Benzetmeler fark yaratır. Çünkü benzetmeler bir şeyleri anlatmada en kısa yoldur. Akılda kalır. Ve metafor oluşturur. Kullandığımız benzetmeler de kendisi ile uyumlu düşünce yapımızı sergiler. Bunlar da olay ve durumlara karşı inançlarımız olur.

Yaşam için, yaptığınız şeyler için, bulunduğunuz durum için bir benzetme seçtiğinizde, onu destekleyecek inançları da seçiyorsunuz demektir. Tek tek gözden geçirdiğinizde benzetmelerinize şaşıracağınızdan eminim.

“BURAYI GÜNAHIM KADAR SEVMİYORUM. “

“DÜNYANIN YÜKÜ OMUZLARIMDA.”

“KUŞLAR KADAR ÖZGÜRÜM.”

“CENNET GİBİ BİR YER BURASI.” …

Bu tarz her gün bir sürü benzetme yapıyoruz. Lakin yaparken de durumlarla uyumlu düşüncemizi sergiliyoruz. Mesela;

”DÜNYANIN YÜKÜ OMUZLARIMDA” ile uyumlu düşünce yapısı nedir? Yorgun, kırgın, yetişemiyor hiçbir şeye ve yetişemeyecek de.

Bazen bu benzetmelerin altındaki inanç sistemi o kadar katı olur ki değiştirilemez, eleştirilemez bir hal alır. Kişiyi içine çeker. Alır götürür ıssızlara, yalnızlıklara.

Bir de olumlu olana bakalım;

“CENNET GİBİ BİR YER BURASI” ile uyumlu, barışık, mutlu, huzurlu bir inanç sistemi oluşturduğunu görüyorsunuz. Demek istediğim kelimeleri kullanma şeklimiz nasıl da fark yaratıyor.

Şimdi hangisi size yakın geldiyse bir düşünün. Buna benzer günde kaç cümle kullanıyorsunuz. Bunu anlamanın en güzel yolu bir deftere yazmaktan geçebilir. Olumsuz olanları bir yere, olumlu olanları bir yere yazıp gün sonunda karşılaştırmasını yapabilirsiniz. Böylece kendi inanç sisteminizle ilgili öz eleştirinizi de yapabilirsiniz. Olumsuzlar fazla ise nasıl olumlu yapacağınızı düşünün. Hem burada kendinizle de ilgilenmiş olursunuz hem de kendinizi daha iyi tanımış olursunuz. On gün boyunca da olumsuz düşüncelerden, olumsuz benzetmelerden aklınızı uzak tutun lütfen izin de vermeyin. Bu sayede zihninizi kontrol etme yeteneği kazanmış olacaksınız.

Bu yetenek şu dönemde en çok üniversite sınavına girecek gençlerimize yarayacaktır.

“SINAV BENİM HAYATIM”

“SINAV OLMAZSA OLMAZ”

“SINAV BENİM İÇİN KARA DELİK “

YERİNE

“SINAVDA SU GİBİ AKACAĞIM”

“BİLGİ KÜPÜYÜM”

“HAZIRIM, EMİNİM, BAŞARACAĞIM”

Gençler denemeye ne dersiniz?

Unutmayın sözleriniz kaderiniz olabilir. İnançlarınızı değiştirin olumluda kalın. Mucizeyi yakalayın…