Süloğlu Belediye Başkanının Farklı Görüntüsü

admin

fikri_yalin_koseHer geçen yıl gelişen, modern bir ilçe görünümü alan Süloğlu ilçesinde 30 Mart’ta yapılan Yerel seçimde CHP’li Mehmet Ormankıran belediye başkanlığını kazandı . Ormankıran, uzun yıllar partisi için her kademede mücadele veren bir Başkan.  Geçmiş dönemlerde Katıldığı seçimde kaybetse de partisi ile bağlarını koparmamış mücadelesini sürdürmüş. Bazılarının yaptığı gibi, başka partilere destek vermemiş, partisi aleyhinde propagandaya soyunmamış. Sabredip sonunda muradına ermiş.

Onun kazandığı başarı kolay olmamış. Bir yanda iktidarın nimetlerinden faydalanma imkanı bulunan iktidar partisini arkasına almış her istediği hizmeti alabilecek bir belediye başkanı, diğer yanda başka bir partiden şansını deneyen ilçede tabanı olan CHP kökenli bir belediye başkanı karşısında seçim kazanmak o kadar kolay değildi.

MEHMET ORMANKIRAN

Ormankıran, inançlı kendisini her koşulda yalnız bırakmayan arkadaşları ile bu göreve soyundu ve bu yarışta başarılı oldu.

Ormankıran’ın bu başarısı öyle sıradan bir başarı değildi. İktidar partisi adayını üçüncü sıraya iten, eski belediye başkanı MHP adayını geçerek kazanılan bir başarı kolay elde edilmiyor.

Peki, Ormankıran bu başarıyı nasıl sağladı dersiniz, kendisi ile konuştuğunuzda bunu anlayabiliyorsunuz. Yeni Başkan, tüm çalışmalarını ilçesinin koşullarına göre kurgulamış.Halkın sorunlarını çok iyi anlamış bir belediye başkanı görüntüsünü veriyor.

Gereğinde Milletvekiline dahi tavır alabilen, ilçe halkı için yanlış bulduğu yaklaşımını vekilinin yüzüne söyleyebilen bir politikacı.

Ormankıran’da farklı bir siyasi anlayış var. Söylemleri,eylemi ile tüm halkı kucaklayabilecek bir yapıda olduğunu hissettiriyor. Belediye meclisinde yapılan toplantıda da bunu göstermiş.

Bu göreve geldiğim anda parti rozetimi çıkardım. Ben sadece bir partinin belediye başkanı değilim. Tüm ilçe halkının başkanıyım. İlçemize yatırım yapmak isteyenlere her zaman kapımız açık olacak. Biz belediye olarak halkımıza istihdam sağlayacak, çevreyi kirletmeyecek sanayi kuruluşlarını kurmak isteyen sanayicilerimiz buyurup gelsinler, bizlerden her türlü kolaylığı göreceklerdir.

Ormankıran, kullandığı sözcükleri her türlü eleştiriye açık tavrı ile de yapacaklarını yapmak istediklerinin yapmacık olmadığının azimli olduğunun görüntüsünü yansıtıyor. Başkanın baraj yanındaki piknik alanı konusunda da projesi de buraya ayrı bir güzellik katacak.

Buradaki tesisler belediye tarafından işletilecek.Halkın belediye ile ilişkilerinde her türlü kolaylığın sağlanacağı sözleri de ilçe halkında güven yaratıyor.

Süloğlu küçük bir ilçe olması nedeniyle buralarda belediye başkanlığı yapmak çok güç. Özellikle belediyelerborç içinde alındığında işler daha da sarpa sarıyor.Bağlı olduğun parti muhalefet parti olursa işiniz daha da güçleşiyor.

Ormankıran’ın böyle bir sıklıntısı var.Arkadaşları ile bu güçlükleri aşacaklarını, şartlar ne olursa olsunher zaman halka doğruları söyleyeceğini, bunun sorunları çözmede yararlı olacağı görüşünde. Süloğlu Belediye başkanının iktidar partisi yetkililerine ,İlimiz milletvekiline de yaklaşımı farklı” İlçemize gelecek olan Bakanlarımız bizim bakanımızdır şehrimize geldiğinde kendisine sahip çıkacağım.İlçemiz için yapılmasını istediğim işler için kendisine teklif götürmekten çekinmem. Ben partili gözü ile sorunlara yaklaşamam. Bu konuda daha esnek davranmak zorundayım.

Aksi halde ilçemize hizmet almamız daha da zora girer. Ben ve arkadaşlarımız Süloğlu ya hizmet için varız. Görevim süresince de amacım bu olacaktır” diyerek CHP’de bugüne kadar pek sağlıklı çalışmayan bir tavra parmak basıyor.

SOYADI ANLAŞMAZLIĞI

Ülkemizde soyadının belirlendiği yıllarda ,Uzunköprü ilçemizin bir köyünde. Bu konu ile görevli olanlar o köyde yaşayan ailelerin soyadlarını yazıyorlar.

Halkımız arasında makbul olan bazı soy isimler vardır.Örnek vermek gerekirse, demir, yılmaz, coşkun,yenilmez, bağcı ve benzerleri gibi o köyde de akman soyadına merak varmış. Bir aile soyadının “Akman” olması talebinde bulunmuş.

Köyde bunu duyan bir başka aile mensubu ise, “Bu soyadı ben daha önce teklif ettim” diye diretmiş. Bu arada tartışma “Akman senin soyadın olsun benim olsun” şeklinde giderek büyümüş. Bu arada çalışmalar da aksamış. Soyadı yazmada görevli olanlar son çare olarak.

Birinizin soyadı Akman diğerinizin ise bu soyadında ısrar ettiği için Benakman olsun diye işi tatlıya bağlamışlar. Eski Belediye Başkanımız İbrahim Ay ağabeyimizin bana aktardığı hikaye bu. İbrahim ağabeyim bu arada kendi soyadının nasıl belirlendiği konusunda sözleri de ilginç. Onu da daha sonraki yazımda anlatacağım.

 211 total views,  2 views today

Next Post

Fedai Canım ve Ümit Karnafil'den Gazetemize Anlamlı Ziyaret

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım ve İş ortağı Ticaret Borsası Üyesi Ümit Karanfil gazetemize ziyarette bulundu ve Edirne Ajans Medya Gurubunun çalışmaları hakkında bilgi aldı. Burada bir konuşma yapan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Canım şunları kaydetti; “ Gazetecilik mesleğinin etik kuralları dikkate alındığında itibarlı bir meslektir.Edirne Ajans Gazetesinin ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp