Süloğlu İlçesinin Kurtuluşunun 95.yıldönümü

admin

Süloğlu ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı. İlk tören Atatürk Anıtına protokol üyelerinin gelmesi çelenk konulması saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

Kurtuluş bayramı kutlama törenleri saat 11.00’ de başladı. Törene CHP milletvekili Erdin Bircan, Okan Gaytancıoğlu,  İlçe Kaymakam Vekili Şenol Öztürk, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehemt Geçmiş, İlçe Jandarma komutanı,  İlçe Emniyet Amiri , CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Süloğlu İlçe Başkanı Önder Cin, İl Genel Meclis üyeleri Mehmet Uzun, Zafer Bahşi, Atatürk’e benzerliği ile tanınan Tiyatro sanatçısı Göksel Kaya, Belediye Meclis Üyeleri  Daire Müdürleri , Mahalle ve köy muhtarları öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende ilk olarak Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran günün anlam ve önemini içeren bir konuşma yaptı. Ormankıran konuşmasında; Osmanlı imparatorluğunun kötü zemininde emperyalist devletlerin Osmanlı imparatorluğunu parçalama ve yok etme çabalarını bütün dünya biliyordu.  Bu pastadan da pay alabilmek için tüm gücüyle saldırıyorlardı. Sayıları ve silahları bizlere göre kat kat fazlaydı. Savaşı kazanmayı ve bizi parçalamaya kesin gözüyle bakıyorlardı. Ama unuttukları bir şey vardı. Bizler Osmangazi’nin Alpaslan’ın, Fatih Sultan Mehmet’lerin, Ulubatlı Hasan’ların Türk Milleti ve Ulusu ilelebet yaşatacak ecdatları olduğumuzu bilmiyorlardı.

 

“Bu günümüzü, Önce Allah’a sonra da Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz.”

İşte bunun içindir ki, Çanakkale’de, Anafartalar’da, İzmir’de ölüme giden işte onlar analarının kuzularıydı. İşte onlar babalarının gözbebekleriydi. Sevgililerinin Hasan’ları, Hüseyin’leri, Mehmet’leri ve Ali’leriydi… İşte onlar toprağa birer birer düşerken döktükleri kanda bu vatanın sınırları çiziliyordu. Aç ve susuzdular ama umutsuz değildiler. Çünkü, Bu ülkeyi kurmaya çalışan, emperyalistlerden kurtarmaya çalışan bir Mustafa Kemal’leri vardı. 2 dakika sonra öleceklerini bile bile bu ülkenin bağımsızlığı ve özgürlüğü için canını verdiler. Ama hiçbir zaman geriye dönmeyi düşünmediler. Şu anda burada bulunuyor ve bir bayram havası yaşıyor sak, bir yudum su içebiliyorsak, bir lokma yiyebiliyor ve bir nefes alabiliyorsak, önce Allah’a sonra da Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyet’e borçluyuz. Allah ezanımızı susturmasın, bayrağımızı indirmesin, bir daha İstiklal Marşımızı yazdırmasın diyerek bu uğurda ölen şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

 

“Bircan; Mustafa Kemal Atatürk’ün adını da bu ülkede kimsenin adını silmeye gücü yetmeyecektir.”

 

Daha sonra kürsüye gelen CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan konuşmasında; “95 kurtuluş yılınız kutlu olsun. Cumhuriyet öyle bir değer ki . Bu topraklar 95 yıl önce işgali gördü. Bu topraklar direnişi yaşadı ve kahramanca mücadele sonrası Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesinde bu topraklarda çiftçilik yapıyorsak, eğer burada yaşıyorsak, ve çocuklarımız bugün Cumhuriyet değerleriyle yaşıyorsa bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Öyle bir dönemdeyiz ki 23 Nisan’lar, 19 Mayıs’lar, 30 Ağustos’lar bizim Zafer bayramımızdır, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızdır.  Bunun yaşaması ve yaşatılması gerekli. Yaşayacak ve yaşatılacak. Bunun için ne izin nede müsaade almak gerekiyor. Milli Bayramlarımız her zaman bizim içimizdedir. Bizler kahraman bir ırkın evlatlarıyız. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün torunlarıyız. Mustafa Kemal Atatürk’ün adını da bu ülkede kimsenin adını silmeye gücü yetmeyecektir.” Dedi.

“Gaytancıoğlu; Dünya’nın en zorlu coğrafyasında yaşıyoruz ve güçlü olmak zorundayız.”

Daha sonra CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuşmasında; 95 yıl önce bu topraklarda mutsuzluk ve işgal vardı. Ama bir de bütün dünyanın özendiği bir lider Mustafa Kemal Atatürk vardı. Ya İstiklal ya Ölüm diyerek bize bir yol haritası çizdi. Biz İstiklal’i tercih ettik, ama ölüm hep yanımızdaydı. Bu topraklarda 95 yıldır bu bayramlar kutlanıyorsa, ibadetler yapılıyorsa, Özgürce bu topraklarda yaşıyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Dünya’nın en zorlu coğrafyasında yaşıyoruz ve güçlü olmak zorundayız. Tam bağımsız olmak ve üretmek zorundayız. Atatürk’ün çizdiği yoldan hiçbir zaman ayrılmayacağız.” Dedi.

Kaymakam Öztürk; “Medeniyetler geleceğe bedel ödeyenlerin omuzlarında taşınır.”

Milletvekili Gaytancıoğlu’nun konuşmasından sonra kürsüye gelen İlçe Kaymakam Vekili Şenol Öztürk günün anlam ve önemini içeren konuşmasında; “Süloğlu ilçesinin 95. Kurtuluş yıldönümünü cani gönülden tebrik ettiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Medeniyetler geleceğe bedel ödeyenlerin omuzlarında taşınır. Tarih zorlu mücadelelerle, başarıyla çıkanların öncülüğünde yazılır. Unutmayalım ki bu medeniyet, imkansızlıklar içinde özünü kaybetmeyen madde için manadan geçmeyen, insanlıktan soyutlanmış olanlara insanlık dersi veren başta Gazi Atatürk olmak üzere, Yahya Çavuşların, Seyit onbaşıların, Kınalı Hasan’ların ve kahraman vatan evladı Mehmetçiklerin eseridir.”

Konuşmaların ardından Şiirler okundu.

Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı Gösteri yaptı.  Daha sonra Edirne Belediyesi Bando ekibinin gösterisi Süloğlu halkı  ve davetlilerin büyük alışını aldı.  Tören Havsa Belediyesi Halkoyunları ekibinin gösterisi, Bulgaristan Kırcaali Mestanlı folklor ekibinin gösterileri törene katılanları adeta büyüledi.   Daha sonra Ödül töreni gerçekleşti.

Törende daha sonra meslek kuruluşlarının geçit töreni ile son buldu.  Geçit töreninde Avcılar  büyük ilgi gördü

 

 289 total views,  2 views today

Next Post

Edirne kurtuluş Bayramı’na hazır

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından; Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı Kurtuluş Korteji ve Solo Türk’ün gösterisi ile kutlanacak. 25 Kasım Cumartesi Günü saat 11.00’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayacak olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü etkinlikleri; saat 11.30’da Talatpaşa Caddesi’nde düzenlenecek olan Kurtuluş Korteji’yle devam edecek. Edirne Belediye Başkanlığı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp