarına destek verecek milletvekillerini listesini açıkladı.

Bu süre zarfında yirmiye yakın milletvekili CHP’nin ağır topları Recep Gürkan’a destek amacı ile Edirne’ye gelecek. Diğer taraftan İktidar Partisi AK Parti’li Sağlık Bakanımız her hafta Edirne’ye geliyor.Kabinedeki diğer Bakanların biri gelip diğer gidiyor.Sanırım MHP’de bu propaganda kervanına parti sözcüleri ile katılacak.Böylece Edirne’de mahalli seçim çalışmaları karnaval havasında ve partilerin ağızları iyi laf yapan milletvekillerinin söz düellosuna dönüşecek.

Edirne’ye büyük önem verip seçimde başarılı olmak için tüm kozlarını kullanacak olan siyasi partiler, dilerim bu süre zarfında Genel Merkezlerindeki parti önderlerinin konuşmalardan, hoş olmayan görüntülerinden etkilenmezler. Edirne’ye bölgemiz insanına yakışan üslupta ve kurallar çerçevesinde bir politika izlerler. Konuşmalarda kullanacakları sözcüklerini ona göre ayarlarlar.

Bir süredir televizyonlarda izliyoruz. Siyasi partilerimizin üst yöneticileri üslupları ve sokak ağzını andıran konuşmaları ile iyi sınav vermiyorlar.

Bu hiç de hoş olmayan görüntüler bakıyoruz, alt birimlerdeki siyasi çalışmalarına da yansımaya başladı.

Bunun yeni bir örneği Kaşımpaşa’da meydana geldi. İktidar Partisi ile Ana Muhalefet partisine mensup vatandaşlar arasında yaşanan gerginlik orada bazılarının kullanılan sözcükler “sizin burada ne işiniz var burası bizim, başka mahallelere gidin” türündeki sözler seçim döneminin nasıl geçeceğinin sinyalini veriyor.

Mahalleler, Ülkemizin dört bir yöresi tüm partilerimiz için rahatlıkla propaganda yapacakları partililerini bilgilendirecekleri yerler olmalı. O semtler kimsenin babasının malı değildir. Hiç bir siyasi parti mensubu da burası bizim buraya başka partililer gelemez tarzında üslup kullanamaz.

Bu tür konuşmalar toplum arasında gerginlik yaratır. Bunu fırsat bilen provokatörlere de zemin hazırlarla. Zaten dünyanın gözü üzerimizde. Bir de seçim bunalımı yaratılırsa bundan zararlı çıkacak yine bizler bizim ülkemiz olur.

Seçimler gelir geçer. Sonra hangi partiye mensup olursak olalım yine ilişkilerimiz sürecek yüz yüze bakacağız komşuluk devam edecek. Ülkemiz bugüne kadar yüzlerce seçim geçirdi.

Mahalli idarelerde görev alacaklar sadece bağlı olduğu partiye hizmet vermeyecek. O yerleşim birimin deh her görüşten insanımızın mahalli yöneticisi olacak tüm partilere eşit hizmet sunacak. Bazı kişilerin bu hizmeti sadece kendilerine yapılacak gibi sunmaları acizliklerinin bir anlamda o siyasetten nemalanmasının tehlikeye girebileceğinin yansımasıdır.

Edirne insanımız bu tür ucuz kışkırtmalara yapay olaylara fırsat vermez. Tüm partili adaylarımız İlimizin, İlçelerimizin her semtinde rahatlıkla siyasi çalışmalarını yapar, yapmalıdır. Bu barış ortamını bozmak isteyen, Siyaseti çirkefleştirmeye çalışanlara da orada bulunanlar imkan tanımaz.

Hafta sonunda Kooperatif Evlerindeki Cumartesi pazaryerinde baktım MHP Belediye Başkanı Adayı Orhan Çakırlar arkadaşları ile birlikte esnafları dolaşarak hayırlı işler dileklerini sunuyor. arkadaşları da partisinin seçim broşürlerini dağıtıyor. O partiye oy verecek veya vermeyecek olan pazar esnafları Belediye Başkan adayına dostça yaklaşarak başarılar diliyor. Bunlar çok güzel ve kentimize yakışan görüntüler.

Yurdun başka yörelerinde son olarak Kasımpaşa’da gördüğümüz hoş olmaya manzarayı Edirne’de görmek istemiyoruz. Bu işe girişmek isteyenler partililerin soğukkanlı yaklaşımı ve güvenlik kuvvetlerimizin kararlı tutumu ile başlamadan önleneceğine kimsenin endişesi olmamalı.

Edirne’de herkes Edirneli gibi davranmak zorundadır. Bunun aksini yaparak barış ortamının bozmak isteyenler ve bunlara çanak tutanlar en güzel dersini seçim sandıklarında alırlar.

Bugün için bölgemizde böyle bir endişeye gerek yok. Önümüzdeki günlerde sinirlerin daha da gerilebileceği ve partililerin üsluplarının genel merkez yöneticilerinden etkilenerek daha da sertleşebileceği o sözcüklerin bir bölümünün Edirne’de de kullanılabileceği dikkate alınarak, partililerin bu tahriklere kapılmamaları bugüne kadar olduğu gibi, çağdaş insanlara yakışan üslup kullanarak seçim çalışmalarını sürdürmeleri kendi yararlarına olacaktır. Bir halk deyişi vardır “Öfke ile yatan zararla kalkar” denir.

Siyasilerimizin tahriklere kapılmadan seçim çalışmalarını sürdürüp, Edirne’nin ülkede örnek bir kent olduğunu kanıtlamaları bizlerin olduğu kadar, onların da onuru, gururu olacaktır.

 18 total views,  2 views today

Next Post

EBED Üyeleri Dergisinin Tanıtımını Yaptı

Edirne Bedensel Engelliler ve Ailelerini Koruma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri açtıkları stantlarda EBED EDİRNE adındaki dergilerini tanıttı. Geçtiğimiz Cuma günü Pazar yeri önünde stant açarak Bedensel Engellilerin sorunlarını kapsayan dergisini pazara gelen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtan ve etkinlikleri hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Dilek Kaynak, Amaçlarının Engelliler sorunlarının bazı kişilerce […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp