Sonbahar ayına girdik

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

 

Bahar ayları hüzün dolu insanı duygulandıran adı üzerinde hazan mevsimidir.

Yaz ayları dediğin kısa sürede göz açıp kapayıncaya kadar gelip geçiyor.

Bir bakıyorsunuz gündüzler kısalıyor havalar serinlemeye başlaması göçmen kuşların bölgemizden ayrılması ağaçların yapraklarının sararıp yere düşmeye başlamasıyla güz aylarının geldiğini kış aylarının yaklaştığını anlarsınız.

Özellikle çınar ağaçlarının insan elini andıran yapraklarının sararıp adeta raks eder gibi dönerek yere düşmesini ağacın altının sararan yapraklarla bezenmesi insana ayrı bir hüzün yaratır.

Bir an için insan yaşamı aklına gelir. yaşamın süresince ağacın yeşil yaprakları gibi dallarda kalman canlılığını daha sonra zamanı gelince sararıp yere düşerek yaşamı sonlandırma gibi geliyor bana çınar ağaçlarının savrularak yere düşen yaprakları.

Son bahar ayları şairlere ilham kaynağı olmuştur. Şairler en güzel ve hüzünlü şiirlerini bu aylarda yazmıştır. Şarkıların türkülerin de değişmez konusudur bu aylar.  Hazan mevsimindeki hüzünlü günler insanın içini burkan geçmiş yılların analarının hatırlandığı aylardır. Bu aylar ilkbahar ve yaz aylarında yem yeşil olan doğanın insana gülümseyen çiçeklerin birden sararıp solması insanı hüzünlendirir.

BU ACI GÜNLER NEREYE KADAR

İnsanlarımız artık siyasilerin sözlerine inanmıyor, yaptıkları konuşmalara her zaman şüphe ile yaklaşıyor. Bu siyasilerimiz için olumlu bir puan getirmez.

Yıllardır ülkede terör sona erecek insanlarımız huzura kavuşacak diye nutuklar atıldı. Durum ortada yine analar ağlıyor her gün gencecik evlatlarımızın bayrağa sarılı tabutları yuvalarına geliyor.

Şehitlerimizin cenaze törenleri televizyonların her gün tekrarlanan haberi olmayı sürdürüyor.

Bir günde 8 şehit. Vatanının savunması için göreve giden askerlerimiz kendi vatanı içinde şehit oluyorlar, bu çok acı bir olay.

Maalesef biz bu terörü önlemek için gereken önlemi alamıyoruz, ülkeyi yönetenler sadece laf üretiyorlar. “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak, intikamı alınacak”  diye halkımıza teselli veriyoruz.

Ülkemizin en önemli sorunu, bir bölgemizde artarak devam eden terör sorunudur. Evlatlarını bu bölgeye gönderen anne babaların çocukları oralarda görev yaptıkları sürece gözlerine uyku girmiyor. Bunu ancak bu acıyı yaşayanlar bilir

Meydanlarda nutuk atanların böyle bir endişeleri yoktur. Zira onların çocukları her nedense bu bölgelerin dışında vatani görevlerini yaparlar.

Şehit olan askerlerin yaşadıkları evlere bakınız tamamına yakını dar gelirlilerin yaşadıkları evler. Şehit bayrakları onların evlerine çekiliyor, o gözü yaşlı aileler bağrına taş basarak” Vatan sağ olsun” diye ülkesine bağlılığını vurguluyor.

Bizim insanlarımız kadar vatanını seven evladını bu uğurda şehit vermiş olsa da pişmanlık duymayan” Vatanım için feda olsun” diyen bir başka ülke insanının olduğunu sanmıyorum.

Bu güzel vatanını seven insanlarımızın sabırları daha fazla zorlanmamalı, Binlerce vatan evladının canına mal olan teröre çare bulunmalı.

İnsanlarımızın bu uğurda boş vaatlere karnı tok. Artık nutuk çekip halkı avutma yerine köklü çözüm, şehit kanının durmasını,  halkın gözyaşı dökmemesini istiyor.

BELEDİYE OTOPARK SORUNUNA ÇÖZÜM BULMALI

Edirne’de her geçen gün otopark sorunu artıyor,bu konuda insanlarımızda şikayetler alıyoruz. Bazı otoparkçıların araçlarını park eden insanlardan yüksek oranda ücret aldıkları bazılarının müşterilere hakarete varan sözler söyledikleri yolunda haberlerin olması Edirne’miz için yakışıksız ve bir Avrupa kenti, tarihi uygar şehir Edirne’miz için olmaması gereken görüntüler. Bir işyeri bazı kişilere verilirken işini doğru yapıp yapmadığı  denetlenmeli. Adeta otopark mafyası yaratılmasına izin verilmemeli.

Bugün için otopark sorununun sağlıklı işlediğini insanlara uygarca saygılı muamele edildiğini,  geçerli ücret alındığını kim iddia edebilir.

Maalesef böyle iddialar oluyor, bunlar belediye yetkililerine basına intikal ediyorsa üstelik bu uğurda kavga ediliyorsa bunun önlemini almak gerekmez mi?

Hiç kimsenin Edirne’nin huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Buna izin verenler de en az onlar kadar zan altındadır.

Bakıyoruz. Bazı otoparklar boş. Fakat çevre yolları araç parkı haline gelmiş. Bunlara da izin verilmemeli. Halkın yararlanacağı yollar senin özel park yerin değildir. Yakında otopark yeri varsa parasını verip aracını oraya park edeceksin.

Bu mantıkta olan sürücüler olduğu sürece Edirne’de yeterli otopark olması da soruna çözüm getirmez.

Zira araç sahipleri nerede bir boş yer var ücretsiz olduğu için aracını yolun çevresine park ediyor. Daha sonra burada işi olan zorunlu olarak durması gereken araç sahipleri de köşe bucak park yeri arıyor. Edirne’nin merkezdeki mahallelerin sokak aralarının tamamı otoparka dönüşmüş: yetkili beyler bir gün buralarını gezip bu soruna çözüm yollarını arayın.

İş araçların parkı ile bitmiyor. Bu park alanlarında temizlikçiler sokakları temizleyemiyor. Allah esirgesin buralarda bir yangın olsa İtfaiyenin gireceği yer yok. Bunlar kimsenin ilgi alanına girmiyor mu?

Yakında okullar açılacak Edirne araç trafiği daha da yoğunlaşacak. Halkımız da kısa mesafe de olsa aracı ile gitme alışkanlığı sürdüğü müddetçe trafik sorunu daha çetrefil hale gelecektir.

Yetkililer bu sorunu çözmek için araç sahiplerini otoparklara yönlendirici yöntemler araştırmalı. Yakınında otopark olduğu halde aracını yola park eden insanlarda otopark anlayışı benimsenmemiş demektir. Buna da çözüm bulunmalı. Araç sayısının artmasıyla Edirne sokakları yayalara da kapanacak.

Bakıyoruz yolların işgali yetmiyormuş gibi bazı sorumsuz kişiler araçlarını yayaların geçecekleri kaldırımlara park ediyor. Bu konuyu Belediyemize ilettim fakat değişen bir durum yok. Buradan bir kez daha duyurmak istiyoruz. Bunları görüntüleri ile birlikte sorumlu kişilere iletip daha etkin önlemler alınmasını  istemek zorunda kalacağız…

 

 83 total views,  2 views today

Next Post

Bahçeşehir Koleji'nde oryantasyon programı başladı

              Bahçeşehir Eğitim Kurumları Edirne İlköğretim Müdürü Mahmut Boztürk ;yeni eğitim ve öğretim yılının 19 Eylülde başlayacağını, okula yeni gelen öğrencilerin okula uyum sağlamaları için 5. Sınıf, birinci sınıf ve ana sınıfı öğrencileri için oryantasyon programını başlattıklarını belirterek; “ Bu programı başlatmamızın nedeni sevgili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp