SÖYLENENLER İNŞALLAH GERÇEKLEŞİR

admin

fikri_yalin_kose Salı günü yapılan İl Genel Meclisi’nin toplantısına katıldım. Meclisin bütçesinin gündeme taşındığı toplantıda Edirne Valisi Duruer burada yaptığı konuşmasında kulağa hoş gelecek, gerçekleşmesini dört gözle beklediğimiz güzellikte mesajlar verdi.

   Özel İdare Bütçesini ve Edirne’ye yapılacak hizmetler konusunda açıklama yapan Edirne Valisinin bahsettiği hizmetlerin gerçekleşmesi durumunda yaşadık demektir.

Vali Duruer’in ifadesine göre, Tunca Nehri’nde bir gölet yapılacak. Bunun finansmanının büyük bölümü Kalkınma Ajansı kanalıyla sağlanacak Özel İdare büyük ortak olacak. DSİ, ETSO ve Edirne Belediyesi bu projeye katkı yapacak.

Kırkpınar alanı yanından başlayıp Sağılık Müzesine kadar devam etmesi beklenen gölette su sporları yapılabilecek, kayıkla gezintiler düzenlenebilecek. Duruer’in sözlerine göre bir başka gölet de Meriç Nehri üzerinde yapılacak. Orada yapılacak gölette de kayık turları düzenlenerek su sporları gerçekleşecek. Bu göletlerden elektrik elde etme imkânımız da olacak.

Bu ve benzeri projelerle Edirne’ye turist çekilmesi amaçlanıyor.  Projelerinin gerçekleşmesi halinde Edirne’de geceleyecek turistlerin gelmesi için zemin hazırlanacak. Bu projelerle bölgemizde turist gelirini artırılacak, halkımızın bu imkânlardan yararlanması sağlanacak.

  Bunu, gerçekleştiremezsek turistlerin günübirlik turlarla Edirne’ye gelmesi ve istediğimiz yararı sağlamamız mümkün olmaz. Duruer, bunun finansmanını da özel sektörce karşılanacağını söyledi. Bu proje için özel firmalardan talep geliyormuş. Edirne Valisi Duruer, Özel sektör yetkililerini “ Edirne’ye yatırım yapmakta acele edin” diye de uyarıda bulunuyormuş.

 Bunlar, bugüne kadar çok kez dillendirilip bir türlü gerçekleşmeyen projeler.

Dahası da var. Valimizin ifadesine göre, Konyalı yatırımcılar Edirne’de yatırım yapmak için can atıyor. Bu konuda işaret bekliyormuş.

  Bunu için organize sanayi bölgesinin yanında 1500 dönümlük bir yer talepleri olmuş. Burada yatırım yapacaklarmış. Yine bugüne kadar atıl durumda olan bir fabrikayı satın alan sanayiciler burada 1200 kişiye iş sağlayacak çorap fabrikası açacaklarmış.

 Böylece Edirne’den başka illere göç önlenmiş olabilecek. Edirne’de son yıllarda hız kazanan meslek kuruluşları arasındaki birlik arayışları.

Edirne’nin yararına olabilecek konularda ortak karar almaları kentimize yapılacak hizmet taleplerini arttırdı. Edirne bu birliktelikle Türkiye’nin yatırımda en cazip illeri arasına girebilecek. Önemli olan bundan sonra herkesin bu hizmetleri sahiplenmesi “ben yaptım sen yaptın” havasına girmemeleri. Duruer, konuşmasında Sivil toplum örgütleri, Belediye İl Genel meclisinin Edirne’de bir sinerji oluşturduğunu, Edirne’nin geleceğinin parlak olduğunu bunun yatırımcılara umut aşıladığını, bu birlikteliğin sonucunda işadamlarının yatırım yapmak için çok talepte bulunduğunu söyleyerek yüreğimize su serpti.

   Modavizyon firması sahibi Kemal Şahin’in Kapıkule yolunda bin dönümlük bir arazi aldığını, buraya serbest bölge kuracağı müjdesini veren Duruer; “Diğer taraftan tarihi Hafızağa Konağının Kent Müzesi Haline getirilmesi Edirne’nin tanıtımı açısından çok yararlı olacak. Bu yönde müze içinde sergilenecek eşya konusunda çözüm arıyoruz. İki hayırsever vatandaşımızın elinde bulunan müzede sergilenecek eşyalarını müze için bağışlayacaklar.

Edirne Valisi Duruer konuşmasında İstanbul’da kirli sanayinin de yer aldığı İkitelli sanayicilerinin Edirne’ye gelmek istediğini söyledi,   Dilerim ki bu talepleri gerçekleşmez. Yoksa Edirne ‘de Çorlu ve Lüleburgaz’ın durumuna düşebilir. O zaman da Edirne özlenen bir şehir olmaktan çıkar bu kadar zengin tarihi dokuya sahip olmasına rağmen kirli pis bir şehir haline dönüşür.

Ondan sonra ne kadar çaba harcarsan harca o kirlilikten kurtulman mümkün olmaz. Tıpkı bugünkü Ergene nehrine döneriz. Bir zamanlar pırıl pırıl olan içinde insanların yüzdüğü çevresinde piknik yapılan Edirne bugün ne durum geldi. Nehrin temizlenip eski haline gelmesi ise uzun yılları alacak.

Edirne’de kirli sanayi için onay verenler bunun vebalinden kurtulamaz. Bu Edirne’ye yapılabilecek en büyük kötülük yapma anlamına gelir. Dilerim yanılmış oluruz.

 238 total views,  2 views today

Next Post

Bilim Şenliği Etkinliği Düzenlendi

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğretim görevlileri ve öğrencileri ile Vali Fahri Yücel İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin ortaklaşa hazırlamış oldukları Bilim Şenliği etkinliği, Vali Fahri Yücel İlkokulunda  düzenlendi. Açılışını İl Milli Eğitim Müdürü  Hüseyin ÖZCAN’ın yaptığı etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürü ve  beraberindekiler, öğrenciler tarafından okul bahçesine kurulan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp