Siyasi partiler işi sıkı tutuyor

admin

fikri_yalin_kose7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimi öncesi yapılan aday belirleme çalışmalarında seçimde iddialı olan partiler işi sıkı tutuyor. Milletvekili seçecekleri kimseleri kılı kırk yararak belirlemek istiyor. İktidar Partisi AK Parti’nin temayül yoklaması sırasında yapılan konuşmada buna tanık oldum. Genel Merkezce belirlenen ekip, temayül yoklamalarının ciddiye alındığını gösteriyor.  Bu tür yoklamaların aday belirlemede kesin yöntem olmasa da Edirne’de partinin çeşitli kademelerinde görevli bini aşkın partilinin oy kullanması, partililere bu seçimde dikkatli olma uyarısının yapılması, iktidar partisinin temayül yoklamalarına değer verdiğini gösteriyor. AK Parti bu seçimin daha önceki seçimlere oranla daha çetin geçeceğinin bilincinde işi sıkı tutmak istiyor. Parti ilkeleri doğrultusundan sapabilecek kadroların sızmaması konusunda daha duyarlı davranıyor.

Kendilerince hedef olarak seçilen paralel yapı diye nitelendirdikleri kadroların içlerine sızmaması için azami gayret sarf ediyorlar. Öyle sanıyorum ki aday adaylarının aday belirlemek için yapılacak mülakatlarında en çok bu paralel yapı soruları ile karşılaşacaklar o kadrolarla ilişkilerinin olup olmadığı sorusunu yanıtlamak zorunda kalacaklarını partililer kendileri ifade ediyor. Anlaşılan AK Parti’nin aday belirlemede karşılaşacakları zorluklar bundan önceki gibi kolay olmayacağa benziyor. Gördüğümüz kadarı ile Edirne’de durum bu. İlerdeki günlerde seçimin seyrini değiştirebilecek taktikler olacak. Üç aylık süre zarfında izleyeceğiz.

ANA MUHALEFET PARTİSİ CHP

Diğer yandan Ana Muhalefet partisi de daha önceki seçimlere göre farklı bir politika izliyor. Bundan önce iktidar olmayı ağzına almayan  partililer bu kez iktidar olmaktan söz ediyor. Öyle bir hedef belirlemişler. Bunu neye göre belirlediklerini bir taktik mi olduğunu bilemeyiz. Aday adaylarını dediği gibi parti seçimde hedef koymalı ve o doğrultuda mücadele etmeli. İktidar hedefi olmayan bir siyasi partinin başarılı olması mümkün değil nitekim bundan önceki seçimlerde böyle bir hedef konulmadığı için güçlüden yana olan yüzergezer oylar iktidar partisi tarafına yöneldi. Ülkemizde günün koşullarına göre verilen oyların oranı azımsanmayacak düzeyde, yaklaşık  %15 olduğu ifade ediliyor. Bu kadrolar belli bir partiye bağlı değil rüzgâr nereden eserse kim iktidara yakınsa oylarını oraya kullanabilecek seçmenler. Ana Muhalefet partisinin bu taktiği ne kadar başarılı olacak bilemeyiz.

İktidar partisinde özenle üzerinde durulan parti ilkelerine sıkı sıkıya bağlı gerektiğinde mücadele edebilecek kadroların oluşmasında gösterilen dikkat CHP için de geçerli. Geçen seçimde bunun faturasını ödediler. Genel Merkez onayı ile milletvekili olan ve MYK’da görev alan milletvekillerinin daha sonraları nasıl 180 derece dönüş yaparak parti aleyhinde çalıştıklarını bildikleri için bu seçimde onlar da Milletvekili aday belirlemesinde her koşulda parti ilkelerine bağlı sonuna kadar mücadele verebilecek kadroları ihtiyaç olduğu bilincindeler. Partinin bugüne kadar aldığı kararlara karşı ayak diretenlerin parti kararlarına direnenlerin tabanda gücü bulunmayanların milletvekili olmalarına izin verilmeyeceği, kontenjanlarda da buna özen gösterileceğini partinin bir üst yöneticisinden kendim duydum. Bana aynen şunu söyledi; “ adamı milletvekili yaptık. Daha sonra parti yönetimi bir karar alıyor şu tavır konacak deniyor. Beyleri ara ki bulasın. Ya hastadır, ya bir özel işi vardır. Böyle durumlarda bazı milletvekillerimiz kıvırmayı iyi bildiler. Öte yandan bakıyorsunuz bazı milletvekilleri bu görevi pazara kadar değil mezara kadar yapacağı bilincinde.

CHP’nin her eyleminde, her toplumsal kararında onları görüyorsunuz. Böyle partinin ilkelerini eksiksiz uygulayabilecek kadroların milletvekili olmasından yanayız. Birinin akademik kariyeri ve siyasi çalışması bazılarınca başarılı gibi görülebilir. Biz bunun parlamenter ayağını dikkate alacağız. Çünkü biliyoruz ki, 7 Haziran sonrası parlementoda partiler arasındaki mücadele çetin olacak. Bu güçlüğe dayanabilmek için sınanmış ve bugüne kadar partisi için yaptığı mücadelede kendini ispatlamış, mücadelenin ön saflarında yer almış kadroların bu yarışta ön plana çıkmasından yanayız. Bu konumda olan partililerin arkalarında da kendine koşulsuz destek verecek partililer vardır. Yanlış yapması halinde kendisini uyarır doğru tavır aldığında da arkasında durur. Bu sadece parti örgütlerinden sağlanacak destekle olmaz. Onların yanında uzun yıllara dayanan mücadele arkadaşları vardır. Onların desteği ile yola çıkmaları başarılı olmalarını tetikler. Böyle kadrolar CHP’yi iktidara taşır. Geçmiş yılları hatırlayanlar bunun örneklerini görür” diye partisinin yeni kadrolarını tanımladı. Bu ne oranda gerçekleşecek onu da bekleyip göreceğiz.

 14 total views,  2 views today

Next Post

Edirne’li sporcular 10 madalya ile döndü

Edirne Ata Savunma Sanatı Derneği Kulübü, Türkiye Hapkido Mücadele Sanatları Federasyonu’nca Çorum’da düzenlenen 10 sporcu ile katıldığı 3’üncü Hattuşa Hapkido Türkiye Şampiyonası’nda 10 madalya ile Edirne ye döndü. Hapkido Türkiye Şampiyonası Çorum’da  27-28 Şubat ve 1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.               Çorum’dan Edirne ye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp