Su ve elektrik kullanımına dikkat.!

admin

fikri_yalin_koseİnsan yaşamında su ve elektriğin önemi tartışılmaz. Bunlar yaşamın olmazsa olmazı gibidir.

Dünyada susuz hayatın olamayacağı, önümüzdeki yıllarda yapılacak savaşların su kaynaklarını elde etmek için çıkabileceği biliniyor.

Suyun yaşamımızdaki önemini ancak sularımız kesildiği zamanlar çok daha iyi anlıyoruz. Özellikle evlerimizdeki bu su kesintileri bayram gibi önemli günlerde oluyorsa işkence halini alıyor.

Edirne’de halkın su sorununun çözümlenememesini bugünkü mahalli yöneticileri mal edemeyiz, bunu söylemek haksızlık olur.

Bu soruna çözüm bulunamaması bugüne kadar Edirne’de görev yapan mahalli yöneticilerinin ortak suçlarıdır. Edirne’nin alt yapısının çözümlenemeyip bugün içinden çıkılmaz hal alması sürüncemede bırakılması. Bu arada halkın en önemli ihtiyacı olan su konusunun, su şebekelerinin sağlıklı hale getirilmemesi bugünkü yönetime havale edilen en ağır görevdir.

Çevresinden üç nehir geçen bir tarihi ve turizm kentinin su meselesine bugüne kadar çözüm bulunamaması gerçekten esef verici. Bakıyoruz evlerindeki musluklarından güvenerek su içilemeyen en çok hazır su kullanan kentlerin başında Edirne geliyor. İlçelerde böyle bir sorun yaşanmıyor.

Ondan daha önemlisi daha önce kurulan su şebekesinin kanserojen ektisi olduğunu iddia edilmesi ise ayrı bir sorun.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen bizler vatandaşlar olarak suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Ne yazık ki bu alışkanlığı edinemedik.

Su gibi elektrik de yaşamımızın olmazsa olmazı haline geldi. Ev ihtiyaçlarımızın büyük bölümü elektriğe bağımlı. Elektrikler kesildiğinde yaşamımız altüst oluyor. Sadece karanlıkta kalmıyoruz. Ev aletlerimiz buzdolaplarımız çalışmaz duruma geliyor. Buzdolaplarındaki yiyecekler bozuluyor.

Elektriğin günlük yaşamımızdaki bu önemi bilinmesine karşın bir süre önce çıkarılan bir yasa ile özelleşen elektrik şirketleri tahsil edemedikleri elektrik faturalarının bedelini faturalarını düzenli şekilde ödeyen abonelerden tahsil edecek.

Bunun sonucunda da ödenecek elektrik faturaları cep yakar duruma gelecek. Halkın sırtına yüklenen bu haksızlığı önlemek için siyasi partilerin ve halkın haklarını savunmakla yükümlü kitle örgütlerin cılız çabaları bu yükü halkın sırtından almaya yeterli olmadı.

Bunun ötesinde evlerdeki elektrik sarfiyatını önlemek için gereken önlemi almaktan öteye yapılacak bir şey yok. Böylece faturasını düzenli ödeyen aboneler bir anlamda cezalandırılmış oluyor. Bu arada bedava elektrik harcama alışkanlığı olanlar yine ücretsiz elektrik tüketmeye devam edecekler.

EYVALLAH

Farklı manası olmasına rağmen çoğumuzun gerçek manasını bilmediği “ Eyvallah” sözcüğünü günlük yaşamımızda kullandığımız oluyor.

Bayram nedeniyle İstanbul’dan Edirne’ye gelen Öğretmen kardeşim Süleyman’ın kafasına bu kelime takılmış. O da benim gibi böyle konulara ilgi duyuyor.

Bu kelimenin manasını iyice araştırmış sanırım bir arkadaşından kendisine iletilmiş.  Eyvallah sözcüğü bir anlamı ile bazen kabulleniş, bazen ise boş veriş, bazen yol veriş, fakat tüm bu manaların sonunda ise rahata eriş anlamına geliyormuş.

Özet olarak ifade etmek gerekirse bu sözcük barışı çağrıştıran, olanı kabullendiren, insanlar arasında uzlaşmayı yaratan bir sözcük.

BEN YERİNE BİZ DEMELİYİZ

Millet olarak paylaşmayı, gerektiğinde ortak karar vermeyi pek sevmiyoruz. Genel yapımız zeytinyağı gibi her zaman üste çıkmak, kendi fikirlerimizin kabulünde ısrarcı olmak. Fikirlerimizde doğruların yanında yanlışların da olabileceğini dikkate almadan fikirlerimizin kesin doğru kabul edip, ısrarcı davranıyoruz.

Bize karşı fikirde olanların tümüyle yanlış fikirde olduklarında ısrarcı oluyoruz. Bilinen o ki ;ülke insanlarımızın büyük bölümünün en önemli saplantılarından biri bu, kimse “ Yoğurdum ekşi” benim fikirlerim de yanlış olabilir, karşı fikirde olanları da dikkate almam gerekir, demiyor.

Bu siyasetin tepelerine kadar sirayet etmiş, toplum arasında bloklaşmayı körükleyen bir anlayış. Bu kutuplaşmanın daha ileri boyutlara ulaşması halinde korkarım toplum arasında tatsız olaylar olabilir. Halkımız bazı konularda özellikle ortak çıkarlarda ben yerine biz deme ortak noktalarda buluşma alışkanlığı kazanmalı, yoksa bu gidiş hayra alamet değil, olaylar o yönde seyrediyor…

EDİRNE’DE OTOPARK KONUSUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Özellikle bayram günlerinde dikkatimi çekti. Yurdun dört bir yöresinden ve yurt dışından gelen misafirlerin en büyük sıkıntısı araçlarına otopark alanı bulamamaları oluyor.

Bunun üzerine araçlarını yol kenarlarına park edenler ise trafik cezası ödemek zorunda kalıyorlar. Bu yöntem çözüm değildir.

Tatilini geçirmek için şehrimize gelen misafirler bir de trafik cezası ödeyerek bu kentten ayrılması halinde bir daha buraya gelmeye tövbe ederler.

Araçlarına park yeri bulamamak onların sorunu değildir. Bu imkân olmadığı için zorunlu olarak aracını yol kenarına park etmek zorunda kalan insanlar, anında bir de trafik cezasına maruz kalırsa bu Edirne’miz açısından olumsuz puan demektir.

Edirne otopark en kısa sürede çözmek zorundadır.

Onun yanında bir de aracı park edeceği yerin yakınında otopark alanı olmasına karşın, oraya park etmeyip yol kenarına park edip trafiği engelleyen araç sahiplerine de gerekli yaptırım uygulanmalı.

Bakıyoruz bazı sokak araları,  yollar hatta yayaların geçeceği kaldırımlar dahi sorumsuz kişilerce otopark gibi kullanılıyor. Bu yetkililerin acil olarak çözmesi gereken sorunların başında geliyor. Bir diğer sorun ise Edirne’ye gelen misafirlerin kullanabilecekleri tuvalet yeterli değil. Bazı yerlerde tuvalet yapılması zorunlu olduğu halde “halk istemiyor” diye tuvalet yapılmadığı duyumunu alıyoruz.

Bu konuya bazı kişilerin rahatı kaçacak diye karar verilmez. İhtiyaç olan bir şey yapılacaksa birileri huzursuz olacak diye yapılmasından vazgeçilmez…

 70 total views,  2 views today

Next Post

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam

          5 Balkan ülkesinden 60 Türkçe öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen “Soydaşlarda Dil ve Tarih Bilincini Arttırma Eğitimi’ projesi başladı.           Balkan Türkleri Federasyonu koordinatörlüğünde ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Mevlana Kültürel Etkileşim Programı kapsamında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp