SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ… DEVLETTEN DESTEK BEKLİYORUZ

admin

ETUS Başkanı Hakan Giyik, düzenlediği basın toplantısında Edirne Toplu Ulaşım Sitemi esnafı olarak olarak çalıştıkça zarar ettiklerini, zor durumda olduklarını ve arıza yapan araçlarını onaramayacak duruma geldiklerini ifade ederek; “TÜKENDİK BİTTİK ARTIK. DEVLETTEN DEDSTEK BEKLİYORUZ.” dedi. Yeni İmaret semtinde bulunan merkez tesislerinde açıklama yapan Edirne Şehir içi Toplu Taşıma Sitemi (ETUS) Başkanı Hakan Giyik; “İnanın arıza yapan aracımızı yaptıramaz hale geldi. Bu yüzden ciddi bir zararla karşı karşıyayız. Bir senedir, açılma olur destek olur yardım alacağız diyerek hem ortaklarımızı hem şoför arkadaşlarımızı idare ettik, susturmaya çalıştık. 17-18 günlük süreçte esnaf zaten para kazanmıyor, nereden gelir sağlar, ne yapar bilemiyoruz. Çok büyük sıkıntı içindeyiz. Sadece esnaf değil, büro personelimiz, şoförler, pompacılar var. Çalışanlarımızı kısa ödenekten faydalandırıyoruz ama bin 500 lira para alıyor. Sözün bittiği yerdeyiz.


Nasıl çalışacağız bilmiyorum. Mazotu koyar ya da koyamayız, bir şekilde istasyonla anlaşacağız o şekilde idare edeceğiz. Ama gerçekten büyük sıkıntı bekliyor tüm esnafımızı. Mecbur çalışmak zorunda olmak zorunda olduğumuz için bunlar da borçlarımızın üzerine binerek bize borç anlamında artı gider sağlıyor. Sıkıntımız çok büyük. Şu anda bur kamu personelinin veya üst düzey yöneticinin aldığı maaş bize günde gelmiyor. Bunu 226 ortağa böleceğiz, 211 çalışan var böleceğiz. Yani çok zor durumdayız. Hiçbir şekilde destek alamıyoruz. Devletimizin de bize bakış açısını anlamış değiliz. Devletimizin dediği her şeyi yapıyoruz. Bu insanlar 17-18 gün ne yapar. 17-18 gün çalıştıktan sonraki mazotu nasıl ödeyeceğiz. Gerçekten tükendik artık. Bizim devletimizden istediğimiz çok şey yok. Ücretsiz taşıdığımız yolculara el atsınlar. Bu geliri biraz yükseltsinler. Ya da ücretsiz biniş başına bize destek versinler ya da çalışanlarımızın SGK primlerini karşılasınlar. Bu sistem durmuyor çalışmak zorundayız. Edirne halkına hizmet etmek zorundayız. Bizim günde 70-75 bin yolcumuz var. Bugün geldiğimiz nokta 10 bin kişi. Hiç kimseyi de işten çıkarmadık. Belki Edirne halkından kızanlar var bize, Türkiye genelinde sıralamadayız biz toplu taşımada. Çok kaliteli hizmetler veriyoruz. Başka illere gidilip görülebilir. Devletin her istediğini yaptık biz. Engelliye uygun araç evet, teknik belgeli araç evet, kurumsallaşın kurumsallaştık her istediğini yaptık. Ama biz de maddi anlamda destek bekliyoruz. 25 bin lira Esnaf Kredi Kooperatifi Destek verdi ilk taksitlerde daha çaktık. Gelir yok ki” dedi.

 2,530 total views,  6 views today

Next Post

DOĞUM YARDIMLARINI ÖDEYİN

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamaları nedeniyle kadınların yeterli prim gününü dolduramadığını ve bu nedenle doğum yardımından yararlanamadığını söyleyerek bu sorunun çözülmesini istedi. Konuya ilişkin TBMM Genel Kurulunda açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “AKP 5’li çeteyi beslemek için emekçilerin üç kuruş gelirine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp