“Su Candır, Su Hayattır” Projesi

admin

Halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan açıklamada ; “Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2012–2013 yılı Sosyo-ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz “Su Candır, Su Hayattır” Projesi kabul edilmiş olup, proje dahilinde otomatik klor cihazı olmayan 20 adet köye güneş paneliyle çalışan otomatik klor makinesi takılmıştır. Proje İl Özel İdaresi ile ortak yürütülmektedir. Otomatik klor cihazı takılan köyler;

halk sağlığı

Enez İlçesinde; Işıklı, Umurbey ve Hasköy, Süloğlu İlçesinde; Sülecik Köyü, Lalapaşa İlçesinde; Ömeroba, Sinanköy, Doğanköy, Küçünlü, Dombay ve Taşlımüsellim, İpsala İlçesinde; Ahırköy, Aliçopehlivan, Turpçular ve Sarıcaali, Uzunköprü İlçesinde; Çakmak, Süleymaniye, Maksutlu, Hamidiye, Harmanlı ve Alıç Köyü’dür.

halk sağlığı (2)

Su, insan yasamı için zorunlu olan ve insanın en fazla tükettiği maddelerin basında gelmektedir. Aynı zamanda su, eğer gerekli önlemler alınmaz ise iyi bir hastalık etkeni taşıyıcısıdır. İnsan sağlığının korunması için tüketilen suyun belirli özelliklerde olması gerekmektedir. Aksi takdirde su ile bulasan tifo, dizanteri, kolera, A ve E tipi sarılık vb. hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Su ile bulasan hastalıklarla etkin mücadelenin en önemli yollarından biri, toplum tarafından kullanılan içme ve kullanma suyunun yeterli ve sağlıklı olmasıdır.

 

halk sağlığı (3)

İçme ve kullanma sularının yeterli ve sürekli dezenfeksiyonu ile su ile bulasan hastalıklar büyük ölçüde önlenebilir. Köylerde su depolarının yerleşim yerinden uzakta olması klor tableti kullanarak suyun dezenfeksiyonunun sağlanması mümkün olmamakta ve otomatik klorlama cihazı takılı olsa dahi olabilecek elektrik kesintilerinde otomatik klorlama cihazı devreden çıktığından yine gerekli su dezenfeksiyonu sağlanamamaktadır. Bu kapsamda hazırlanan “Su Candır, Su Hayattır” projesi Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiştir.

halk sağlığı (1)

Projenin amacı, köy su depolarında otomatik klorlama cihazının olmadığı yerlerde halkımızın temiz ve sağlıklı su kullanmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Köy yerleşim yerine uzakta olan su depolarında yenilenebilen bir enerji kaynağı olan güneş enerjisiyle çalışan otomatik klorlama cihazlarının kullanılması ve suların düzenli ve etkin bir şekilde klorlanması ile su içerisinde yeterli seviyede klor bulunması ve bakteriyolojik kirliliğin ortadan kaldırılması ve su ile bulaşan hastalıkların önlenmesi hedeflenmiştir.

Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi bedava, sınırsız, temiz, çevreci yani çevreyi kirletici, duman, gaz, karbonmonoksit, kükürt ve radyasyon vb. atıklar içermez. Yerel uygulamalar için çok elverişlidir.

 45 total views,  2 views today

Next Post

Özel Beykent Anadolu Lisesi Almanya’da

Özel Beykent Anadolu Lisesi’nin iki yıldan beri yürüttüğü Avrupa Birliği Comenius Projesinin beşinci toplantısı geçtiğimiz hafta Almanya‘nın Nürnberg şehrine bağlı Leutershausen kasabasında yapıldı. Macaristan, İtalya, Polonya ve Almanya’dan partner okulların katıldığı proje toplantısında ekolojik ve kültürel etkinliklerin yanısıra Leutershausen belediye başkanı ile de görüşme yapıldı. Toplantıda Türkiye’yi, Özel Edirne Beykent […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp