Soydaş öğretmenlerin eğitim çalışmaları sürüyor

admin

Soydaş öğretmenlerin eğitim çalışmaları sürüyor (12)

 

 

 

 

 

5 Balkan ülkesinden 60 Türkçe öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen “Soydaşlarda Dil ve Tarih Bilincini Arttırma Eğitimi’ projesi devam ediyor..

Soydaş öğretmenlerin eğitim çalışmaları sürüyor (5)

 

 

 

 

 

Balkan Türkleri Federasyonu koordinatörlüğünde ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Mevlana Kültürel Etkileşim Programı kapsamında hazırlanan proje çerçevesinde Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Kosova’dan gelen 60 soydaş öğretmen Edirne Lisesinde Türkçe eğitimi alıyor  ve tarih sohbetlerine katılıyorlar. Projenin  amacı Balkanlardan gelen soydaş öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini geliştirmek, eğitim alanındaki yeniliklerin ve gelişmelerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak, Türkçe öğretimine ait temel prensip ve teknikleri uygulamada birlik sağlamak, Balkanlardaki Türk varlığı ve tarihi hakkında bilgi ve olumlu tutum edinmelerine yardımcı olmaktır.

Soydaş öğretmenlerin eğitim çalışmaları sürüyor (4)

 

 

 

 

 

 

TARİHİ VE TURİSTLİK YERLERİ GEZDİLER

5 Balkan ülkesinden gelen  60 soydaş öğretmen  10 Temmuz-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında Edirne Lisesi’nde uzman eğitimcilerle birlikte Türkçe Okuma Yazma Öğretim Yöntem ve Teknikleri alanında eğitim alma fırsatı buldular. Bu konuda  hazırlanan  Türkçe eğitim setleriyle birlikte materyal paylaşımında bulunuyorlar.

Soydaş öğretmenlerin eğitim çalışmaları sürüyor (10)

 

 

 

 

 

Soydaşların eğitimlerinin 3. Gününde yapılan çalışmaların dışında  bir gurup öğretmen  Edirne’nin tarihi ve turistlik yerlerine gezdiler. Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik lisesi Müdürü  Şeref Uz, konu hakkında yaptığı açıklamada; “ Beş balkan ülkesinden gelen 60 meslektaşımızı Edirne’de  gezdirmekle görevlendirildim. Bu gezi programımızda ilk olarak, Şükrüpaşa Anıtı yer aldı. Bu anıt hakkında konuklarımıza bilgi vereceğiz. Oradan 2. Beyazıt Külliyesini ziyaret ettik. Daha sonra Hıdırlık Tabyası ve Askeri Hastane Şehitliği ziyaretimiz gerçekleşti. Daha sonra  Balkan Şehitliği ve Sarayiçindeki  şehitlik ziyaretimiz yapıldı. Son olarak ta Lozan Anıtı ve Karaağaç mahallesini ziyaret ettik. Konuklarımız iki gurup halinde gezdiriliyor. Bu gezileri bir gün ara ile yapıyoruz.Bu her yıl geleneksel hale gelen bir aktivite haline geldi.”Diyen Uz Türk yakın tarihi hakkında konuklara bilgi verdi. Bu güne kadar verilen eğitimlerde;

Refik Şahin-Matematik ogretmeni(Proje yurutucusu)

Ayşegül Döşlü-Hatice Çakıcı(Proje Koordinatorleri)

Ümüt Erdoğan(Proje koord.yardimcisi)

Vehbiye Sevinç Aktaş-Metin Okta(Türkçe Öğretmenleri)

Ayşin Serhatkulu-Mustafa Gürman-Salih Zeki Nalçakan(Sınıf öğretmenleri)

Yard.Doç.Dr.Mustafa Hatipler(konferanslar), Tuncay İşbilen (Müzik Öğretmeni) ve Gezi Koordinatörü  olarak Dr.Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Lisesi Müdürü Şeref UZ görev aldılar.

 

 117 total views,  2 views today

Next Post

DOÇEK Viyana kapılarında

            Keşan DOÇEK “Bir Öykü-Bir Bisiklet Turu, Viyana’dan Moena’ya” adıyla düzenlediği bir etkinlik için 18 Temmuz tarihinde Keşan’dan yola çıkacak. Pazartesi sabahı Keşan’dan ayrılacak olan 25 kişilik DOÇEK Ekibi Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayacakları faaliyetlerini Alp Dağlarını aşarak İtalya’da Türk Köyü olarak adlandırılan Moena’da bitirecekler. Keşan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp