Siyasi Partiler seçim startı verdi

admin

fikri_yalin_koseTürkiye’de son yaşanan olaylar milli meselelerin ön plana çıkması barış sürecindeki belirsizlik MHP’ye politik zemin yaratıyor. MHP bu fırsatı ne kadar değerlendirecek.  Bu arada önümüzdeki aylardaki siyasi olaylar bu partiyi ne kadar haklı çıkaracak izleyip göreceğiz.

MHP kadroları köy köy dolaşarak siyasi çalışmalarını sürdürüyor.  Bunun için ellerinde bol siyasi malzeme var.

Bunu halkın ve bölgenin sorunları ile harmanladıklarında ve  bunu  halka duyurduklarında  Milletvekili seçimlerinde  kendilerini destekleyen seçmen sayısını arttırabilirler.

Edirne’den Eski İl Başkanı Gürsel Şimşek’in ardından avukat bir kadın aday adayı Şennur Yıldırım’da MHP’den Milletvekili vekili aday adayı olduğunu açıkladı. MHP’den bundan başka aday adayı var mı bilmiyoruz.   Her halde en azından üç aday adayının olması gerekiyor. Bu olmadığı  takdirde. “MHP Edirne’den milletvekili sayısı kadar aday adayı çıkaramadı”  diye rakiplerine siyasi propagandaya zemin hazırlamış olurlar.

Partiler arasında esas mücadele aday adaylarının kesin olarak belli olması ve birbiri ile siyasi mücadeleye başladıklarında su yüzüne çıkacak.

Edirne’den üç milletvekilinin çıkacak olması iktidar partisi ile iki muhalefet partisi arasında kıyasıya mücadele şeklinde geçecek.  Bir yıl önce yapılan mahalli seçimlerde partilerin aldıkları oylar kimseyi aldatmamalı. Bir bakmışsınız o oylar tamamen değişmiş.

Üç parti de bu kıyasıya mücadeleyi dikkate alarak milletvekili kazanabilmek için önümüzdeki üç ayı partililerin arasında geçirecek. Köylerde ve mahallelerde bir partili gelip diğeri gidecek.

Bu arada seçimde iddialı olmasalar da Vatan Partisi, Saadet Partisi, ÖDP  bölgemizde  oyların şekillenmesinde etkin olacaklar. DSP’nin şu ana kadar CHP ile ittifak yapmaması, seçim meydanlarında renkli görüntülerin oluşmasına ve siyasetin  geniş alana yayılmasına  neden olacak.

Aynı şekilde Büyük Birlik Partisi de milliyetçi oylara sahip çıkma mücadelesi verecek. MHP Genel kurullarını tamamladı, yeni yöneticilerini seçti.

Bundan sonra milletvekilliği için çalışmalarına ağırlık verecek. Partililer bu seçimde de iddialı çok konuşuyor. Bir milletvekilliğinin ötesinde ikinci milletvekilliği konusunda da iddialı olduklarını söylüyor.

Mahalli seçimlerinde beklenenin üzerinde oy almaları bu yönde iddialarını artırıyor.

Aynı şekilde İktidar Partisi AK Parti’nin belirleyeceği aday listesi ve  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Edirne’den aday olup olmayacağı  bu partinin başarısında  büyük etken olabilir. Bakanın başka bir ilden aday olması durumunda, yine “Edirne bakanına sahip çıkmadı, bir kez daha bakanlığı kaçırdı”  şeklinde tartışmaların başlamasına neden olabilecek.

AK Parti’de seçimde  iddialı  aday adayları var.Bunlar her ne kadar genel merkezin kararlarını  kabul ediyor görünseler de  bu seçimde Edirne’den bir adayın  olması özlemlerini gizlemiyorlar.

Sağlık Bakanı Edirne dışından aday olsa da biri eski milletvekilinin dışında partinin bugüne kadar gelmesinde önemli görev üstlenen, partinin kuruluşundan bu yana hizmeti geçen aday adayları var. Bu aday adayları beklide son kez şanslarını deniyorlar.

AK Parti aday adaylarının rakip partiden olanlarla mücadelesinin yanında ilk sıraları kapmak için kendi aralarında da mücadelenin ve Genel Merkezi etkileme çabalarının olması kaçınılmaz olacaktır. Öyle sanıyorum ki, seçilecek Milletvekili sayısı az olmasına rağmen Edirne’nin konumu, önemi  gereği   tüm partilerin ilgi odağı haline gelecek.

Seçim propagandaları sırasında tüm partiler ellerinde mevcut imkanları  sonuna kadar kullanacaklar. Kente yine  yatırım vaadinde bulunacaklar. Bu arada daha önceki seçimde olduğu gibi, yapılması sözde kalacak olsa  dahi bol keseden  atacaklar.

Burada seçmenlerimize  büyük görevler düşmektedir. Edirne için bugüne kadar çok şeyler vaat edildi. Ne yazık ki, bunların büyük bölümü gerçekleşmedi. Seçmenler gelecek olan politikacılara, bunları bir kez daha hatırlatmalı, yeri geldiğinde ise  hesabını sormalı.

 21 total views,  2 views today

Next Post

Erkin "projelerimle göreve talibim"

Mak. Yük. Müh.DSİ.X1.  Bölge eski Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin CHP İl merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile CHP’den Edirne Milletvekili aday adaylığını açıkladı. Toplantıya Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, CHP İl Başkanı Oktay Bozkurt, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş, İl Genel Meclisi Başkanı Aziz Çıkrıkçı, gençlik kolları ile partililer katıldı. Toplantıya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp