“Söz Mahalle’de, Karaağaç’ta”

admin

Karaağaç’tan Başka Gidecek Yerimiz Yok!

Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanlığı, Mart ayı “Söz Mahallede” programını sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin su ötesi tek kara parçası olan Karaağaç Mahallesinde gerçekleştirdi.

 

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, İl Başkanı Ali Demirkıran, Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya, Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyelerinden bazılarının katılımıyla Haşim’in Kıraathanesinde gerçekleştirildi.  Saadet Partisi İl Başkanı Ali Demirkıran konuşmasında Karaağaç’ın tarihi konumuna değinerek; “Karaağaç Mahallesi, sadece Edirne’nin değil, Türkiye’nin su ötesi tek kara parçası. Mahalle kültürünün hala yaşatıldığı ve insanımızın özellikle hafta sonları ailesiyle gezebileceği, kafasını dinleyeceği, hava alacağı ender yerlerimizden birisi” dedi.

 

Programda, Mahalle Muhtarı Agah Korkan da bir selamlama konuşması yaparak, Saadet Partisi’nin bu önemli çalışmasını tebrik ve teşekkür etti. Mahalle sakinlerinin dilek, temenni ve şikâyetlerini ilgililere ulaştırmak için güzel bir çalışma olduğunu ifade eden Korkan, günümüzde Ege Bölgesindeki vatandaşlarımızın 24 saatliğine Yunan adalarına vizesiz gittiklerini bu tür uygulamaların iki sınır komşusu olan Edirne halkı için de yürürlüğe konulmasının gerektiğini belirtti.

 

Programın ikinci bölümünde, mahalle’nin birikmiş pek çok sorunları mahalle sakinleri tarafından dile getirildi. Mahallenin sorunları özetle şunlar;

1. Karaağaç mahallesi şehrimizin en güzel mesire yeri. Ama gereken önem verilmiyor.

2. Arazi sulama projesinin hayata geçirilmesi konusunda hala bir girişim yok.

3. Karaağaç eskiden sebze ve pancar yetiştirmekle meşhurdu. Girdiler çok yüksek olduğundan halk bu işi bıraktı. İnsanlar işsiz, sebzecilik yapılırken işsiz insan sayısı oldukça azdı. Mazot pahalı, altından kalkamıyoruz. Karaağaç göç veriyor

4. Burada konuşulanlar burada kalıyor. Seçilenler verilen vaatleri yerine getirmiyor. Bazı caddelere asfalt atıldı, her taraf delik deşik. Mazgal da yok.

5. Altyapı, yol ve kaldırım sorunumuz var.

6. Tarihi emanetlerimiz çürümeye terk edildi. Eski Gar’daki  tarihi lokomotif, eski PTT binası…

7. İnsanlarımız para çekmek için Edirne’ye gitmek zorunda. Karaağaca Bankamatik konulmalı.

8. Tarihi eserlerimizden Timurtaş camii restore edildi, doğru dürüst yolu yok.

9. Karaağacı tanıtım broşürü yapılmalı.

10. Turistlerin yolcu otobüsleriyle Karaağaca gelmelerine müsaade edilmiyor. Mart ayında alternatif köprü inşaatı başlayacaktı, ses seda yok. Bu olmazsa yol ve trafik sorunu çözülemez.

11. Karaağaç’ta ‘Çamlık’ olan bölge Göğüs Hastalıkları hastanesi için oldukça müsait bir mevki, İlgililer bu konuyu ele almalı.

12. 5-6 bin insanımızın şehir merkezinden kopuk olarak yaşadığı Karaağaç’ta futbol sahası ve kapalı spor salonu yok. İlgililer bunu gündeme almalı.

13. Belediye şehir içi taşımacılığını kendisi yapmalı, halk birilerinin insafına bırakılmamalı.

 

Programın son bölümünde ise Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş bir  konuşma yaparak Türkiye’nin içinde bulunduğu genel konulara değindi. İriş konuşmasında; “dünyada bazı değişiklikler, gelişmeler yaşanıyor. ’bize ne diyemeyiz’. Etrafımız adeta ateş çemberi. Bu değişiklikler kendiliğinden olmuyor. Arka planda planlayanlar var. 10 yıl önce ABD Dış İşleri Bakanı , 22 İslam ülkesinde sınırların değişeceğini söylemişti. Bugün bunları birer birer yaşıyoruz. Başbakan Erdoğan’ın Eş başkanı olduğu BOP projesi aslında büyük İsrail’in örtülü adıdır.  Bu proje Nil nehrinden Fırat nehrine kadar olan bölgeyi içine almaktadır. Bu projeyi yürütenler bizi borca esir ettiler. Ülkemizin borç miktarı 560 milyara dayandı. Her yıl ortalama 50 milyar faize ödüyoruz. Üretime ve istihdama dönük yatırım yapılmıyor. İnsanımızı İşsiz, güçsüz, aç ve açıkta bıraktılar. Ahlaken çökerttiler. Büyük bir ahlaki tahribat yaşıyoruz” dedi.

Diğer parti mensuplarının bu konuları konuşmadıklarına da değinen İriş, “Onlar birbirleriyle ancak kayıkçı kavgası yapıyor.  Biz tarlamızı kendi üretimimiz olan traktörümüzle sürmek, Kendi ürettiğimiz otomobile ve uçağa binmek istiyoruz. Ülkemizin imkan ve kaynakları hepimize yeter, sadece adil bir  düzen gerekli. O da kendi medeniyetimize, öz değerlerimize sahip çıkmakla olur. Bunu isteyen ise sadece Saadet Partisi. Diğerlerinin hedefi Batı’ya kuyruk olmak, Saadet Partisinin ise İslam Dünyasına baş olmak” şeklinde açıkladı.

Programın sonunda Mahalle Muhtarı Agah Korkan’a gayretli çalışmalarından dolayı Mustafa İriş tarafından plaket verildi.

 

IMG_0573

 142 total views,  2 views today

Next Post

Serhat Kolejinde Sevgi Haftası Kutlaması

Mart ayı sevgi haftası nedeniyle bir  açıklama yapan Serhat Koleji rehber öğretmeni  Güldane Şahinkayası Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen, Mart ayı sevgi ayı nedeniyle öğrencilerimizle sevgiyi yaşatmaya çalıştık. Bununla alakalı ana sınıfları arasında sevgi ormanı projesi oluşturuldu. Velilerimiz ve öğrencilerimiz sevgiyi temsil eden ağaçları  büyük bir sevgi  orman haline […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp