Sofyadaki Toplantıda Ulaşım Sorunları Gündeme Geldi

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

HABER: FİKRİ AK – EDİRNE AJANS HABER

Edirne Vali Hasan Duruer başkanlığında Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’ya giden heyet Bulgar yetkililerle yaptığı görüşmelerde iki ülke arasındaki ulaşım, ticaret ve mülteci sorunları ile çözüm yollarını görüştü.

bulgaristan-sofya-gezisi-vali-edirne39

Edirne Valisi Hasan Duruer başkanlığında ve Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, İl Özel idare Genel Sekreteri Muhammet Öztürk, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hocaoğlu Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak ile gazetemiz eğitim sorumlusu Fikri Ak’ın da bulunduğu basın mensuplarından oluşan bir heyet 2-3 Aralık tarihleri arasında kara yolu ile Sofya’ya gitti.

Sofya Teknoloji Üniversitesini ziyaret eden heyet burada öğrencilerle görüşme yapıldı. Vali Duruer Bulgaristan’da 9 bin öğrencinin öğretim gördüğünü belirtti. Vali Duruer başkanlığındaki Edirne heyeti Üniversite ziyaretinin ardından Baş Müftü Mustafa Aliş ziyaret edildi.

bulgaristan-sofya-gezisi-vali-edirne31

Daha sonra Türk Bulgar Ticaret Odası Başkanı Zeki Bayram ziyareti gerçekleştirildi. Sınır kapılarında yaşanan ulaşım sorunlarının giderilmesi gündeme getirildi. Ulaşım araçlarındaki ceza yazma konusunun uluslararası kurallara göre düzenlenmesi gündeme getirildi. Bu ziyaret sırasında yaz aylarında yoğunlaşan yolcu yoğunluğu Bulgar Kızılhaç ile Kızılay’ın ortaklaşa hizmet görmesi konusu görüşüldü. Tır kuyruklarının hafta sonunda 15 Km bulduğunu buna çözüm bulunması gereği vurgulandı.

bulgaristan-sofya-gezisi-vali-edirne19

Bulgar yetkilileri en büyük ihraç ürünlerinin çeltik olduğunu söyledi Edirne Valisi Duruer de çeltik ile ilgili borsa kurulması konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki yolcu taşımacılığı konusunda yaşanan sorunların giderilmesi gündeme taşındı. Toplantıda gündeme taşınan bir başka gündemde Bulgaristan’ın Türkiye’ye ihracının %40 artış gösterildiği ifade edildi. Türk ve Bulgaristan’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin birlikte çalışılarak Avrupa ya açılabileceği belirtildi. Bulgar tırlarına kesilen cezalarda geçerli belgelerin getirilmesi halinde cezalarda düzeltme yapılabilecek. Edirne Valisi Hasan Duruer Bulgaristan’ın vizeyi kaldırması halinde daha fazla kazacaklarını belirterek Türk iş adamlarına Bulgaristan’a girişte kolaylık sağlanması gereğini vurguladı. Edirne heyeti ziyaretlerini Sofya Bölgesel Yönetimi Başkanı Kristian Konef ziyareti ile sürdürdü. Burada yapılan konuşmalarda her iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusu gündeme getirildi.

Edirne Valisi Duruer Sofya Bölgesel Yönetimi Başkanı Valisini Edirne’ye davet etti. Sofya ile ilgili her türlü ilişkinin geliştirilmesi önerisinde bulundu. Edirne ile Sofya üniversiteleri arasında bilimsel olarak sıkı bir işbirliğinin bulunduğunu belirten Duruer aynı başarının ekonomik alanda da gösterilmesi gereğini vurguladı. Edirne Valisi ve beraberindeki heyet Les Flaurs Otelinde Sofya’da öğretim gören Türk öğrenci temsilcileri ile görüştü. Vali Duruer, öğrencilerin sorunlarını dinledi, çözümleri konusunda yardımcı olacağını belirten Duruer’e öğrenciler denklik konusunda yaşanan sorunu ilettiler. İlk kez göreve başlayan Sofya Türk Büyük Elçisi Süleyman Gökçe tarafından Edirne heyetine akşam yemeği verildi. Türk heyeti 3 Aralık Salı güne de temaslarına devam etti.

bulgaristan-sofya-gezisi-vali-edirne10

Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanı Yardımcısı ile yapılan görüşmelerde Suriye ve diğer ülkelerden gelen mülteciler sorununa ortak çözüm bulması gündeme taşındı. Daha sonra yapılan Bulgaristan Parlamentosu ulaştırma bilgi teknolojisi Kominikasyon Komisyon Başkanı ve Otomotiv yönetimi uygulama ajansı yöneticisi ile yapılan görüşmelerde yine iki ülke arasındaki ulaştırmada yaşanan sorunlar masaya yatırıldı.

Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Angel Veliçov ile yapılan ile yapılan görüşmelerde mülteciler konusunda her iki ülkenin yaşadığı sıkıntılar tartışıldı ve yapılacak çalışmalar gündeme taşındı. Burada konuşan Edirne Valisi Duruer Edirne’nin Ortadoğu ve Balkanların misafirhanesi konumunda olduğunu belirtti. Bu yıl içersinde bu ana kadar çeşitli ülkelerden gelen 15 bine yakın mültecinin sorunları ile ilgilendiklerini ifade etti.

Edirne Valisi ve beraberindeki heyet son olarak Bulgaristan Cumhuriyeti İçişleri Bakan Yardımcısı Vasil Marinov ile görüştü. Buradaki görüşmede de tekrar mülteci konusunda yaşanan sıkıntılar gündeme taşındı. Marinov güçleri oranında mülteci sorunun çözümüne yardımcı olduklarını belirtti. Kendi ülkelerine gelen mültecilerin ekonomik sıkıntı nedeniyle geldiklerini daha sonra Avrupa ülkelerine gittiklerini ifade etti.

 134 total views,  2 views today

Next Post

Engelli araç park yerine sakın park etmeyin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Polis, kaldırımlara yaya geçitlerine ve engelli rampalarına park eden sürücülere karşı etkili denetim mücadelesi başlattı. Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği (EBED) Yönetim Kurulu Üyesi Firkan Karaçavuş dernek olarak engelli park alanına araçlarında engelli plakası olmayan araçların park […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp