Sofya büyükelçisi Ulusoy’dan Gürkan’a ziyaret

admin

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Gürkan, Ulusoy’a Şehit Ressam Hasan Rıza’yı ve 118 yıldır kesintisiz hizmet veren tarihi belediye binasını anlattı.  

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy’u ağırladı. Gürkan, Ulusoy’a ilk olarak 118 yıldır kesintisiz belediye binası olarak hizmet veren Tarihi Belediye Binası’nı gezdirdi. Tarihi Belediye Binası’nda yer alan Atatürk Odası hakkında da bilgi veren Gürkan, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Edirne’ye son kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla 21 Aralık 1930 tarihinde geldi.  Buradaki eşyalar Atatürk’ün kullandığı orijinal eşyalar. Atatürk sağlığında bir kez yüz maskının alınmasına izin veriyor. O maskla yapılan orijinal heykel bugün Tekirdağ’da sergilenen heykel biz de o heykelden bir mask alarak şu anda Atatürk Odası’nda yer alan Atatürk Heykeli’ni yaptık. Atatürk Odası haftanın 7 günü ziyarete açık. Yurt içi ve yurt dışından birçok kişi gelerek; Atatürk Odası’nı ziyaret ediyor” dedi.

Ulusoy’u Belediye Binasında yer alan tarihi tablolar hakkında da bilgilendiren Gürkan, “1902 yılı belediye meclisini gösteren yağlı boya tablomuz şu anda restorasyonda. 1902 yılındaki meclis üyelerinin yer aldığı bu tablo aslında Edirne’nin kültürel yapısını özetliyor. 1902 yılında 12 belediye meclis üyesinin yer almakta ve 12 belediye meclis üyesinden 6’sı Türk ve Müslüman diğer 6’sı ise gayrimüslim. Diğer 6 belediye meclis üyesinden 1’i İtalyan, 1’i Rum, 1’i Bulgar, 1’i Ermeni, 1’i Roman ve 1’i Yahudi. Edirne farklı kültürlerin bir arada yaşama becerisini aslında yıllar öncesinde kazanmış bir kent. Bu özelliğimiz halen devam etmekte; Edirneliler olarak da biz bundan gurur duymaktayız. Ve Şehit Ressam Hasan Rıza… Hasan Rıza, Balkan Savaşları sırasında hayatını kaybetmiştir. Bulgar bombardımanından eserlerini kurtarmak için evine gittiği sırada şehit düşen Hasan Rıza’nın bugün birçok eseri Tarihi Edirne Belediye Binası’nda yer almaktadır. Çağdaş Türk Sanatı’nın önemli bir ismi olan ve Balkan Savaşları’nda Edirne’nin işgali sırasında resimlerini kurtarmak isterken şehit edilen Ressam Hasan Rıza’nın heykelinin açılışını ise 104’üncü yılında gerçekleştirdik” diye konuştu.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy da Tarihi Belediye Binası’nı büyük bir ilgiyle gezerek tarihi tabloları yakından inceledi. Daha sonra ikili Başkanlık Makamı’nda bir süre sohbet etti. Kendisine yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gürkan, Ulusoy’a Edirne’nin en ünlü simgelerinden biri olan mis sabunu hediye etti.

 127 total views,  2 views today

Next Post

Ediz Ün; “Milletvekili adaylığım engellendi ama siyaset yapmamı kimse engelleyemez.”

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği seçimleri nedeniyle CHP Edirne Merkez ilçe Başkanlığından istifa ederek Milletvekili Aday Adaylığını açıklayan Ediz Ün’ün ismi Genel merkezin 21 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı Milletvekili aday sıralamasında 3. Sırada açıklanmış, Daha sonra ikinci sırada yer alan Çiğdem Gegeoğlu’nun adaylıktan çıkarılması ile Ediz Ün, 2. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp