SON DAKİKA..! AK Parti’nin Edirne Adayı Prof.Dr. AHMET GÜNŞEN..!

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne‘de  Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Günşen  aday olarak belirlendi.

Edirne‘de  Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Günşen’in Edirne’den Ak Parti Belediye Başkan Adayı olarak belirlendiği açıklandı.   

Ak Parti Edirne Belediye Başkan Adayı ve diğer illerin bazı adayları yarın saat: 13:00 te Haliç Kongre merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından  CANLI YAYINDA açıklanacak…

ak-parti-ahmet-günşen

 

ÖZ GEÇMİŞ

 

 

1962 yılında, Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Turpçular köyünde doğdu. İlkokulu köyünde (1973), ortaokulu İpsala’da (1976), liseyi Keşan’da (1979), yüksek öğrenimini ise Uludağ Üniversitesi Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümünde tamamladı (1984). 1985 yılında “yeterlilik sınavı” sonucu, Kırşehir Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğine atanarak meslek hayatına başladı. Aynı lisede öğretmen ve idareci olarak üç yıl çalıştıktan sonra, Gazi Üniversitesinin açtığı sınavı kazanarak Kırşehir Eğitim Fakültesine öğretim görevlisi olarak atandı (1988). Aynı eğitim-öğretim yılı içinde Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türk dili” bilim dalında yüksek lisans öğrenimine başladı ve 1990 yılında Prof. Dr. Metin Karaörs’ün danışmanlığında Eski Türkçe (Köktürkçe)’nin Cümle Yapısı ve Tahlili konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl adı geçen enstitüde doktora eğitimine başladı ve 1994 yılında Prof. Dr. Tuncer Gülensoy’un danışmanlığında hazırladığı ve 2000 yılında da Türk Dil Kurumunca yayımlananKırşehir ve Yöresi Ağızları (İnceleme-Metinler-Sözlük) başlıklı teziyle Türk dili doktoru oldu.

1994-1995 öğretim yılında Kırşehir Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümüne Yrd. Doç. unvanıyla ve bölüm başkanı olarak atandı. Bu arada, 1 Nisan 1995-1 Ağustos 1996 tarihleri arasında, ilk dört ayı Konya Personel Okulu,  son on iki ayı da Kuleli Askeri Lisesinde olmak üzere vatani görevini tamamladı.

Askerlik dönüşü Kırşehir Eğitim Fakültesindeki görevine öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak devam etti. 28 Temmuz 1998 tarihinde “Türkçe Eğitimi Bölümü”ne dönüşen bölümde öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak 2009 Haziranına kadar görev yaptı.

10 Ağustos 2002-10 Ağustos 2005 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi (Hacıbektaş Şubesinden sorumlu) Müdür Yardımcılığı, 6 Ekim 2003-13 Ekim 2006 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksekokulu (kurucu) Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

22 Kasım 2005’te Doçent olan Günşen, Doçentlik takdim tezi olarak, 15. yüzyılda İpsala’da yaşamış olan İpsalalı Ebu’l-Hayr’ın Mevlid’ini dokuz ayrı nüsha üzerinden metin neşri ve dil incelemesi hâlinde orta koymuş, adı geçen şahsiyeti ve eserini Türk dili ve edebiyatı tarihine kazandırmıştır.

15 Haziran 2009 tarihi itibarıyla Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde çalışmaya başladı. Adı geçen bölümde Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı Başkanıdır.

Diğer akademik çalışmaları yanında, İlk Türkçecilerden Kırşehirli Âşık Paşa (Hayatı, Edebî Kişiliği ve Eserleri) adlı takdim çalışmasını da sunan Günşen, Aralık 2010’da Trakya Üniversitesinde Yeni Türk Dili bilim dalı profesörü unvanını aldı.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, 26 Şubat 2010 tarihi itibarıyla kurulan Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsüne, 2 Mart 2010 tarihinde kurucu müdür olarak atandı. Hâlen bu görevini yürütmektedir.

Son yıllarda Balkan Türk ağızları üzerindeki çalışmaları ile dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Günşen’in yayımlanmış sekiz kitabı yanında, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş bildirileri vardır.

Prof. Dr. Ahmet Günşen, evli ve biri erkek, ikisi kız olmak üzere, üç çocuk babasıdır.

 

 

DİĞER ADAYLAR; 

Çanakkale‘de AK Parti Milletvekili MehmetDaniş, Yalova‘da mevcut başkan Yakup Koçal, Kırklareli‘de AK Parti Kırklareli İl BaşkanYardımcısı Selahattin Mimsolmaz, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ValiYardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Yel

 

ERDOĞAN’IN AÇIKLAYACAĞI DİĞER ADAYLAR İSE ŞÖYLE

İzmir Büyükşehir için Binali Yıldırım,
Muş – Feyat Aysa
Çorum – Muzaffer Külcü
Sinop – Hamza İnce
Siirt – Ali İbaş
Nevşehir-Hasan Ünver
Niğde – Faruk Akdoğan
Mardin – Vejdi Kahraman
Bayburt – Mete Memiş
Kilis – Hasan Kara
Kırıkkale – Mehmet Saygılı
Yozgat – Kazım Arslan

 

 51 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi’nden Dershaneler konusuna çözüm önerileri

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Saadet Partisi, Hükümet ile eğitim camiası arasında uzun tartışmalara yol açan dershaneler konusunda 12 maddelik çözüm önerisi sundu. Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya’nın dershaneler konusunda yaptığı açıklama şöyle; “Geçtiğimiz günlerde konu Bakanlar Kurulu’nda geçici bir karara bağlanmışsa da, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp