SOKAKLAR SULARLA KAPLI

admin

fikri_yalin_kose Her yağmur yağışında Edirne  sokakları ve bazı caddeler  sularla kaplanıyorBiriken  sular tahliye olacağı  yağmurlama sistemi yeterli  olmadığı için sokaklar uzun  süre su altında kalıyor. Halk  yoldan güçlükle geçiyor.    Bahar ayları ve kış günleri bir yana yaz günlerinde de Edirne halkı bu sıkıntıyı yaşıyor.  Bundan sonra Edirne’nin alçak semtleri bu işkenceden kurtulamayacak. Onun ötesinde yollarda biriken sular bazı evlerin alt katlarını su basmasına neden oluyor. Edirne Belediyesinin acil olarak el atması gereken konuların başında bu gelmeli. Yolların su tahliye kanalları yeterli olmadığı herkesçe biliniyor. Hacılar Ezanı Camisi yanında yol onarımından sonra her yağmurda yol göl haline geliyor. Cami avlusu su altında kalıyor. Bu manzaraları Edirne’nin farklı semtlerinde görmeye alıştık. Yükseklerde konutlaşmanın alt yapı sıkıntısı alçak semtlere yansıyor çilesini oraları çekiyor. Sel sularında olduğu gibi kanalizasyon sorununda da durum farklı değil. Yetkili zatlar yağmur yağdığında lütfedip sular altında kalan yöreleri bir gezsinler halkın ne dediğini dinlesinler bize hak vereceklerdir.

EDİRNE’DEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN DENİYORMUŞ

Yaz aylarında Edirne turist akınına uğruyor. Bizler de bölgemiz kalkınmasında çok önem taşıdığı için bundan mutluluk duyarız. Aslında bunun övünülecek yanı yok. Özellikle ramazan ayında gelen günübirlik turistlerin çoğu oruçlu olduğu için azıklarını hatta sularını da yanında getiriyor. Onların bölge ekonomimize hiçbir yararı olmuyor. Bazıları da Selimiye yanından kurulan çadırda iftar açarak memleketlerine dönüyor. Bunlar sayısı çok geliri sıfır olan turistlerimiz onların sadece dualarını alabiliyoruz.

Bu yetmiyormuş gibi bir de turizm rehberlerinin Edirne’ye yönelik komploları var. Öğrendiğimize göre Edirne dışından bazı turist rehberleri Edirne’ye gezi amacıyla getirdikleri kafilelere yaptıkları konuşmalarda “  Edirne’yi ziyaret edin fakat buradan alışveriş yapmayın. İstanbul buraya çok yakın. Alacağınız ürünler orada çok ucuz orada alışveriş yaparsınız” diye telkinde bulunuyorlarmış. Bunu çok yetkili bir ağızdan dinledim. Hayret ettim. Turizm rehberliği gibi önemli bir görev üstlenen bu kişiler Edirne hakkında bu tür söz etmeleri resmen terbiyesizlik. Edirne halkına, esnaflarımıza hakarettir. Hiç kimsenin böyle bir söz etmeye hakkı da haddi de olamaz. Özellikle Edirne dışından olan rehberlerin bu yola başvurduğu iddiası var. Bu konu ciddiye alınmalı Hangi ahlaksız bu sözleri söylüyorsa tespit edilip gereken yapılmalı.

Bunda bizim de suçumuz olduğunu unutmamalıyız. Bizler gerekli oranda turizm rehberi yetiştirmez, başkalarının denetimine bırakır, turizme katkı yapacak kanalları atıl durumda bekletirsek, elin insanının yapacağı budur. Edirne’de devletimizin de turizme katlı yapacak birimleri yeterli oranda çalışmıyor.

Kaç işyerimizde Edirne’yi tanıtıcı rehberler var, kaç kurumumuzun yöneticisi yurt içi ve yurtdışına yaptıkları seyahatlerde yanlarına Edirne’yi tanıtıcı doküman alıyor. Bunlar eksik olduğu zaman elin oğlu turizm rehberi olursa bu söylenenleri yadırgamamak gerekir.

Önce biz kendi sorunumuza sahip çıkmalıyız. Turizm kenti olacaksak önce yeterli oranda turizm rehberi yetiştirmeliyiz. Öyle sıradan rehber değil Edirne’yi Türkçe dışında farklı dillerden anlatacak rehberler yetiştirmek zorundayız.

Her nedense bu konuda sorumlu olanlar böyle turizmin ana öğesi olacak konulara gereken önemi vermiyor. Bu yönde görevli bürokratlarımız ise “ Sallabaşını al maaşını” misali işleri geçiştiriyorlar. Demokratik kitle örgütlerimiz bu konuyu çok önemsemeli. Edirne’nin tanıtımında hepimize farklı yönde görev düşüyor.

Taksi şoföründen esnafına, imamından öğretmenine kadar hepimiz sorumluluk almalıyız.

Turizm hiçbir zaman” Armut piş ağzıma düş”  örneğinde olduğu gibi gelişmiyor, bu yönde gayret gerekiyor.

Ne acıdır ki,  Edirne’de “şeker hazır un hazır” sadece helva yapacak kişi ve kurumlara ihtiyaç var.

Bunu bugüne kadar sağlamadık.  Turist sayımız artıyor diye kendimizi avuturuz. Önemli olan Turist sayısını arttırmak değil, o turistlerin Edirne’de alışveriş yapmalarını sağlamaktır. Bu konuda Büyük Çekmece Belediye Başkanını örnek almalıyız. Belediye Başkanı her yıl Beş yüze yakın Bayanı Edirne’ye getiriyor.

   Kafileyle      gelen herkese “Edirne’den alışveriş yapacaksınız” diye uyarıda bulunuyor. Buradan gelenler diğerleri gibi memleketlerine eli boş dönmüyorlar Edirne’den imkânları oranında alışveriş yaparak İlimizden ayrılıyorlar. 

 205 total views,  2 views today

Next Post

Çınar Yapı Kooperatifi Sakinlerinden Ortak İftar Yemeği

Edirne Merkez Koca Sinan Mahallesi Çınar Yapı Kooperatifini oluşturan 5 blokta ikamet eden 30 aile evlerin bahçesinde ortaklaşa iftar yemeği düzenledi. Apartman sakinleri bu tür ortaklaşa etkinliklerin düzenlenmesi ile dostlukların kalıcı hale geleceğini söylediler. İftar öncesi el ele veren apartmanlardaki bayanlar yemek masalarını ve servisi ortaklaşa gerçekleştirdi. Tüm hizmetleri kendileri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp