SONRADAN ÇARK EDENLER

admin

fikri_yalin_kose

Bazı kişiler ilerleyen yaşlarında bir bakıyorsunuz yaşamında beklenmeyen bir değişim oluyor. Fikri bakımdan oluyor, maddi bakımdan da büyük değişim görülüyor. Buna nasıl olur dememek gerekir. Günümüzde bazı kişiler için öyle fırsatlar sunulur ki, bunlara karşı çıkmak sağlam bir irade ve karakter gerektirir.

Sonucunu düşünmeden gelecekte başınıza gelebilecekleri hesap etmeden menfaatlere balıklama atlarlar. Bu fırsat düşkünleri, sonradan görmelerin oranı son yıllarda çığ gibi arttı.

Bakıyorsunuz bir süre önce geçim zorluğu içinde kıvranan birinin bugün zenginler zümresine katılmasını “gemisini yürüten kaptan” gözüyle bakamayız. Zira gemisini sadece kaptan yürütmez.

Kendisine yardım eden onlarca denizci vardır. Bunlar ise gemiyi karadan yürüten tipler. Sıkı bir denetimden geçirilse bazı kişilerin gemilerini nasıl yürüttükleri kimlerin bunlara destek verdikleri ortaya çıkabilir.

Buna bağlı olarak bir de: ”ya göründüğün gibi ol ya olduğun gibi görün” diye bir özeyiş vardır. Bunu da kısa sürede köşeyi dönen, kişilere göre yorumlayabiliriz. İnsanların maddi değişimleri ve ahlaki değişimleri büyük oranda geçmişini inkâr edip yeni bir kişiliğe bürünen kimseler arasında görülüyor.

Piyasaya baktığımızda bu, toplumda kabuk değişiyor gibi algılanabilir. Varlıklı olanlarla varlıkları ile yaşamları dara düşenlerin düşme nedenleri çok iyi tahlil edilmesi gerekir.

BAYANLARIN MAL SEVGİSİ

Havsa ilçemizde yapılan “Damızlık Hayvan Yetiştiricileri” yarışmasına katıldım. Küçük bir ilçe olmasına karşın Havsa gibi ilçemizde, böyle önemli bir organizasyonu başarması nedeniyle kutlamak gerekir.

Daha önceleri Hayvan Panayırı adıyla bilinen bu etkinlik Havsa ilçemizi bu alanda güvenilir bir Pazar haline getirmiştir.

Trakya’nın “Şaptan ari” bir ülke olması bölgemizi önemli bir hayvancılık merkezi haline dönüştürdü. Gerçekten başarılı bir şekilde organize edilen bu yarışmada dikkati çeken bir durum vardı.

Damızlık Hayvan Yarışmasına katılanların önemli bir bölümünün bayanlar olduğunu, Kısaca hayvanların bakımında erkeklerden daha çok ilgilenen onlara evlatları gibi analık eden bayanların olduğunu gördüm.

Öyle sanıyorum ki, bölgemizde hayvancılığın gelişmesinde en büyük etken soruna bayanları el atmasından ilgi göstermesinden kaynaklanıyor.

Kadının el attığı, sahiplendiği her meselenin başarı şansı yüksek oluyor. Yarışmanın yapıldığı Havsa Düğün Salonuna baktım erekler ,tıpkı protokol mensupları gibi, yarışmaların sona ermesini beklemeden, alanı terk etti.

Bu aslında orada yapılan etkinliği önemsememek, kendilerinin en önemli unsur olduğu bir yarışmada, alanı terk etmek bir anlamda yapılan bu güzelliklere saygısızlık anlamına gelmiyor mu?

Erkeklerin bu ilgisizliğine karşın, törende bulanan bayanlar yarışmayı sonuna kadar izledi. Tıpkı evlatlarına, yuvalarına sahip çıktıkları gibi mallarına ineklerine buzağılarına da sahip çıktılar.

Adeta “bu başarıda en büyük pay benimdir” demek istediler. Bu görüntüler toplumda bayanların önemini, onların ailede isimsiz kahramanı olduklarını anlatıyordu. Bunu görmek için, Havsa’daki Damızlık İnek Yarışmasını izlemeye gelen bayanların görüntüleri önemli bir örnek oluşturuyordu.

 168 total views,  2 views today

Next Post

Uzunköprü Heyetinden Edirne Ticaret Borsasına Ziyaret

Edirne Ticaret Borsasınca yapılan açıklamaya göre, Borsayı ziyaret eden Uzunköprü heyetinde; Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, Uzunköprü TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtayar,  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kalkandelen,  Yönetim Kurulu Üyesi Şerafettin Çakır,  Meclis Başkanı İsmail Şenbaş Uzunköprü TB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan,  Yönetim Kurulu Üyesi Orhan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp