Suiçmez “Süt Fiyatlarından memnun değiliz”

admin

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez düzenlediği basın toplantısında; 1 lira 40 kuruş olarak açıklanan sütün litre fiyatının aslında yetersiz olduğuna dikkat çekerek, üreticinin cebine aslında 1 lira 31 kuruş girdiğini ifade etti; Suiçmez açıklamasında;  Son günlerde, özellikle ulusal medyada 5-6 aydan bu yana  et pahalı diye haber yaptılar. Et üzerinde bir algı yaratıldı ve sonuçta ithalat yolları çok açıldı. Şimdi eti bıraktılar, süte başladılar. 2 günden bu yana yapılan asılsız haberleri izliyoruz. Bakın Arkadaşlar size sütün maliyetini şöyle özetleyebilirim; “1 İneğin günde ortalama 20 litre süt verdiğini kabul edersek, bu ineğin 20 litre sütü o gün vermesi için önce bir beslenme maliyetine bakalım. Bu ineğin günde, 3 kg yonca, 18 kg slaj, 3 kg saman ve en az 8 kg yem yemesi lazım. Bunların hepsini topladığımızda günde 17,88 tl yem yiyecek ki bize orta 20 litre süt versin. Bakın bir de bu işletmenin bir de işletme giderleri var. Bakın toplama baktığımız zaman 20 litre  süt alabilmek için bir ineğin günde ortalama 25,54 TL masrafı var. Ben de hayvancılık yaptığım için maliyetleri en ince detayına kadar gayet iyi biliyorum. Bakın bir inekten 1 litre süt almak için, o gün ona 1 lira 28 kuruş masraf yapıyoruz.

“Sanayici soğutma giderlerini üreticiye bıraktı.”

Biz sütü 1 lira 40 kuruşa satıyoruz ama, üreticiye daha bu rakam ödenmedi. Önümüzdeki ay ödeneceği söylendi.  Burada üreticinin cebine 1,40 kuruş girmiyor. Bakın 2016 yılının başından itibaren sanayici soğutma giderlerini tamamen üreticiye bıraktı.  Yani önümüzdeki ay üreticinin eline geçecek para 1,31 kuruştur. Eğer böyle giderse bizim üreticinin buradan kazanacağı yüzdelik kar, % 2’dir. O da inek süt verdiği sürece bu % 2’yi kazanır. Bu inek 12 ay boyunca süt vermiyor. Bakın ineğin 1 yıl içinde sağılabildiği maksimum ay sayısı7 aydır. Geri kalan 5 ay içinde de bu % 2 ile ne biriktirdiysen onunla bakarsın. 

“Ulusal Basında çıkan “Peynirin kg 40 TL oldu” haberi yalandır”

İki gündür ulusal basında peynirin kg fiyatının 40 TL- 41 TL olduğu haberleri yayınlanıyor. Sebebinin de Ağustos ayında süte 0,09 kuruş zam geldiğinden dolayı olduğu ifade ediliyor. Bakın arkadaşlar ben dün Edirne’de Türkiye’nin her yerinde olan 4 tane büyük marketi gezdim ve oradaki peynir fiyatlarına baktım.   Bu marketlerin hiç birinde peynirin kg fiyatının 40 TL olduğunu görmedim. Ortalaması 23,75 TL civarındadır. O TV’ler de bu haberlerle neyin algısını oluşturmaya çalışıyorlar onu bilemiyorum. Eğer 41-42TL’ye İtalyan, Hollanda ya da Fransız peyniri yiyor a o da onun sorunu.

Türkiye’de en kaliteli beyaz peynir Edirne’de”

Arkadaşlar Türkiye’de en kaliteli beyaz peynir Edirne’de üretilmektedir. Bunu bütün Türkiye ve Dünya bile biliyor. Buna rağmen Edirne’de 40 TL kg olan beyaz peynir yok. Bakın arkadaşlar 133 kg sütten 18 kg peynir yapılır. Burada benim üreticim % 2 karla çalışırken asıl o ulusal kanallara haber yaptıranlar veya bu konuda algı oluşturmaya çalışanlar buraya bi bakması lazım. Çünkü bu parayı üretici kazanmıyor. Biz bu peyniri işletmeden peynir haline geldikten sonra market rafına gidene kadar oradaki makası da gayet iyi biliyoruz. Orada % 100 ve % 110’luk bir kar var. Bu kar kimin cebine gidiyor bide bunu irdelesinler. O market raflarından aldığınız peynirden bizim üretici % 2 kazanıyor. Bereket versin. Biz ülkemiz için çalışıyoruz. Burada asıl sorgulanması gereken  % 110 -120 hatta % 150 karları kimler kazanıyor. Buna bir çözüm bulsunlar.  Eğer çözüm bulunursa market raflarındaki peynirin de satış fiyatı düşecek ve tüketici de gönül rahatlığı ile peynirini alıp yiyecek.

“Süt 1,50 TL altında olmamalı”   

Bakı ben geçen yılda söyledim şimdi de söylüyorum süt  1,50 KRŞ olmalı. Bakın 1 bardak çayı 2 TL’ye içtiğimiz yer var.  Ama gelin bakın ki sütün 1 Litresini 1,40 KRŞ’a veriyoruz.  Bakın sütün emeği çok fazla. Bir ailede 7’den 70’e herkes hayvancılıkla ilgileniyor ve süt üretiyor. Bu algı operasyonunu oluşturanların dertlerini gayet iyi anlıyoruz. Sanayiciler bindikleri dalı kesiyor. Bakın ben buradan ET VE SÜT Kurumuna ettikleri müdahaleden dolayı teşekkür ediyorum. Dengeyi sağladılar. Bakın bunlar 6-7 ay sonra yine aynı oyunları yapacak. Biz bu oyunları çok gördük. Ama bu oyunları yemeyeceğiz. % 2 ile çalışıp bereket versin demeye devam edeceğiz. Onlar % 100 ile çalışıp gözleri doymuyorsa ne diyeyim artık. Türkiye’de bütün enflasyonu yaratan üreticinin sütü, üreticinin eti, üreticinin domatesi, biberiymiş gibi algı yaratıyorlar. Ayıptır günahtır.  Bugün karnını doyurduysan önce Allah’a şükredeceksiniz, sonra 1 çiftçiye teşekkür edeceksiniz. Yoksa karnınızı doyuramazsınız.

“Edirne’de günde 500 ile 600 ton süt üretiliyor”

Edirne’de günde 500 ila 600 ton civarında süt üretildiğini ifade eden Suiçmez, Süt üretiminin en yüksek Nisan Ayında gerçekleştiğini, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında da düşüş gösterdiğini söyledi.

 173 total views,  2 views today

Next Post

Cam Filmine ‘Ağır Kusur’ Düzenlemesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, cam filmi ve sonradan boyanmış camlar ile ilgili düzenleme hakkında araç sahiplerini uyarıyor. Kusurlar tablosunda yapılan güncellemeye göre daha önce ‘Hafif Kusur’ olarak değerlendirilen filmli camlar ve sonradan boyanmış camlar ‘Ağır Kusur’ olarak değerlendirilecek ve bu araçlar muayeneden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp