Sosyal Medya üzerinden paylaşılan ve EDİRNE’de Korona Virüs testi Pozitif çıktığı iddia edilen, pek çok kişinin kimlik ve adres bilgilerinin yer aldığı listenin gerçeği yansıtmadığı ve aslı olmadığını belirten Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz; Bu paylaşımlar Kamuoyunu yanıltmaya ve yanlış yönlendirmeye yönelik art niyetli sosyal medya paylaşımlarına kesinlikle itibar edilmemesi, gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili yasal işlemler başlatılmıştır.” dedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü sert bir dille yalanladı. Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Edirne İline ait Covid-19 Pozitif kişilerine ait olduğu iddia edilen bir listenin sosyal medya üzerinden dağıtıldığı görülmektedir. Listede Covid-19 Pozitif olduğu iddia edilen söz konusu ilgili ilgisiz pek çok kişinin kimlik ve adres bilgilerinin yer aldığı ve paylaşıldığı görülmektedir.
Edirne İlimizde Covid-19 Pozitif teşhisi almış bütün kişiler Devlet Hastanelerimizde ve Üniversite Hastanemizde tedavi altında tutulmakta olup, bunların dışında hiçbir yer ve adreste Covıd-19 Pozitif olan hasta bulunmamaktadır.
Bundan sonra da Covid-19 Pozitif teşhisi almış bütün vakaları hastanelerimizde tedavi edebilecek her türlü imkan ve kabiliyetimiz bulunmaktadır.
Bu anlamda, İlimizde yoğun bakım kapasitemizin de şuan itibari ile %2,5’u kullanılmaktadır. Kamuoyunu yanıltmaya ve yanlış yönlendirmeye yönelik art niyetli sosyal medya paylaşımlarına kesinlikle itibar edilmemesi, gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili yasal işlemler başlatılmış olup, Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”ifadelerine yer verildi.